E-Ticaret İçerik Yönetimi Nasıl Olmalı?

damattween

Son yıllarda e-ticaret içerik yönetimi , önemli bir strateji haline gelmeye başladı.  Bu yüzden pek çok markanın web sitesi ve e-ticaret siteleri içerik pazarlamasına önemli bütçeler ayırıyor ve bu alanda projeler üretiyor. Ancak rekabetin hızla arttığı, okuyucunun yalnızca 15 saniye içinde ilgisini kaybettiği dünyada içerik pazarlaması alanında başarı elde etmek çok da kolay değil. Bu nedenle alışılagelmiş içerik pazarlaması kalıplarına farklı, özgün ve yenilikçi bakış açıları da ekleyerek rakiplerinizden sıyrılmak ve hedef kitlenizle daha etkin bir iletişim kurmanız gerekiyor. Bunun için de sitenizde kullanabileceğiniz içerik fikirlerini çeşitlendirebilir ve geliştirebilirsiniz.

E-Ticaret İçerik Yönetimi için Hangi Tür Yazılara Yer Vermeli?

 

 

1. Kategori Açıklamaları

Kategori yazısı, sitelerin mevcut kategorilerine tıklandığında açılan kategori sayfasında yer alan içeriklerdir ve e-ticaret içerik yönetimi için oldukça önemlidir. Kategori açıklamalarında; o kategoride bulunan ürünlerden, bu ürünlerin kullanım amaçlarından, faydalarından, fonksiyonlarından, kategoride öne çıkan ürünlerin özelliklerinden bahsedilebilir. Kategori yazıları doğrudan o alana ilgi duyan, o kategoriden bir ürünü arayan kişilerin sitenizi bulmasını kolaylaştırır. Kategori yazıları sayesinde genel konular üzerine içerikler oluşturmuş ya da hiç içerik çalışması yapmamış siteler arasından sıyrılabilirsiniz. Kategori açıklamaları, aynı zamanda kullanıcının alışveriş serüveninde yaptığı araştırma için de doğrudan bir kaynak olmanızı sağlar.

2. Ürün Açıklamaları

Ürün açıklama yazısı, e-ticaret sitelerinde satışı yapılan ürüne tıklandığında açılan ürün detay sayfasında yer alan içeriklerdir. Ürün açıklama yazıları, ürünü satılabilir bir özelliğe büründürebilmeniz açısından son derece faydalıdır. Ürünün hedef kitlesi analiz edilerek; ürünle ilgili pek çok sitede yer almayan bilgiler bu kitleye uygun bir dille sunulduğunda ziyaretçinizin bir müşterinize dönüşme olasılığı artar.

3. Blog Yazıları

Kurumsal bloglar, öncelikle hazırlamak istediğiniz pek çok içerik fikrini sunabileceğiniz bir ortam yaratması itibarıyla büyük öneme sahiptirler. Üstelik yapılan pek çok çalışma, kurumsal blog sitelerinin hedef kitle sadakatini arttırdığını ve marka ile müşteri iletişimini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.


4. Ürün Videoları

Günümüzde internetten alışveriş yapma oranı geçmiş yıllara göre artmış olsa da hala pek çok tüketici göremediği ve dokunamadığı bir ürünü alma konusunda endişe yaşıyor. Bu yüzden videolu içerikler, ürünleri tanıtmak için daha açıklayıcı ve etkileyici olabiliyor. Özellikle yeni çıkan ve top ürünler için ürün tanıtım videoları oluşturmak müşteri memnuniyetini, marka imajını ve satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir

5. Müşteri Yorumları

Pek çok e-ticaret sitesi, müşteri yorumları konusunda herhangi bir çalışma yapmadığı için bu sitelerin ürün sayfalarında müşteri yorumları bulunmamaktadır. Oysa e-ticaret sitelerinde yer alan müşteri yorumları, potansiyel diğer müşterileri etkileme açısından oldukça önemlidir. Ayrıca arama motorlarının kullanıcı yorumlarını oldukça önemsemediğini de hatırlatalım.

6. Sosyal Medya Post’ları

E-ticaret sitelerinin sosyal medya ortamında paylaştıkları postlar, videolar, hikayeler, makaleler, reklamlar müşterilerine ulaşabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Metin ve görsel olarak bir bütünlük sunan sosyal medya içerikleri, vermek istediğiniz mesajı en sağlıklı şekilde hedef kitlenizle buluşturabilmenize olanak sağlar.

7. Sıkça Sorulan Sorular

Bilindiği gibi SSS sayfası, müşterilerin ve siteyi ziyaret eden kişilerin sorma olasılığı bulunan veya daha önce müşteri destek birimlerine ulaşarak; ürünler, hizmetler ve firma ile ilgili sordukları soruların yanıtlarının yer aldığı sayfalardır. Bir müşteri destek sayfası olarak da değerlendirilebilecek SSS sayfaları; e-ticaret sitelerine zaman kazandırma, maliyeti azaltma, müşteri destek biriminin yükünü hafifletme, SEO konusunda değer katma gibi pek çok fayda sağlar. Ayrıca kategori sayfalarına da ilgili kategori ve o kategorideki ürünlerle ilgili en çok merak edilen soruları, kategori SSS olarak ekleyebilirsiniz.

8. İnteraktif İçerikler

İnteraktif içerik, okuyucu ve müşterilerinizin içeriği okuma ya da izlemenin ötesinde katılımını sağlayan içerik türleridir. E-ticarette kullanılabilecek interaktif içerik fikirlerinden bazıları; değerlendirmeler, yarışmalar, mini testler ve infografikler olarak sıralanabilir.

9. E-Posta Pazarlama İçerikleri

E-mail marketing yani e-posta pazarlama, markanın yeni ürün, yeni içerikler, duyuru, kampanya, indirim vs. konularında birebir kişi ile mail yoluyla iletişim kurduğu dijital pazarlama yöntemidir. Ürün, kampanya ya da indirimle ilgili müşteriye duyuru yapmanın en ekonomik yöntemlerinden biri olan e-mailing, hedef kitle ile sıcak bir iletişim kurup sadık kitle yaratmak konusunda oldukça etkili bir pazarlama alternatifidir. E-mailing yöntemini hem var olan blog içeriklerinizi pazarlamak için kullanabilir hem de e-mailing yaparken kurduğunuz iletişim dili ve doğru mesajlarla kullanıcılarda satın alma davranışını tetikleyebilirsiniz.

10. Marka & Mağaza Sayfa İçerikleri

Eğer e-ticaret platformunuz çok sayıda fazla mağaza ve markanın pazar yeri ise; mağaza ve marka anahtar kelime varyasyonlarından da trafik çekebilmek adına bu mağaza ve markaların sayfaları için içerik oluşturabilirsiniz. Böylece doğrudan marka ya da mağaza adıyla arama yapan kullanıcıları yakalayabilirsiniz.

E-ticarette içeriğin rolü artık yadsınamaz bir gerçek. E-ticaret sitelerinizi bu içerik türleri ile beslemek -genel olarak- hem kullanıcı sadakatinin oluşmasına hem de ziyaretçilerinizin birer müşterilerinize dönüşmesine doğrudan zemin hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir