Facebook’tan Rooms Atağı: “Chat Rooms” geri dönüyor!

damattween

17 Ocak 2014 tarihli yazımda bahsettiğim üzere ODTÜ mezunu bir Türk, Cemre GÜNGÖR, Amerika’da eğitimi sırasında birkaç arkadaşı ile birlikte bir sosyal ağ kurdu, “Branch”. Ve kurulduğu dönemde Facebook, Branch’ı 15 Milyon Dolar’a satın aldı. Geçtiğimiz günlerde Facebook yeni mobil ugulama ürünü olan “Rooms” uygulamasının tanıtımını yaptı hatta Amerika ve İngiltere gibi bazı ülkelerde Appstore’lerde kullanıma sunuldu.

roomsRooms, Branch’ın kuruluşundaki mantığın uygulamaya dökülmüş hali. Rooms sayesinde kullanıcılar ilgi alanlarına göre fikir ve bilgi alışverişinde bulunabileceği odalar oluşturabiliyor, ya da açık olan odalardan birine istediği kullanıcı adı ile dahil olabiliyor. Birkaç yıl öncesinde yaygın olan “chat rooms”ları anımsatan Rooms, kullanıcılara kimliklerini gizleme hakkı vererek sohbet ya da tartışma odalarında kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine olanak sağlıyor. Tabii verdiği rahatlığın yanı sıra olumsuz sonuçları da olacaktır diye düşünüyorum ben. Kullanım sözleşmesinin kapsamı, odalardaki sohbetler sırasında kullanılacak argo kelimelerin engellenmesi gibi konularda ne gibi önlemler alınacak bilmiyoruz ama kişilerin kimliklerini gizleyerek dahil olabileceği tartışma ortamlarında bu gibi konular sıkça gündeme gelecek gibi görünüyor, en azından Türkiye’de.

Önceki yazımda uygulamanın Twitter’a alternatif olabileceğini belirtmiştim ve bu iddiamı hala destekliyorum. İnsanların, Twitter’de yorumda bulunmak istediği ancak çeşitli sebeplerden dolayı kimliklerini, görüşlerini ifşa etmek istemedikleri, edemedikleri, birçok konu için kurulacak odalar, büyük rağbet görecek gibi duruyor.

Uygulamanın yöneticisi ise Branch’ın kurucularından olan ve satınalma sonrası Facebook bünyesinde çalışmaya başlayan Josh Miller. Kısacası uygulama emin ellerde, fikir babalarından biri yönetiminde yürütülüyor.

Rooms’un Facebook, Twitter ve Instagram hesapları açılmış ve Facebook.com altında, Rooms uygulaması için yardım merkezi de kurulmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir