E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Facebook Bağış Kampanyaları Arasına Kan Bağışını da Ekliyor

Acil durumlarda kan ararken sosyal medya en çok kullandığımız mecra. Facebook araştırmalarına göre her hafta Facebook’ta binlerce kişi kan arayışında bulunuyor. Facebook şimdi bu soruna daha profesyonel bir çözüm sunuyor. Getireceği yeni özellik ile kan bağışçılarını ve yardıma ihtiyacı olan insanları daha kısa sürede iletişime geçirmeyi amaçlıyor.

Özellik Nasıl Çalışacak?

Kan bağışçısı olmak isteyenler kendilerini Facebook’ta bağışçı olarak sisteme kaydedecekler.

Üyeler, yakınlarda birinin kan ihtiyacı olduğunda otomatik bildirim ile haberdar olacak.

Kan bağışı özelliği ilk olarak Hindistan’da 1 Ekim Ulusal Kan Bağışı Günü itibari ile kullanıma sunulacak. Özelliğin Hindistan’dan sonra diğer ülkelere de gelmesi bekleniyor.

Facebook Bağış Ağını Genişletmeyi Planlıyor

Facebook’ta WWF, UNICEF gibi 19 sivil toplum kurumu 2013’ten beri bağış toplayabiliyordu. İki sene önce ASL hastalığına dikkat çeken Ice Bucket Challenge kampanyası ardından da onaylı tüm yardım kuruluşlarının bağış toplayabilmesi sağlandı.

Bu sene içerisinde de Kişisel Bağış Kampanyası özelliği etkinleştirilmiş ve kurumlar dışında bireylerinde eğitim, tedavi, hayvan tedavisi, afet, kişisel acil ihtiyaçlar, cenaze ve geçim kategorilerinde bağış kampanyaları yapmasının önünü açılmıştı.

Bağış kampanyalarını genişletmeyi planlayan Facebook şu an yalnızca ABD ve belirli Avrupa ülkeleri için geçerli olan özelliği Ekim ayında 10 ülkede daha aktifleştirecek. Türkiye’nin de bu 10 ülke arasında yer almasını ümit ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir