Lester Wunderman’dan; Doğrudan Pazarlama Nedir? Nasıl Başarılı Oluruz?

ds-damat

Kurucusu Lester Wunderman’dan; Doğrudan Pazarlama Nedir? Nasıl Başarılı Oluruz?

Doğrudan pazarlama bugüne kadar birçok kez karşılaştığımız, hayatımızın tam orta noktasına yerleşmiş etkili bir pazarlama çeşitidir. Doğrudan pazarlama, bir şirketin, markanın tüketici ile direkt temasa geçtiği, onun ihtiyaçlarına yönelik hareket ettiği pazarlama türüdür.  E-Mail, kuponlar, telesatışlar, televizyon ve internetten direkt satış doğrudan pazarlamının temeli, bedava ve yeni kelimeleri anahtar kelimeleridir. Kurucusu ya da babası diye adlandırılan Lester Wunderman ile hayatımızda yer edinmeye başlar. Çok küçük yaşta edindiği, edinmek zorunda kaldığı hayat tecrübeleriyle, para kazanma mecburiyeti birleştikçe doğrudan pazarlamayı geliştiren isimdir Wunderman.

Lester Wunderman; “ Doğru insana, doğru zamanda, doğru mesaj… Pazarlamanın sırrı budur. Bu, bir Einstein formülü gibidir.” der. Hem doğrudan pazarlamanın ne olduğu, hem de başarısı bu cümlenin içinde gizlidir.

 

Kendi hayatında yaşadığı bu olay ile, doğrudan pazarlamayı keşfeden ve bu doğrultuda yatırımlar yapan Wunderman’ın doğrudan pazarlamada başarılı olmak için belirlediği 13 kural vardır;

 1)Doğrudan Pazarlama Bir Taktik Değil, Stratejidir.

Doğrudan Pazarlama sadece dağıtılan bir ilan, ücretsiz aranan bir hat değildir. Değerli müşterilere daima erişileceğine ve elde tutulacaklarına dair verilen bir sözdür.

2)Ürün Değil, Tüketici Kahraman Olmalıdır.

 Değişen ve gelişen dünya düzeninde, artık tüketiciye ürünüm bu almak ister misiniz sorusu değil, tüketicinin ihtiyacı olan ürünü üretmeliyiz devri. Bu nedenle tüketicinin istediği verilmelidir.

3)“Neden Yapayım?” Sorusuna Yanıt Verin.

Bir işletme veya markaya sorulacak en tehlikeli soru; neden yapayım ya da alayım sorularıdır. Bu soruya mutlaka rasyonel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak yanıtlar sunun.

4)Reklam Yalnızca Tutumları Değil, Davranışları da Değiştirmelidir.

Tüketicinin sadece bir kez alacağı reklamı değil, daima sizin ürününüzü alma alışkanlığı kazandıracak reklamı hazırlayın.

5)Bir Sonraki Adımınız Kar Getirecek Reklam Olsun.

Reklamınız yalnızca itibara katkıda bulunmakla ve size belirli bir tüketici kazandırmakla yetinmemelidir. Aynı zamanda size kar getiren bir yatırım aracına dönüşmelidir.

6)İlişki Kurun.

Alıcı ile satıcı arasında daha güçlü bir ilişki oluşturulursa kar da oranlı olarak artar.

7)“Ne Zaman” Sorusunun Yanıtını Bulun.

Reklamın ne zaman yarar sağlayacağını bilmek için, müşterinin ürünü ne zaman almaya hazır olduğunu öğrenmeniz gerekir.

8)Medya Kullanımı Bir Temas Stratejisidir.

Medya konusunda önemli olan reklam ile karşılaşma değildir. Erişim, sıklık gibi kavramların önemini kaybettiği bu zamanlarda yalnızca “ temaslar” marka-müşteri ilişkisi yaratabilir.

 9)İnteraktif Diyalogları Teşvik Edin.

 Tüketicilerle konuşmak yerine onları dinleyin. Bu duyarlılığınız bir yandan onları memnun ederken, diğer yandan sizin müşteri isteklerine uygun çalışmalar yapmanızı sağlar.

 10)Sadıklaştırmak Üzere Müşteri Kazanın.

Promoyonlar ürünün denenmesini sağlayabilir ancak sürekli bir marka sadakati yaratmaz. Promosyonların sunduklarını değil ürünün kendisini isteyecek müşteriler bularak, yatırımınızı onlara yapın.

11)Pazar Payınız Değil, Sadık Müşteri Payınız Kazanç Yaratır.

Elinizdeki iyi müşterilerinize daima yatırım yapın. Bu müşteriler de aynı şekilde size yatırım yapmaya devam edeceklerdir. Eski ve iyi bir müşteriyi elde tutmak, yeni ve belirsiz bir müşteriyi kazanmaktan çok daha karlıdır.

12)Satmanın yanısıra öğreten bir reklam “müfredatı” sunun.

Müfredat her seferinde yeni bir bilgi öğreten sistemdir. Sizlerde reklamlarınızda, müşteriye onun üstün olduğunu ve ürününüzün onun ihtiyacı olduğu için satın alması gerektiğini öğretin.

 13)Bildiğiniz Kadarsınız.

 Veri masraf, bilgi hazinedir. Yalnızca enformasyona ve sonrasında bilgiye dönüştürülecek verileri toplayın. Yalnızca bilgi başarı getirir ve sizi başarısızlıktan korur. Yatırımlarınızı sizi ileriye taşıyacak bilgiye ve durmadan gelişen sektöre açık hale gelmeye yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir