E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

E-ticarete Hazır Mısınız?

           E-Ticaret için verilebilecek net ve tek bir tanım yoktur. Bazı görüşlere göre, e-ticaret (E-Commerce), her türlü malların ve servislerin bilgisayar teknolojisi, elektronik iletişim kanalları ve ilgili teknolojileri kullanarak satılması ve satın alınmasını kapsayan bir kavram, başka bir görüşe göre ise e-ticaret, ödeme işleminin internet üzerinden yapıldığı alış-satışları içermektedir.

 

          Peki ya e-ticaret kavramı nasıl ortaya çıktı? Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, 2000’li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.Geleneksel pazarlama yöntemlerine, İnternet olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlamıştır ve  eskiden birçok şirket televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya uğraşırken, bugün bunlara İnternet üzerinden reklamcılık da eklenmiştir.

         Reklam her alanda olduğu gibi e-ticarette de büyük bir paya sahiptir ve firmalar için önemlidir. Çünkü E-ticaret siteleri bir köşe başı dükkanından farklıdır. Çok iyi bir alan adı da alsanız reklam yapmazsanız müşteri çekemezsiniz. Günümüzde çok az sayıda e-ticaret sitesi internet dışında bir alana reklam veriyor. Özellikle televizyonda e-ticaret sitesi reklamı görmek oldukça güç. Çoğu e-ticaret sitesi sahibi internet dışında bir alana reklam vermenin çok gereksiz olduğunu ve sadece ziyaretçiyi arttırdığını düşünüyor. Tüketiciler ise bu konuda oldukça farklı düşünüyorlar. Alacağı ürün için büyük e-ticaret sitelerinin dışına çıkmayanlar kadar internette bu ürünün en ucuz fiyatla satıldığı yeri araştıranlar da mevcut. Bunun yanı sıra tüketiciler arama sonuc
unda karşılarına çıkan sitelerden alışveriş yapmaktan çekiniyorlar. Şu an Türkiye’de ciddi şekilde güvenilebilecek e-ticaret sitesi sorunu yaşanıyor. Çoğu kişi gördükleri sitenin geçici olarak kredi kartı dolandırıcılığı için açılmış olabileceğini, böyle olmasa bile ürünü göndermeyebileceğini düşünüyor.  Bunun temel nedeni tüketicinin bu siteyi muhtemelen hayatında ilk kez görüyor olması. Uzmanlar bir dergiye veya TV’ye reklam veren e-ticaret sitesinin burada kısaca kendinden bahsetmesinin mantıksız olduğunu düşünüyorlar. Oysa ki gazeteler, televizyonlar, radyo ve açık hava reklamları derken internet hatta cep telefonu bile reklam alanı hâline geldi. Bu mecraların içerisinde ölçülebildiği için hızla büyüyen internet reklam pastasının Türkiye pazarının büyüklüğü 10 yıl önce 500 bin TL civarında iken geçen yıl itibarıyla 750 milyon TL’ye ulaştı ve bu iletişim araçlarının her kesim insan tarafından kullanıldığı düşünülürse hedef kitleyi bulmak ve herkese hitap etmek çok daha mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir