Faydanın İknası

ds-damat

Pazarlamacılar, iletişimciler, reklamcılar, sosyal medyacılar, PR’cılar ve hepsi, hepimiz faydanın iknasını anlatmak için uğraşıyor, planlıyor, yaratıyoruz.

On binlerce marka için fark oluşturmaya çalışan iletişimcilerin unutmaması gereken kural, amaçlarının faydayı kabul ettirmek olduğudur.

Her marka faydaya ikna etme gücüne sahiptir. Ancak birçok patron firması faydayı değil, özelliği anlatmayı tercih ediyor. Özellik ekonomisinden fayda ekonomisine geçiş çok hızlı. Her üretim markası aynı zamanda birer hizmet markasıdır. Bu gerçek tüm markaları fayda ekonomisine doğru itiyor.

Fayda ekonomisine gidiş, “farka” gitmenin başlangıcı.

Pazarlamanın birinci emri “fark yarat” ve farkını öne çıkar. Stratejik ve kreatif uygulamalar pazarlama iletişiminde fark yaratmanın yolu. Son zamanların moda kavramı “algı yönetimi” için pazarlama iletişimi farkı ortaya koymanın en efektif yolu. Algı kavramı pazarlama iletişiminin birinci unsuru. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, algılanan şey gerçektir.

Pazarlama iletişimi stratejik bir altyapıyla ve inovatif vizyonla desteklenirse kreatif süreç hem daha renkli hem de işlevsel hale gelir.

Pazarlamayı strateji olmadan yürütmek markanın intiharıdır.  Farka giden sağlam bir yol pazarlama stratejisinden geçer.

Stratejik bir pazarlama iletişim yönetiminde kreatifin başarılı olması için kimsenin yapmadığını yapmak, uçmak gerekir. Strateji, fikir, tasarım, imaj, ne varsa hepsi markanın daha çok satması için. marka yapısına uygun, yaratıcı, satış odaklı bir algı yönetimi, cesur kreatifle desteklenirse başarı kolay gelecektir.

Pazarlama iletişiminde unutulmaması gereken önemli kural hiçbir şey iletişimin (küçük ya da büyük) dışında kalamaz.

Marka fikrinin gücü pazarlama iletişimi argümanları oluşturmak konusunda itici bir motivasyon. Çünkü pazarlama üretimden daha çok emek ve zaman istiyor. Ve ilgi görmezse küsüyor.

Pazarlama iletişimi, fayda modeli oluşturmak için odaklanılan bir süreç, fayda ise doğrudan müşteri odaklı bir kelime. Yazının başına bir gönderme yapıp bitirelim;

“Pazarlama iletişimi faydanın iknasından ibarettir.”

Pazar ola.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir