E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Fikir Ve Eserleriyle Dünya Ekonomisini Değiştirip Baştan Şekillendirmiş 5 Muazzam Kadın

Ekonomi terimleri bir ülkenin devamlılığı için yaptığı üretim, tüketim, ticaret işlemlerinin bütünüdür. Kendine ait birçok alt dalı da bulunan ekonomi insan ihtiyaçlarını karşılamayı amaç edinir. Yapılan hamlelerle bu ihtiyaçlar ya karşılanamaz ya da fazlasıyla karşılanır. İşte düşünce ve yaptıklarıyla ekonomi alanında büyük çapta gelişmeler yaratan kadınlardan en önemlileri:

1. Edith Abbott

26 Eylül 1876 A.B.D. doğumlu olan Edith Abbott üniversite eğitimine Nebraska Üniversitesi’nde başladı. 1905 yılında Chicago Üniversitesi’nden doktora ünvanıyla mezun oldu. Amerika’da sosyal problemlerle ilgili istatistiksel araştırmalara başladı. Çocuk işçiliği ve Chicago’daki konut sorunlarıyla ilgili makaleler yazdı. Chicago Üniversitesi’nde sosyal ekonomi doçenti ve 1924 yılında dekan görevlerinde bulundu. Sosyal hizmet örgün eğitimine ek olarak saha eğitimini de ekleyerek sosyal hizmet alanını değiştirdi. Suçlarla Mücadele Komitesi’nin başkanı oldu. 1935 yılında Sosyal Güvenlik Yasası’nın hazırlanmasını sağladı.

2. Dambisa Moyo

2 Şubat 1969 Zambiya doğumlu Dambisa Moyo küresel işlemlerin ve makroekonominin analizini yapan dünyaca ünlü ekonomist ve yazardır. 1991 yılında Amerikan Üniversitesi kimya bölümünden mezun oldu. 1993 yılında finans bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1993-1995 yılları arasında Dünya Bankası’nda çalıştı. 2001 yılında ekonomist olarak Goldman Sachs’a katıldı. 2009 yılında SABMiller’ın yönetim kuruluna katıldı. Şirketin ekonomik düzeydeki tüm faaliyetlerini yönetti. 2010 yılında Barclays Bank yönetim kuruluna gerçi. Afrika’daki Lundin Hayır Kuruluşu’nun eski yönetimindedir. Ekonomik koşulların analizi, yükselen ekonomilerin politik ve finans açısından değerlendirilmesi, düşük gelirli ülkelerin ekonomileri, faiz oranlarının değişimi, küresel piyasanın ülke ekonomilerine etkileri gibi alanlarda yazılar yazdı.

3. Carmen Reinhart

7 Ekim 1955 Küba doğumlu Carmen Reinhart 1978’de Kolombiya Üniversitesi’nden mezun oldu. Bear Stearns’da baş ekonomist olarak çalıştı. 1988 yılında doktora eğitimini tamamladı. 1990’dan itibaren Uluslararası Para Fonu’nda görev yaptı. 2012 yılından beri Harvard Kenedy Okulu’nda Uluslararası Finansal Sistem Profesörü olarak çalışmaktadır. Uluslararası para piyasası, enflasyon, sermaye kontrolü, küresel ekonomik krizler, gibi uluslararası finans ve makroekonomi dallarında yazıları yayınlandı.

4. Joan Robinson

31 Ekim 1903 yılında İngiltere’de doğan Joan Violet Maurice Robinson, Cambridge Girton Koleji’nde ekonomi bölümünde okudu. 1937 yılında Cambridge Üniversitesi’nde görev aldı. 1958 yılında İngiliz Akademisi’nde yer aldı. 1965 yılında Girton Koleji’nde profesör olarak görev aldı. Monopson teriminin yaratıcısıdır. Kadın ve erkekler arasındaki eşit verimliliğe rağmen var olan ücret farkına karşı tepkileri oldu. Savaş zamanı ekonomisi üzerine çalıştı. Klasik iktisadın canlandırılması için çalıştı. Halk için ekonomi üzerine yazılar yazdı. Birçok eser ve makalesi bulunmaktadır.

 

5. Janet Yellen

13 Ağustos 1946 A.B.D. doğumlu olan Janet Louise Yellen ABD Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Aynı kurumun başkan yardımcılığı görevini de yaptı. Berkeley Üniversitesi’nde işletme profesörlüğü görevini de yapan Yellen Bill Clinton döneminde Ekonomik Danışma Başkanı görevini de icra etti.Tüm dünyada yazdığı makaleler ile adını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir