Facebook 360 Derece Fotoğraflarınızı 180 Derece Hale Getiriyor

ds-damat

Facebook’ta 360 derece fotoğraf özelliği 2016 Haziran’dan beri kullanılıyor. Bildiğiniz gibi bu özellik sayesinde kullanıcılar akıllı telefonlarıyla ya da 360 derece kamera ile çekilen fotoğrafları Facebook’a yükleyebiliyorlar.  360 derece fotoğrafları ister bilgisayar üzerinden fare imlecini hareket ettirerek ister mobil cihazlarda parmak komutlarıyla sağa sola kaydırarak görüntüleyebiliyoruz.

Hiç bir komut uygulamaksızın telefonu sağa sola hareket ettirmeden de inceleyebildiğimiz 360 derece fotoğraflar, bize görsellerin içinde geziniyormuşuz hissi yaşatarak farklı bir deneyim ortamı sağladı.

Akıllı telefonlardan panorama özelliği ile çekilen bu fotoğraflar Facebook’a yüklenirken otomatik olarak 360 derece fotoğraf haline geliyor. Peki 360 derecelik bu fotoğrafları özelliği devre dışı bırakarak 180 derece haliyle yayınlayabilir miyiz?

Elbette. Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit.

Facebook’a yüklemeyi seçtiğiniz panoramik fotoğrafı paylaşmadan önce farenizi resmin sağ alt köşesindeki dairesel simgeye getirin. Fırça simgesiyle beraber görünen “360 Ayarlarını Düzenle” seçeneğine tıklayın.

Ardından sol alt köşede seçili “360 Derece Fotoğraf Göster” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Ve işlem tamam. Artık fotoğrafınızı 180 derece geniş versiyonuyla da yayınlayabilirsiniz.

360 özelliğini bugün akıllı telefonların her sürümünde panorama çekimi yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha kaliteli çekimler için Ricoh Theta S, Giroptic 360 Cam, Samsung Gear 360, LG 360 Cam, IC Realtech ALLie,360Fly ve Panono 360 gibi 360 derece fotoğraf özelliği olan kameraları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Street View, Google Camera, Cardboard Camera veya Theta S gibi photo sphere uygulamarı ve cihazlarıylada da 360 derece fotoğraflar çekebilirsiniz.

Çektiğiniz görüntüleri ise PTGui yazılımı kullanarak birleştirebilir panoramik fotoğraf elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir