E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

E-Ticaret Artık Gece-Gündüz Takipte

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamada; İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla gibi birçok şehirde artan “günübirlik konaklama” gibi bir sektörün geliştiğini ve bu sektörün internete bağlı olmasından ötürü kayıt dışı bir durumun söz konusu olduğunu söyledi. Ayrıca araç kiralamada da kayıt dışılığın olduğunu söyleyen Naci Ağbal E-ticaretin gözlem altına alınacağını söyledi. 200 kişilik özel bir ekibin bu işte görev alacağını söyleyen Ağbal, her birim için ayrı sektörel masalar kurulacak ve tek tek 7/24 siteler gözlem altında olacağını söyledi.

 

Bu masaların Gelir İdare Başkanlığı (GİB) tarafınca risk analizleri yapacağını da ekleyen Naci Ağbal, E-ticaret yapan siteler var, onlara bir takım yükümlülükler getireceğiz. Gayrimenkul alım sitesi yapıyorsanız, o sitede ilanı konulan her ürünle ilgili benim bire bir yerinde görmemi sağlayacak bilgileri de baştan Maliye’ye bildireceksiniz” dedi. Kayıt dışının devamlılığı halinde Elektronik Ticaret İzleme Merkezi tarafından tespit edilecek ve aynı gün içerisinde vergi dairesi gerekli bildirim ve işleme başlayacak. Dedi

“Haziran ve Temmuz aylarında yaklaşık 4 bin 275 vatandaş hakkında denetleme yaptıklarını söyleyen Ağbal bin 46’sının vergi mükellefiyetinin olmadığını da belirterek kayıt dışı E-ticaret’e müsaade edilmeyeceğini kesin dille söyledi. Anlaşılan o ki E-ticaret herkesin girebileceği alan olmaktan çıkacak ve mercek altına alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir