Dünya Devi Şirketlerin CEO’ları Neden Bu Kadar Başarılı?

damattween

CEO(Chief Executive Officer)bir şirketin en üst dereceli yöneticisi olarak ifade edilebilir. Şirketlerin başarılarının arkasındaki en büyük unsurlardan birisi CEO’lardır. Dünyaca ünlü büyük firmalar, başarılı olmak için başarılı CEO’lara ihtiyaç duyarlar. Hemen her işte olduğu gibi başarılı bir CEO olmanın yolu çok çalışmaktan geçmektedir. Büyük firmaların başarı hikâyelerinin ardında mutlaka başarılı ve görevini en iyi şekilde yapan bir CEO bulunur.  İşinde başarıyı yakalamak isteyen her CEO’nun olmazsa olmaz 5 kuralı:

Erken Uyanmak

Başarılı yöneticiler, zamanını en iyi şekilde kullanmayı bilirler. İnsanlar sıcacık yatağında uyurken işinin ehli bir CEO, sabahın erken saatlerinde kalkarak çeşitli aktivitelerini yapar ve şirkete gider. Başarılı CEO’ların birçoğu şirkete ilk girer ve aynı zamanda da son çıkar. Örneğin, Apple’ın CEO’luğunu yapan Tim Cook, sabah 3.45 sularında uyanıyor ve işlerini yapmaya olabildiğince erken başlıyor.

Kararlılık ve Özgüven

Başarılı bir CEO, alacağı kararlar karşısında tereddüt etmemeli ve öz güveni ile hareket etmelidir. Aldığı kararları destekleyici nitelikte davranmalıdır. Fakat aldığı karar yanlışsa bunu zamanında fark ederek olgun bir şekilde bu kararından vazgeçmeyi de bilmelidir. Öz güveni olmayan birisi asla başarıya ulaşamaz. Başarılı bir yönetici, her şeyden önce “Ben bu işi yaparım.” diyebilmelidir.

Olaylara Verilen Tepkiler

Başarılı bir CEO, ani gelişen bir olay karşısında aynı oranda ani bir tepki vermez. Bekler, sakinleşir ve olayı analiz eder. Daha sonra kararını en iyi şekilde verir. Gelişen bir olay karşısında ani ve düşüncesiz bir karar vererek zayıflık gösteren yöneticiler, hiçbir zaman başarıya ulaşamazlar. Soğukkanlı ve kendinden emin kararlar almak, CEO’lar için başarının kapısını aralayan bir unsurdur.

Dinlemeyi Bilmek

Büyük şirket CEO’larının başarılı olmalarındaki en önemli unsurlardan birisi dinleme özelliğidir. Dinlemeyi bilmeyen bir CEO, karşısındakine anlatmak istediği şeyi de tam olarak aktaramaz.

Yenilikçi ve Değişime Açık Olmak

Her an değişimi başlatabilecek bir yeteneğe sahip olan yöneticiler, her zaman başarılı olabilirler. Yenilik ve değişim ile yaratıcı zekâya sahip olan CEO’lar bu özellikleri ile başarı yolunda emin adımlarla giderler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir