23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

E-Ticaret Hala Popülerliğini Koruyor Mu?

Yıl sonuna yaklaşırken, e-ticaretin yıl içerisindeki yaşadığı gelişmelerin farkındayız. Bunu bir de rakamlar ile yüksek sesle söylemek istedik.

Çevrim içi alışverişin dünyadaki değerini tekrar belirlemek her zaman zor ancak eMarketer, 2016’da dünya çapında 1,6 milyardan fazla e-ticaret alışveriş yapan kişinin olduğunu ve bunun toplamının 2 trilyon ABD Doları’na yakın olduğunu tahmin ediyor. Bu rakamlara dayanarak, ortalama bir e-ticaret müşterisi 2016 boyunca yaklaşık 1.189 dolar harcadı ve küresel e-ticaret ARPU 1.000 doları aştı.

E-ticaret kullanımı, raporda yer alan ülkeler arasında önemli farklılıklar gösterirken, GlobalWebIndex, e-ticaret kullanımının zaman içinde aynı ülke içinde bile oldukça tutarsız olduğunu söylüyor.

GlobalWebIndex, bu durumun kısmen insanların internet kullanımındaki artan mobil rolünden kaynaklanabileceğini öne sürmesine rağmen bu yılın raporunda yer alan bazı ülkeler, e-ticaret kullanımında geçen yıl hafif düşüş kaydetti. Buna neden olarak şöyle bir bakış açısı sunuluyor: “Bir kişi dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarında alışveriş yapma konusunda rahat olabilir ancak mobil deneyiminin PC’ye alıştıkları gibi ‘ikna edici’ olmadığı sitelerde kredi kartı ayrıntılarını girme konusunda daha ihtiyatlı olabilir, bu tabanlı alışveriş deneyimi demek.”

Bununla birlikte, bu dalgalanmalardan bağımsız olarak, GlobalWebIndex’in verileri, çalışmamızda yer alan ülkelerdeki toplam e-ticaret kullanıcısının yıllık bazda % 9 arttığını gösteriyor. Ancak mobil ticarete odaklandığımızda, artma oranı daha da etkileyici olup pazarlardaki ortalama büyüme yaklaşık % 40’tır.

Statista, bu yıl da “Dijital Pazar Görünümü” aracıyla dünyanın dört bir yanındaki e-ticaret kullanımına ilişkin bazı mükemmel bilgiler sunuyor ve bu da her ülkenin toplam e-ticaret pazarının değeri ile kullanıcı başına ortalama geliri paylaşmamızı sağlıyor. Yukarıdaki örnekte yer alan Birleşik Krallık’ta, 40 milyonda fazla e-ticaret alışveriş yapan kişinin olduğunu ve bunun toplamının 90 milyar ABD Doları’na yakın olduğunu tahmin ediyor. Bu rakamlara dayanarak, ortalama bir e-ticaret müşterisi 2016 boyunca yaklaşık olarak 2.033 dolar harcadı ve küresel e-ticaret ARPU 2.000 doları aştı.

Raporda görüldüğü üzere de e-ticaret hala önemini koruyor. Yıl sonuna doğru başka hangi gelişmeler yaşanacak hep beraber göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir