23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir web sitesinin oluşturulma aşamalarında ciddiye alınması gereken en önemli kararlardan biri onun için isim /domain seçmektir. Domain; alan adı anlamına gelir ve web sitelerine erişmek amacıyla kullandığımız adreslere denir. Daha teknik bir tanımla alan adları; tarayıcının adres çubuğuna yazdığımız URL’lerdir.

En iyi sorgulama aracını kullanarak jenerik bir domain al >>> Domain Sorgulama

Bazı SEO uzmanlarına göre arama motorlarında üst sıralarda yer almanın yollarından biri olan alan adlarının bilinçli seçimlerle oluşturulması; dijital dünyada başarıya hızlı ve kolay ulaşmanızı sağlayabilir.

İlerleyen yıllarda alan adınızı değiştirmenin marka imajınızı ve sitenizin arama motoru sıralamalarını etkileyebileceği gerçeği, toplamayı başardığınız müşterileri kaybetmeniz anlamına gelecektir.

Geleceğiniz üzerinde bu denli önemli etkisi olabilecek bu kararı şansa bırakmamanız adına domain seçerken dikkat etmemiz gereken kriterleri açıklayalım:

Basitlik

Alan adınızı oluşturan kelimeler ne kadar basit olursa, sitenizin neyle ilgili olduğunun herkes tarafından anlaşılma ihtimali o kadar artar. Karmaşık kelimelerden kaçınmak yabancılar için dahi sitenizin amacının alan adına bakarak kolaylıkla anlaşılmasını sağlayabilir. Bu nedenle telaffuzu ve yazılışı zor kelimelerden uzak durmanız önemlidir. Hedefiniz yeni bir marka yaratmaksa, “Google”, “Microsoft”, “Adobe” gibi orijinal isimler düşünmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca alan adlarında tire işareti ve rakamlar kullanmaktan uzak durulması önerilir.

Anahtar Kelime

Alanı adınızda amacınızla, işinizle, sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri kullanmak, bu anahtar kelimelerle ilgili aramalar için sıralama almanıza yardımcı olur. Bu Google’a web sitenizin uzmanlık alanını ya da neyle ilgili olduğunu söylemeniz anlamına gelir. Örneğin havuz ekipmanı satan bir mağazanın, alan adında havuz kelimesinin bulunması hem sitenin neyle ilgili olduğunun hızlı bir şekilde anlaşılmasına hem de site adresinin daha kolay hatırlanmasına yardımcı olur.

Bu nedenle web sitenizin içeriği ve amacıyla alakalı anahtar kelimeler içeren bir alan adı seçerek kalabalıktan sıyrılmaya çalışmanız önemlidir. İşletmenizin, web sitenizin ve markanızın tanınmasına yardımcı olabilecek bu adımı atlamanız; alan adı ve hizmetleriniz arasında bir bağlantı oluşturmak ve markanızı tanıtmak adına daha fazla zaman harcamanızı gerektirebilir.

Ancak tüm bu artılarına rağmen SEO açısından sadece alan adınızda kullandığınız anahtar kelimeye güvenmek de yanlış olur. Anahtar kelime içeren bir alan adı seçmek, arama sonuçlarında başarılı olmanızı garanti etmez. Karmaşık Google algoritmalarının kullanıcılara arama amaçlarına uygun sonuçlar gösterdiğini unutmamalısınız.

Lokasyon

Şehir, ilçe, bölge isimleri içeren alan adları insanların sizinle etkileşime geçmeden önce konumunuzdan emin olmalarını sağlar. Ülke belirten uzantılar (.tr, .us, .fr, .uk) da sitenizin coğrafi aramalara bağlı sıralamalarını etkiler: Alan adınızda .tr uzantısı varsa Türkiye’den arama yapan kişilere sunulan arama listelerinde daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Ülke dışında arama yapıldığında ise sıralamanız daha düşük olacaktır. Ancak yerel alan adlarının global firmalar için sınırlayıcı olabileceği aşikardır.

Uzunluk

En sık ziyaret edilen ilk 100.000 web sitesi incelendiğinde alan adı uzunluklarının ortalama 9 veya daha az karakterden oluştuğu görülmüştür (Fit Small Business). Alan adınızın 15 karakterden daha uzun olmaması önerilir. Markanız ya da siteniz için seçtiğiniz isim üç, dört kelimeden oluşuyorsa baş harflerini kullanmanız da mantıklı olabilir.

Alan adlarının bir bölümünü; Üst Düzey Alan Adı (TLD) denen ve seçtiğiniz site adının sonuna eklenen .com, .org, .edu, .net gibi uzantılar oluşturur. Uzantılar web sitenizin genel amacı hakkında fikir verme potansiyeline sahiptir. Örneğin, .org kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılır.

.xyz, .club, .istanbul, .cafe gibi geleneksel olmayan alan adlarını seçmek de .com gibi popüler alan adlarında uygun seçenekleri bulamadığınızda alternatif olabilir. Ancak SEO dünyasında .com her zaman en çok tavsiye edilen uzantıdır çünkü diğer uzantılara şans vermeyecek kadar popüler ve unutulmazdır.

Yasallık

Doğrudan markanızla ilişkilendirilmedikçe, ünlü kişilerin, şirketlerin veya tüzel kişilerin adlarını alan adınızda kullanmamanız gerekir. Alan adınızın bir markayla aşırı benzerlik göstermesi de önerilmez. Telif hakkı ihlalinden kaçınmak adına alan adınıza karar vermeden önce, seçtiğiniz adın halihazırda kullanımda olup olmadığını veya ticari marka olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Sosyal Medya Uygunluğu

Workspace with blank white screen laptop on loft desk.

Alan adınıza karar verdiğinizde aynı adı kullanan hiçbir sosyal medya hesabının bulunmadığından emin olmalısınız. Alan adınızın tüm hesaplarınızda tutarlı olması, web sitenizle aynı adı kullanan sosyal medya hesapları açısından karışıklık yaşanmasını engeller.

Sonuç

Alan adlarının birincil amacı, “adres” gibi davranmak olsa da domain seçiminde bilinçli davranmak; markalaşma çalışmalarınızı ve arama motoru sıralamalarındaki konumunuzu iyileştirmenizi kolaylaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir