E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Elon Musk – Lüks, Kırmızı Spor Otomobil

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın girişimiyle bugün dünyanın en güçlü roketi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

Tüm dünyanın heyecanla beklediği Falcon Heavy’nin uzaya fırlatılışı ile bir kez daha akıl almaz vizyonerliği ile öne çıkan Elon Musk, mars gezegeninde kurmayı hedeflediği “Yeni Yaşam Alanı” için bir adım daha yaklaştı.

Elon Musk, uzayda yaşam hedefi için gönderdiği roket bu defa daha önce gönderdiği roketlerden daha farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü Falcon Heavy roketinin içerisinde yine CEO’su olduğu Tesla Motors tarafından üretilen elektrikli, kırmızı bir spor araba bulunuyor. Saniyede 11 kilometre hızla dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gönderilen araç için Musk; bir kaç yüz milyon hatta milyarlarca yıl orada kalacağını umuyor. Hatta dünyadışı varlıklar için de aracın devre kartına şöyle bir not eklemeyi de unutmamış;

“Dünya üzerindeki insanlar tarafından yapılmıştır.”

Elon Musk’ın hayatı ve vizyonu hakkında çeşitli platformlarda onu ve hayallerini anlatan binlerce yazı kaleme alındı. Hiç kuşkusuz çok yakında onun hayatı ve yaptıkları/yapacakları ile ilgili de sinema filmleri ya da dizi filmler yapılacaktır(Şu aralar kendisi bazı dizi ve filmlerde konuk oyuncu olarak rol alıyor). Bu eğlenceli ve sıra dışı kişiliği ile yaptıkları bir araya gelince kendisinin bir “deli” olduğunu düşünmemek elde değil. Hatta günümüzde bir çok bilim adamı, fikir önderi, iş adamı, siyasetçiler de onun bir hayal dünyası içinde yaşadığını ve Mars yüzeyinde yaşamın pek mümkün olmayacağını söylemektedirler. Mars üzerinde yaşamın var olup olmadığı hakkında kesin bir tez ortaya konulmadığı için de bu eleştiriler onu bu amacından asla vazgeçirmiyor sürekli çalışmaya ve üretmeye, yeni fikirler ortaya koymaya devam ediyor.

Günümüz teknolojisinde ve bilim dünyasında bir çok başarı Elon Musk gibi “deli” insanlar tarafından gerçekleştirildiğini gördüğümüzde onun hakkında herkes heyecanlanmaya başlıyor. Çünkü henüz 47 yaşında olmasına rağmen dünyada ses getiren girişimlere imza atmış bir isim olarak ömrünün geri kalanında yapabilecekleri düşündüğümüzde heyecanlanmamak elde değil.

Fakat onu diğer “deli”lerden ayıran, yaptığı tüm bu çalışmalarda diğer klişe girişimciler Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi ticari odaklı olmaktansa insanlık için bir şeyler yapmaya çalışması onun en önemli özelliği olarak diğerlerinden ayırıyor. Onun, insanlığın dünyanın dışında bir yaşam alanı kazanması için gayretle çalışırken bir yandan da yaşadığımız dünya için elektrikli motorların geliştirilmesi ve bunların olması gerekenden çok daha uygun fiyatlara diğer otomobil şirketlerine vermesi, HyperLoop yeni ulaşım sistemi gibi çığır açacak bir projeyi hiç bir maddi gelir istemeden başka bir firmaya üretmesi için vermesi onun sadece maddi kazanç için çalışan bir girişimci değil bu dünya için de bir şeyler yapmaya çalışan bir girişimci olduğunu bize gösteriyor.

Tüm bunların ötesinde bugün gönderilen Falcon Heavy roketinin içerisindeki Tesla Motors’a ait spor otomobil’in bize bazı başlangıçların başında olduğumuzu gösteriyor. Peki ne başlıyor ?

Mars’a gönderilen kırmızı lüks spor otomobil dünya içerisinde de insanların erişebilir olduğu bir taşıttır. Bu yolculuk eğer başarılı olursa NASA’nın mars yüzeyini araştırmak için ürettiği ve insanların satın alamadığı ya da ulaşamadığı kompleks yapıdaki araçların dışında hiç bir araştırma görevi olmasa da insanların dünyada kolaylıkla ulaşabildiği ve sadece orada duracak olan başka bir araç yer alacak. Bu da insanlar için çok farklı hisler oluşturacak. Öncelikle Tesla Motors için mükemmel bir reklam olacağı kesin fakat ticari durumların dışında orada insanlar için çok farklı bir obje yer almış olacak. İnsanlık için büyük bir motivasyon duygusu sağlayacak ve yeni teknolojilerin ortaya konulması ve bunların geliştirilmesi için oldukça önemli psikolojik bir motivasyon kaynağı sağlayacaktır. Bu kaynak verim sağladıkça insanlar daha da öteye geçebilmek için yeni hamleler yapacak ve belki de mars gezegeninden de öteye yeni cisimler gönderecek ve varoluş amaçlarından biri olan hükmetme duygusunu derin uzay boşluğunda karşılamaya çalışacaktır.

İnsanlar belki de bir gün tüm bu motivasyon kaynaklarını bir kaç parça metalin oluşturduğu cisimlerden değil de Mars yüzeyine ulaşan ilk astronot ile karşılayacak ve bugüne kadar yaptığı gibi sınırların ötesine geçmeye devam edecektir.

Bu yüzden lüks, kırmızı spor otomobil başlangıçların başıdır…

Vizyonuyla bizleri aydınlatanların hedeflerine ulaşması dileklerimle …

2 yorum
  1. Yazı gayet güzel, beğendim. Gerçekten ilhâm verici bir insan. Ayrıca uzayda bir araba olması bile aslında başlı başına gurur verici bir şey. Üstelik, devrenin üstünde yazan “Made on earth by humans” yazısı… Gururlanacak çok şey içeriyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir