E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

E-Ticaret Siteleri İçin Growth Hacking

Son yıllarda başarılı teknoloji girişimlerinin sayısının artması ile Growth Hacking kavramını sıkça duymaya başladık. Kısaca bahsedecek olursak Growth Hacking, olabildiğince fazla kullanıcı edinmek, edindiği kullanıcıların davranışlarını ve isteklerini anlayarak ürün/hizmet üzerinde gerekli optimizasyonu yapmak için gerekli olan süreçlerin bütününü ifade eder.

Kullanıcılar için belirli bir ürün/hizmet geliştirdiğiniz de Growth Hacker için A.A.R.R(Acqusition, Activation, Retention, Revenue) süreci başlar. Growth hacker bu süreçler içerisinde kullanacağı belli başlı araçlara örnek olarak SEO, A/B testleri, içerik pazarlaması, sosyal medya ve PR çalışmaları verilebilir. Geleneksel yöntemlerden ayrıldığı nokta; Growth hacking yazılım, pazarlama, ürün mühendisliği ve operasyonel süreçlerin birleşiminden oluşmasıdır.

Sayıları her geçen gün artan E-ticaret siteleri de olabildiğince fazla müşteriye ulaşmak ve bunu sürdürülebilir kılmak için Growth Hacking yöntemlerine başvurmaya başladı. Yapılan son araştırmalara göre E-ticaret sitelerinin başarı oranı %10 dolaylarındadır. Bu düşük oranın en büyük sebeplerinden birisi olarak yeterli sayıda ve efektif kullanıcılara ulaşılamaması gösterilebilir. E-ticaret sitelerinin uyguladığı genel pazarlama stratejileri Push-and-Pull olarak adlandırılmaktadır.

Push dediğimiz bölümde e-ticaret siteleri hedef kitlelerine onların talebi olmadan ulaşmaya çalışmaktadır. Bunun için kullanılan araçlar aslında hepimizin günlük hayatında “maruz” kaldığı SMS, mail bültenleri, site reklamları gibi sık karşılaşılan araçlardır. Madalyonun diğer yüzünde ise işler biraz daha farklı yürümekte. Pull marketing, ürün/hizmete ihtiyaç duyan, araştıran kişilere ulaşmayı hedeflemektedir. Bunun için blog sayfaları, içerik pazarlaması ve SEO başvurulan araçlar arasındadır.

Growth hacking e-ticaret siteleri için Pull Marketing dediğimiz kısımda devreye girmektedir. Growth hackerın teknik bilgisini, yaratıcılığını, araç ve teknikleri kullanarak mümkün olduğunca faydalı kullanıcılara erişmeyi amaçlar . Bu amaç için üretecekleri sorulara örnek olarak aşağıda ki sorular verilebilir :

  • Hedef pazara yaklaşımımız nasıl olacak?
  • Sitemizin Page Rank değerini nasıl yükseltebiliriz?
  • Kullanıcı/üye sayısını nasıl arttırabiliriz?
  • Nasıl Viral içerik üretebiliriz?

Sürdürülebilir ve hedeflediğiniz geri dönüşleri almak istiyorsanız doğru metotları uygulamalı, doğru soruları sormalı ve gerektiğinde cesur aksiyonlar alabilmelisiniz.

Başka bir Growth Hacking yazısında görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir