E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dünyanın En Büyük Petrol Şirketleri

Dünyada petrol endüstrisinin önemi oldukça yüksektir ve bu alanda oldukça büyükler işler başarmış ve başarmaya devam eden büyük petrol şirketleri vardır.

Petrol maddesine sahip olan ülkeler için, petrol endüstrisinin önemi oldukça büyüktür ve bu endüstri ülkeler için önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. Petrol ve endüstrisine sahip olan ülkelere bakıldığında, dünyanın hemen hemen her yerine bu petrolü ihraç ettiklerini de gözlemlemek mümkün. Enerji kaynaklarına dünya ekonomisinin bağlı olduğunu düşünürsek, petrol ülkelerinin ve dev petrol şirketlerinin ne kadar büyük oranda kazanç sağladıklarını da anlamış oluruz. Petrol pek çok farklı alanda kullanılabilen bir enerji olduğu için endüstrilerin en çok önem verdikleri kaynaklardan bir tanesi olmaktadır.

En Büyük Petrol Şirketleri Nelerdir?

Saudi Aramco adı ile kurulmuş olan petrol şirketi dünyanın en büyük 30 petrol şirketi arasında yerini almaktadır. Şirketin ilk ismi kısaltma olarak CASOC olsa da kurulduğundan birkaç yıl sonraki şu an ki ismini almıştır. Bu şirket Suudi Arabistan devletine ait olup dünyanın en çok petrol üreten şirketi olma vasfını da kendisinde taşımaktadır. Şirket petrolün yanı sıra, doğalgaz ve petrokimya gibi önemli sayılan ürünlerin de üretimini gerçekleştiren bir şirket olmaktadır.

Sinopec isimli şirket ise, bir Çin petrol şirketidir ve merkezi Pekin’de bulunmaktadır. Yıllık cirosu ile dünyanın ikinci en büyük petrol firması olma gururunu taşıyan firma her geçen gün büyümesini arttırmaktadır. Sinopec firması petrol ve gaz arama alanında da çokça gelişmiş bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır. Çin’de bulunan petrolden daha çok keşfedilmemiş Afrika ülkelerinde merkezler kurmakta ve bu merkezlerde çalışmalarına devam etmektedirler.

Dünyada Görev Yapan Petrol Şirketlerinin Sıralaması Nasıldır?

Dünya üzerindeki en büyük petrol şirketlerine bakıldığında bu firmaların pek çoğun Çin menşei olduğunu görmek mümkün. Pek çok insan Çin’de bu kadar kaynak yokken bu firmaların neden Çin merkezli olduklarını da merak etmektedirler. Ticareti ve ham maddeyi kullanmayı oldukça iyi bilen bu firmalar dünyanın neresinde olursa olsun, petrol ve gaz bulup çıkarmayı hedeflemektedirler. Çoğunluğu Çin merkezli olan dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketleri sıralaması şu şekilde olmaktadır;

  1. Sinopec
  2. Çin Ulusal Şirketi
  3. PetroChina
  4. Exxon Mobil
  5. Royal Dutch Shell
  6. Kuwait
  7. BP

Bu şekilde sıralanan petrol şirketleri, petrol endüstrisi alanında çokça çalışmaları bulunan ve hala hız kesmeden bu çalışmalara devam eden şirketlerdir. Dünyanın enerji kaynağı haline gelen petrolü bulmak ve çıkarmak daha sonrasında pazarlamak her ne kadar kolay bir iş olmasa da bu petrol şirketleri işlerini en iyi şekilde yapabilmek için oldukça büyük bir çaba göstermektedirler. Petrol üretiminin yapıldığı ülkelerde aynı zamanda pek çok insan için de istihdam oluşması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir