Endişe Azaldı, Planlı Alışveriş Dönemi Başladı

damattween

Tüketici davranışlarındaki değişimler arasında evlerde daha sık temizlik yapılması ve çamaşır yıkanması yer alırken, planlı alışveriş de göze çarpıyor. Tüketiciler bu dönemde markalardan en çok; topluma karşı sorumlu davranış, ürünlerle ilgili teknik bilgiler ve evde uygulayabilecekleri pratik uygulamalar konusunda destek bekliyor.

Türkiye’de hızlı tüketim ürünleri sektörünün en büyüklerinden biri olan Hayat Kimya, Covid-19 döneminde Türk tüketicisinin temizlik ve hijyen ürünleriyle ilgili tüketim alışkanlıklarındaki değişimi araştırma çalışmalarıyla değerlendirdi.

Yapılan çalışmada, tüm dünyanın içinden geçtiği bu zorlu sürecin Türk tüketicisi üzerindeki ekonomik, sosyal ve psikolojik etkileri incelenerek temizlik ve hijyen konusundaki davranışları değerlendirildi. Tüketicilerin bu dönemde markalardan en çok; doğa ve sürdürülebilir yaşamla ilgili çalışmalar (%40,3), hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler (%30), ürünlerin kullanım alanları ile teknik bilgiler (%10,1) ve kişisel gelişimle ilgili destek %(9,1) bekledikleri görülüyor.

Temizlik Üründe Planlı Alışveriş 

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü akut dönemin başlangıcı olan Mart ayında en yüksek seviyeye ulaşan endişe, Türk tüketicisini temel gıda ve temizlik ürünlerini stoklamaya yöneltti. Mart’ta evlere stoklama eğilimi nedeniyle 3 haneli büyüyen ev temizlik ürünleri satışı, Nisan ayında üretim ve sevkiyatta bir problem yaşanmadığı için yerini endişesiz satın alıma bıraktı. Süreç boyunca üretimimiz ve tedarik zincirimiz operasyonuna başarılı bir biçimde devam etti, tüketiciler ürün sıkıntısı yaşamayacağını gördü. Mayıs ayında ise, tüketimle beraber, evlerdeki temizlik ürünleri stoklarının azaldığını gösteren satış rakamlarında Nisan ayının son haftasına göre çamaşır yumuşatıcısında yüzde 40, çamaşır deterjanında yüzde 32, ıslak mendilde ise yüzde 15 şeklinde artış olduğu gözlemleniyor.

Aysel Aydın “Fiziksel temastan kaçınmak, e-ticarete yöneltti”

Tüketicilerin bu dönemdeki alışveriş alışkanlıklarının kolay kolay değişmeyeceğine de dikkat çeken Hayat Kimya Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aysel Aydın süreci şöyle değerlendirdi:

“Kontrollü bir şekilde normalleşme sürecine geçiş döneminde tüketicilerin kendine en yakın noktadan, online sitelerden daha toplu alışveriş yapma eğilimine devam edeceğini ve gereksiz harcamalardan kaçınacağını tahmin ediyoruz. Pandemi ile mücadele sürecinde geleneksel alışverişle birlikte online alışverişin de payının arttığını görüyoruz. Tüketiciler evlerinden çıkmadan istedikleri her şeye ulaşabildikleri için online alışverişi bu dönemde daha çok tercih ediyor. FMCG kategorisi 2020 ilk çeyrekte e-ticaret kanalında bir önceki yılın aynı dönemine göre cirosal bazda %160 büyüdü. Sektörde en öne çıkan kategori ise temizlik kağıtları ve çamaşır suyu oldu.

Estetik değil fonksiyon ve fiyat öne çıkıyor

Pandemi döneminde tüketicilerin tasarım, estetik ve şıklıktan çok ürünlerin fiyatına ve fonksiyonuna odaklandığına dikkat çeken Aydın, bu eğilimin temizlik ürünlerinde de geçerli olduğunu belirtti. Temizlikte şıklığın ve hoş kokunun önemini kaybetmesi, pandemi döneminin en çok dikkat çeken değişen tüketici alışkanlıkları arasında yer alıyor. Hayat Kimya da ‘Nefes Aldıran Hijyen’ sloganıyla hem yüksek temizlik performansı hem de kapalı ortamlarda klorsuz hijyen vaat ettiği Bingo Oxyjen ile bu dönemde tüketicilerin çevreye duyarlı, yenilikçi ve fonksiyonel ürün arayışlarına bir karşılık verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir