E-Mail Marketing Nedir

E-Mail Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde farklı markalardan çeşitli indirim, bilgilendirme ve tanıtım vb. içerikli mailler alıyoruz. Kimisi gelen kutusunda bizi yakalarken kimisi ise spam kutusunda sıkışıp güncelliğini yitiriyor. Markaların belirli bir hedef kitleye ulaşmak üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme, kutlama mesajlarında elektronik posta yöntemini kullanmasına E-Mail Marketing denir.

E-Mail Marketing, çağın iletişim teknolojilerine uygun olarak reklam ve tanıtım yapmayı sağlayan, ROI (yatırımsal geri dönüş) ve hedef kitleyle etkileşimi en yüksek olan dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Bütün gün mailleri tek tek yazarak uğraşmak yerine, sağlam bir yol haritası üzerinden uygun maliyetle maksimum getiriyi elde edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre, e-posta adresine sahip her 100 kişiden 35’i mail hesabını düzenli olarak kontrol ediyor. Bu kişilerin alışveriş kararları, mailing yolu ile gönderilen e-bültenlere göre değişiklik gösteriyor.  E-ticaret firmaları da web sitelerine gelen kullanıcıların demografik bilgilerini, isteklerini ve daha önce yaptığı alışverişlerden aldığı verileri değerlendirerek hedefli e-posta pazarlaması yapabilir. Böylece kullanıcıların isteklerine, ihtiyacına ve zevklerine göre farklı ürünler sunma şansı yakalanabilir.

Günümüzde tüketici, yalnızca müşteri olarak anılmak istemiyor. Bu noktada da markalara büyük pay düşüyor. Markalar, tüketiciye müşteri hissiyatı vermeden onları marka hakkında konuşturmalı, bilgilendirmeli ve deneyim sürecinde şirketin içine dahil etmeli. Yani siteyi ziyaret eden kullanıcıyı, alışverişe başlamadan önce sosyal ağlarda yakalayarak, o tüketiciyi bir müşteriye dönüştürüp, alışveriş sürecinden sonra da o müşterinin marka hakkında konuşmasını sağlamalı. Bunun için de markalar, tüketiciye yalnızca satış odaklı yaklaşmak yerine, yeni trendler ve ilgi alanları vb. konularda yaklaşım göstermeli.

E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-Mail Marketing’in en büyük sorunlardan biri, kullanıcıya e-postaya açtırarak içeriğin okunmasını sağlamak. Markaların gönderdikleri e-postaları, daha fazla kullanıcıya ulaştırabilmeleri için çeşitli yöntemler kullanarak e-posta açılma oranlarını (Open Rate) yükseltmesi gerekiyor. Peki, etkili E-Mail marketing nasıl yapılır?

  • Doğru Mesaj: Mailin konu alanından, giriş cümlesine; içeriğindeki mesajın üslubundan, mesajda kullanılan görsellere kadar her şey kusursuz planlanmalıdır. Aynı zamanda günümüzde gifler, videolar ve butonların eklendiği mailler, dönüşüm oranlarını yükselten etkenlerdir.
  • Marka İsmiyle Gönderim: E-posta gönderirken, gönderen kişi kısmında marka isminin yazması, marka bilinirliğinden dolayı kullanıcıya sizi hatırlatır; ancak kişi adıyla e-posta yolladığınızda kullanıcılar o kişileri tanımadıkları takdirde e-postayı spam olarak düşünebilir. Gönderen kişi kısmında markanızın ismini kullanmayı unutmayın.
  • Etkili Başlık: Kullanıcılar ilk olarak e-postanın başlığını görecekleri için güçlü ve ilgi çekici bir başlık seçilmelidir. Seçtiğiniz kelimeler, kullanıcının gelen kutusundaki yoğunlukta kendini fark ettirerek, öne çıkabilmeli. Bunun yanı sıra e-posta başlığında rakamlara yer verilmesi, göz tarafından daha kolay seçilecektir.
  • Kişiselleştirin: Tüketicilerin çoğu, kişisel bilgilerini markalarla paylaşıyor. Her ne kadar bu bilgilerin güvenilirliği tartışılsa da, İngiltere’deki kullanıcılar %28’i daha iyi hedeflenmiş teklifler alabilmek için gerçek isimlerini markalarla paylaştıklarını belirtiyor. Kişisel içeriklerin önem kazandığı bu zamanda kullanıcıların sosyal mecralardaki üyelikleri, yaptıkları aramalar, sepete attığı ve satın aldığı ürünler değerlendirilerek daha kişisel e-posta bültenleri hazırlanabilir.
  • Mobile Uyumluluk: Araştırmalara göre, e-postaların mobil cihazlar üzerinden okunma oranı, gün geçtikçe artıyor. Mobilde açılmayan e-postalar da kullanıcılar tarafından silindiği için e-postalar, mobile uygun şablonda hazırlanmalı.
  • Satış Odaklı Olmayın: E-postalarında sürekli “satın al”, “kampanya” ve “indirim” gibi sloganları gören kullanıcılar, bir süre sonra sıkılmaya ve maillerinizi fark etmemeye başlayacak. Bu yüzden, değer katabilecek how-to rehberleri, ürünler hakkında bilgiler, ürünlerin kullanım alanları gibi çeşitli bilgilendirici paylaşımlar içeriğinize dahil etmelisiniz.

Çeşitlilik ve öneri isterseniz en basit haliyle e-posta kutunuza girip, beğendiğiniz ve gerçekten okuduğunuz e-bültenleri incelemeyerek kendi iş modelinize uyarlayabilirsiniz. Eğer buradaki örnekler size yetersiz geldiyse, bu işi yapan şirketleri araştırarak e-posta listelerine abone olup, bu bültenleri inceleyebilirsiniz.

E-Mail Marketing Örnekleri

Sosyal medyada içerik pazarlaması denince ilk akla gelen araçlardan biri E-Mail Marketing oluyor. Diğer pazarlama araçlarına kıyasla büyük bütçelere ihtiyaç duymayan E-Mail Marketing, hala birçok e-ticaret sitesi için birincil önceliğe sahip. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre de tüketicilerin yüzde 97’si online perakendecilerden e-bülten alıyor ve her üç tüketiciden biri gelen e-postalar üzerinden son 6 altı ayda en az bir defa online alışveriş yapmış.

Peki markalar nasıl mailing yapıyor?

Herkes bedava sever. Bunun bilincinde olan e-ticaret sitelerinden biri Idefix, emoji kullanarak samimiyet,  “25TL Anında İndirim Fırsatını Kaçırma!” başlığıyla ise ödüllendirme yönetimini kullanarak tüketiciyi harekete geçiriyor. İndirim çekleri ve bir alana bir bedava vb. kampanyalarının modası geçmedi ve hala işe yarıyor.

Gittigidiyor ve Morhipo ise göndericinin ismini kullanmasa da mail sahibine ‘‘sen’’ diliyle sesleniyor, etkili bir görsel kullanıyor ve emoji samimiyetiyle tüketiciyi alışverişe davet ediyor.


Mailing örneklerinin ortak noktaları arasında; kısa-dikkat çekici başlık, etkili görsel, tüketiciyi ödüllendirme, kişiselleştirilmiş dil, gönderenlerde markanın isminin yazması, “Alışverişe Başla” butonu ile markanın web sitesine trafik sağlama ve tüketiciyi harekete geçirme yer alıyor.

E-Mail Marketing Firmaları

E-Mail Marketing firmaları, ürün veya hizmetinize göre belirlenen hedef kitleye yönelik alaka düzeyi yüksek, tanıtıcı ve bilgilendirici mailing gerçekleştirerek müşteri sadakatini ve potansiyel müşterilerinizi artırır. Aynı zamanda, mailing yolu ile yapılan gönderimler, web sitenize yapacağınız yönlendirmeler ile sayfa trafiğinizin artırır. Böylece, yaptığınız mailing çalışması sayfanızın SEO değerini yükseltir ve Google arama sonuçlarında daha iyi bir konuma gelmenizi sağlar.

E-Mail Marketing programları; hangi adresin doğru ve kimin posta kutusunun dolu olduğunu, kimlerin maili açtığını, linke tıkladığını göstererek raporlama yapar. Göndereceğiniz mailleri spam kutularına düşürmeden, sizin smtp sunucunuzu kullanarak hedef kitlenize nokta atışı yapabileceğiniz firmalardan Mailchimp, Euromessage, Sendblaster, Smartmessage,  Mailjet ve Mailgraf vb. örnek olarak verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir