Facebook’tan Ürküten Hamle: “Hanehalkı Pazarlaması”

Facebook, markalara yıllardır niş kitleye erişme ortamı sağlıyor. Bu süreçte Facebook’un Dinamik Reklam aracından faydalanan markalar, her ürün için reklam oluşturmalarına gerek kalmadan web sitelerindeki ürünleri inceleyen kullanıcıların zaman akışında ve reklam bannerlarında otomatik olarak karşılarına çıkıyor. Herhangi bir e-ticaret sitesinden incelediğimiz ürünlere Facebook’ta yeniden rastlamamızın sebebi işte bu Dinamik Reklam özelliğinden kaynaklanıyor.

Markanın hedef kitleye ulaşmak isterken sahip olmak istediği tüm demografik bilgiler hatta daha fazlası Facebook’un elinde. Facebook’a üye olurken girdiğimiz yaş, doğum günü, cinsiyet, yaşadığımız yer, çalıştığımız iş gibi temel bilgilerin yanında hesapları kullanırken yapılan yer bildirimleri, beğenilen sayfalar da analiz edilerek reklam verenlerin reklam hedeflemesi kolaylaştırılıyor. Dolayısıyla reklam verenler için Facebook vazgeçilmez bir mecra. Bunun farkında olan Facebook, markalara her geçen gün daha kullanışlı bir reklam ortamı sağlıyor.

Facebook Pazarlama Müdürü Graham Mudd’un New York’ta geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği basın açıklamasında markalar için şimdiye kadar sunduğu Dinamik Reklam özelliğinin daha da genişletileceğini belirtti. Kullanıcıların IP adresi ya da GPS konum servisleri ile giriş yaptığı yer tespit edilerek aynı evden Facebook’a giriş yapan diğer kullanıcılar belirlenecek. Böylece markalar ailelere ulaşmaya başlayacak. Facebook’un “Hane Halkı Pazarlama” adını verdiği bu uygulama, markaların hep ulaşmak istediği rüyası iken satış manipülasyonuna maruz kaldığını düşünen kullanıcıların ise kabusu.

 

Peki Hane Halkı Pazarlaması Nasıl Çalışacak?

Hane halkı pazarlaması 3 şekilde çalışacak, örneklerle açıklayacak olursak:
1) Hane halkının hepsini ilgilendiren hizmet ya da ürün reklamları evdeki her kullanıcı tarafından görüntülenecek. Aile Bodrum’a seyahat planlıyorsa, Bodrum’daki bir otel şirketi tüm aileye aynı reklamı yayınlamaya başlayacak. Aile üyelerinden en az birinin ikna olması diğerlerinin daha kolay karar vermesi demek. Bu şekilde reklam verenin tercih edilme olasılığı artacak.

2) Aile bireylerine alınacak hediyeleri Facebook size önerecek. Örneğin evin oğlu kendine PlayStation alınsın istiyor ve doğum günü yaklaşıyor. Facebook bunu tespit edip PlayStation reklamını kendisine sunmak yerine ailenin diğer fertlerine göstererek istenilen hediyenin alınmasını sağlayacak.

3)Reklamlar doğru hedef kitleye yayınlanacak. Netflix aboneliği gibi aile bireylerinin tümünü ilgilendiren satışlarda eğer hane halkından biri üyelik satın aldıysa diğer üyelere reklam gösterimi durdurulacak. Üstelik bu özellik sayesinde alkol ve nişan yüzüğü gibi hassas alım kategorisine giren ürünler için diğer bireylere reklamlar gizlenecek ki sürprizi bozulmasın ya da bir aile faciası yaşanmasın.

Eklenen hane halkı hedefleme özelliğinin yanı sıra ölçüm metrikleri güncellenecek. Metrikler kaç tane hanenin reklama ulaştığını ve reklamların ulaşılma sıklıklarını içerecek. Böylelikle bir kişiye gösterilen reklamın diğer hane üyesi tarafından yapılan satın alma işlemini nasıl etkilediği de gözlemlenebilecek.

Güncellenecek diğer bir özellik ise Dinamik Video Reklamlar. Facebook’un veri araştırmasına göre kişilerin en çok tercih ettiği reklam şekli video reklamlar. Mobil alışveriş yapanların da %30’u video yoluyla ürünleri keşfetmeyi tercih ediyor. Şimdiye kadar yalnızca ürün kataloglarıyla oluşturulan Dynamic Ads ‘e önümüzdeki bir kaç ay içinde video özelliğinin de eklenmesi bekleniyor.

Ayrıca artık Dinamik Reklamlara fiyat etiketleri ve indirimler de eklenebilecek.


ABD’de 1 yıl içerisinde kullanıma sunulması hedeflenen özellik aktifleştiğinde halkı pazarlamasını devre dışı bırakmak istiyorsanız Facebook Ayarları > Reklamlar > Reklam Tercihleri bölümüne girebilir ve kendinizi “Aile Temelli Bir Hanenin Üyesi” kategorisinden çıkartabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir