facebook-turkiye-temsilci

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atıyor

Sosyal medya devlerine getirilen temsilci bulundurma zorunluluğuna Facebook da onay verdi. Facebook, Türkiye’de temsilcilik açacağını açıkladı.

Türkiye’de en son temsilcilik açma duyurusunu yapan sosyal mecra Linkedin’den sonra Facebook’da eklendi. Daha önce VK, YouTube, TikTok ve Dailymotion Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmişti. Twitter, Periscope ve Pinterest gibi şirketler ise henüz bir açıklama yapmadı.

Öngören düzenlemede 3. aşamanın sonuna gelindi ve sosyal medya devlerine verilen süre 19 Ocak 2021’de sona erecek. Kanuna uymayan şirketlere daha önce ilk seferde 10 milyon TL, ikinci seferde 30 milyon TL olmak üzere toplam 40 milyon TL para cezası uygulanmıştı.

Sıradaki yaptırım ise reklam yasağı olacak. Reklam yasağı kararından sonra 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine müracaat edebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, 5 ay sonra dahi Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederse kendilerine o güne kadar kesilen cezaların yüzde 75’i affedilecek. Yasa ile sosyal medya kaynaklı oluşan “dijital ekonominin vergilendirilmesi”, “içerik”, “muhataplılık” ve “güvenlik” gibi sorunların aşılması planlanıyor. 

Facebook, Türkiye’ye temsilci atayacağını şu ifadelerle duyurdu:

”Facebook olarak, ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı kanun hakkındaki gelişmeleri ilk güden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımızın doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası Ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir