Okuduğunuz Yazı
FED Dünyayı para manyağı yaptı !

FED Dünyayı para manyağı yaptı !

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Hilton Bomonti otelde yapılan Marka Konferansı 2015 farklı konu başlıkları ve konuşmacıları ile oldukça etkili ve verimli bir konferans oldu. Konferansta tasarım, lüks marka kavramı, psikoloji, marka, sosyal medya ve ekonomi konuları işlendi.

Konferansta yapılan en etkili sunumlardan biri, CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Emin ÇAPA’nın yaptığı ekonomi ve marka konulu sunumdu. Sunumda ÇAPA, FED’in izlediği para politikasının Türkiye ve Dünya üzerindeki etkileri ve sonuçları ile markanın bu konudaki önemini anlattı. ÇAPA’nın verdiği rakamlara göre FED 1.genişleme döneminde dünyaya 1.3 Trilyon $, 2.genişleme döneminde 600 milyar $ ve 3.genişleme döneminde 1.7 Trilyon $ para verdi. Bu paralar ile dünya ile birlikte Türkiye’de büyüdü, GSMH rakamlarını artırdı. Bu büyüme içerisinde tarım ve finans (sıcak para) büyük etkiye sahip iken üretim çok az bir paya sahip oldu. 2015 yılı 3. Çeyreğinde Türkiye’nin gerçekleştirdiği %4 büyümenin %1,7’si finans, %1,6’sı tarım kalan kısmı ise diğer faktörlerle gerçekleştir. Bu rakamlar incelendiğinde büyümede finansın önemi açıkça görülmektedir.

FED normalleşme hareketi gereği dünyaya bedava para vermeyi kademeli olarak durdurma kararı aldı. Bu amaçla geçtiğim günlerde faiz oranını %0’dan %0,25’e çıkardı. Bu durum sıcak paranın FED’e akmasını sağlayacak. Böylece dünyada ve Türkiye’de nakit para azalmaya başlayacak. FED daha sonra topladığı dolarları imha ederek paranın yeniden değer kazanmasını sağlayacak.

Tüm bu bilgiler ülkelerin büyümesinde markaların önemini gözler önüne sermektedir. Markalar değer yaratarak ülke ekonomisine üretime ve değere dayalı katma değer sağlamaktadır. Büyük güç Amerika’nın dünya üzerindeki markalarını, bu markaların marka değerlerini ve cirolarını düşündüğümüzde bu gerçek açıkça görülmektedir. 1980 yıllarda Türkiye ile benzer ekonomik yapıya sahip olan Güney Kore bugün Samsung, LG, Hyundai gibi dev markaların olduğu ve sürekli büyüyen bir ülke konumundadır.

İlginizi Çekebilir

Konuşmasını marka değeri ile sonlandıran Emin ÇAPA, bu ülkenin geleceğinde pazarlama ve marka uzmanlarının büyük öneme sahip olduğunu ve onların yaratacağı dünya markalarının katma değeri ile ülke ekonomisinin büyümeye devam edebileceğini belirtti.

Yorum Yok

Leave a Reply

Your email address will not be published.© 2020 Pazarlama Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.

Hosting Sponsoru: Turhost