E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Reklam Ölçümlemeleri İçin Yeni Etiketler

Facebook, işletmelerin ölçüm araçlarını daha iyi kullanabilmesi ve performans ölçümlemeleri için yeni etiketler oluşturduğunu açıkladı. Büyük tartışmalara yol açan ve aldığı geri bildirimler sonucu ölçümlerin nasıl yapıldığını netleştirmek için yeni etiketler oluşturan Facebook, 20’ye yakın ölçümlemeyi de kaldırdığını belirtti. Aynı zamanda Önemli Olanı Ölçümleyin (Measure What Matters) isimli bir eğitim programı yayınlayarak, reklam ölçümlemeleri ile ilgili detaylı bir eğitim vermeyi amaçlıyor.

Facebook, yapılan araştırmalar sonucunda reklam erişimlerinin çok fazla olduğunu keşfetmesiyle bu konuda bir hamle yapmaya karar verdi. Yapılan değişikler ile birlikte reklamverenlerin güvenini yeniden kazanmayı hedefleyen Facebook, bir basın toplantısı düzenleyerek bu değişiklikleri ve yenilikleri duyurdu.

Artık Facebook Reklam Yöneticisi, bazı ölçümlemeleri “tahmini” ya da “gelişmekte” olarak etiketleyecek. Ayrıca bazı reklam ölçümlemelerinde her ikisinin de kullanılacağını belirtti. Bu etiketler sayesinde Facebook ve Instagram ile Hedef Kitle reklamlarında hangi metodun nerede ve ne zaman kullanıldığı görüntülenebilecek.

*Tahmini Etiketi: Modelleme veya örneklendirme ile yapılan, daha fazla veri toplandıkça ölçüm metodlarının güncellendiği yerlerde kullanılacak.

*Gelişmekte Etiketi: Yeni çıkmış ya da test sürecinde olan bir ününün, işletmeler tarafından daha fazla geri bildirim almasıyla değişebilecek ve geliştirilebilecek ölçümlemelerde kullanılacak.

Facebook , bu etiketleme yöntemleri ile reklam verenleri, verilerinin değişebileceğini yönünde uyarıyor. Yapılan basın toplantısında, artık reklam verenlerin işine yaramayan ölçümlemelerin kaldırılması da gündemdeydi. Facebook İstatistik ve Ölçümleme Başkan Yardımcısı Brad Smallwood, yaklaşık 20 ölçümlemeyi Temmuz ayında kaldıracaklarını ve bu ölçümlemelerin gereksiz, çok sık kullanılmadığını belirtti. Bu yenilikler ve değişimlerle birlikte reklam performansının artırılması için en uygun bilgilerin elde edilmesini amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Toplantıda belirtilen bir diğer konu ise Mart ayında kullanıma sunulması beklenen “Önemli Olanı Ölçümleyin” (Measure What Matters) adında yeni bir program. Bu program ile birlikte Facebook, çevrim içi içerikler oluşturup, etkinlikler düzenleyerek reklam verenlere raporlama ve ölçümleme konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. İki ayrı eğitim verecek olan program bunlardan biri doğrudan tepki hedefleyen reklamverenler, diğeri ise marka hedeflerine odaklanan reklamverenlerdir. Reklam yayınlama, planlama ve ölçümler gibi alanlarda analiz ve araştırmalardan yararlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir