Dünyanın En Büyük Ansiklopedisine Erişim Engeli

ds-damat

Dünyanın En Büyük Ansiklopedisine Erişim Engeli

Herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 08.00 itibariyle erişim engellendi.

Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişimi engellenen Wikipedia için resmi bir açıklama gelmesede internet sitesinden   “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor: “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Ayrıca resmi bir açıklama gelmemesi ortaya bazı iddialar da attı. Bunlardan bir tanesi;  Wikipedia’nın teröre destek veren içerikleri ve sitede bulunan Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin yer alması gerekçesiyle erişimin engellendiği yönünde.

2001 yılında kurulan Wikipedia ‘özgür ansiklopedi’  bu sabah itibariyle Türkiye için özgür değil. İlerleyen günlerde yasağın devam edip etmeceği ise sosyal medyanın gündeminde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir