E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Facebook: Connecting People

Facebook’un canlı yayını hayatımıza sokmasının üzerinden çok uzun süreler geçmedi bildiğiniz gibi, o zamanlar sosyal medyada canlı yayın denildiğinde Facebook’un yani Mark Zuckerberg’in satın alamadığı Twitter’ın satın aldığı Periscope aklımıza gelirdi. Bildiğimiz, gördüğümüz üzere Mark Zuckerberg piyasada rakibinin olmasını çok sevmiyor, bu nedenle ya Instagram’ı aldığı gibi satın alıyor, ya da Snapchat’i alamadığı gibi yok etmeye odaklanıyor. Belki de bu nedenle çok kısa bir zaman içerisinde Facebook, canlı yayın eklentisinin de ilk akla geleni olmayı başardı.

Facebook’un eski popüleritisini kazanmaya çalıştığı şu günlerde, Facebook Ürün Başkan Yardımcısı Fidji Simo, yine Facebook üzerinden şöyle bir paylaşım yaptı;

“Mark Zuckerberg’in geçen hafta söylediği gibi; “Facebook’un amacının her zaman kişisel bağlantılar hakkında, insanların anlamlı şekilde birbirleriyle etkileşim kurmalarını kolaylaştırmak “olduğunu söyledi.” Biz de bu sene Facebook Live’ı etkileşim ve topluluk konusunda nasıl daha özel hale getirebiliriz düşünüyoruz.”

Ayrıca Simo, şirketin yeni özelliği “Watch Party”i duyurdu. Facebook amacına ve en iyisi olma isteğine uygun olarak son zamanlarda canlı yayınları ve grupları için çok çaba gösteriyor ve en son test edilen “Watch Party” özelliği her ikisini birleştiriyor. Facebook grubunuzun üyeleri ile canlı videolar izleyebilir ve etkileşimde bulunmaya hazır olabilirsiniz.

Şirketin yeni özelliği şu an için yalnızca birkaç -kalabalık- grupta dünya çağında test ediliyor. Kalabalık diye belirttik çünkü bu gruplar söylenene göre 1 milyon kadar kişi içeriyor, bunun sebebi Facebook’un gelecekte kullanıcılarına en iyi şeklini sunmak istemesidir herhalde.Bu özellik, Türkçe İzleme Partisi olarak anılacak ve size aynı anda grubunuzun bir videoyu canlı izleyip, yorum yapabilmesini sağlıyor.Bir İzleme Partisinde kullanılan videolar, bir grubun yöneticileri veya modaratörleri tarafından seçilir ve iyi haber; herhangi bir videonun platformdan canlı veya başka bir şekilde kullanılabilmesidir.

Watch Party’inin arkasındaki fikir, Facebook’un önceden kaydedilmiş videolardan yaklaşık altı kat daha fazla etkileşim sağlaması nedeniyle, Facebook’un okları biraz da Facebook Live’a çevirme isteği. Ne diyelim; teknoloji hayatımıza yeni yeni girerken Nokia’nın halen akıllarda bulunan; “Connecting People” sloganı artık Facebook’a devredilmeyi hak ediyor gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir