Doğru SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

damattween

Google’dan Maile Ohye, SEO ajansınızı belirlemeden önce bu süreci 4 madde ile değerlendirmenizi öneriyor.

1) Potansiyel SEO ajansınız ile detaylı bir görüşme gerçekleştirin.

Maile Ohye, sıkça karşılaşılan ve kesin ibarelere sahip olan “1-2 ayda X kadar kelimede 1. sıra garantisi” gibi hedeflerin gerçekçi olmadığını söylüyor. Başarının ise 4 ay ilâ 1 yıllık bir süreçte oluştuğunu belirtiyor. Tabii bu sürecin sektöre ve aksiyona bağlı olarak değişken olduğunu, belirtilen 4 ayın minimum barem olarak belirtildiğini de unutmamak gerekir.

SEO her sektörde farklı stratejilere ihtiyaç duyar. Belirlenecek stratejiler de ürünün sahip olduğu potansiyeli ve ait olduğu sektörün fırsatları ile doğru orantılıdır. Bu ilkel ayrımı yapabilmenin başlıca yolu da, ürünle ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak, daha da önemlisi sahip olma isteğidir. Eğer potansiyel danışmanınız sizi tanımak için gerekli çabayı sarf etmiyorsa, bu kuvvetle muhtemel süreç içerisinde göstereceği çabanın bir aynası olacaktır.

SEO danışmanınızın ilk görüşmeye ne kadar hazırlıklı ve meraklı geldiğini ölçümlemeniz doğru danışmanı seçme sürecinizin ilk adımı olacaktır.

2) Referanslarını kontrol edin.

Doğru ajansı seçmek için başlattığınız araştırmada, birçok farklı ajansın referans sayfalarında aynı referansları gördüğünüze eminim. Peki tüm bu ajanslar aynı referanslara nasıl sahip olabiliyor?

  1. Seçenek: Bir firma SEO’nun farklı kolları için farklı ajanslarla aynı anda çalışabilir.
  2. Seçenek: Belirtilen referanslar ile ilgili eksik ya da yanlış bilgi veriliyor olabilir.

3) Teknik bir audit talep edin

SEO, başarının veriye dayalı bir sistemle ölçümlendiği bir çalışmadır. Aynı şekilde başarısızlık da bu şekilde ölçümlenebilir. Potansiyel danışmanınızdan bir hazırlık yapmasını isteyin.

Danışman, sitenizin halihazırdaki görünürlük durumunu, rakipleriyle olan konumunu, iyi ve kötü performansa sahip anahtar kelimelerinizi, teknik altyapıdaki problemleri, site-dışı tarafındaki durumunuzu ölçümleyebilir. Vereceği bilgiler de sorunun neden kaynaklandığı, çözülür ise neye, çözülmez ise neye mâl olacağı ve nasıl çözüleceği yönünde olmalıdır. Eğer size 404 hatası alınan sayfalarınız olduğunu söylüyor ise bu sayfaların hangileri olduğunu sorun ve anlık şekilde kontrol edin. Ayrıca;

  • Belirli vadeler için öngörü raporu talep edin.
  • Esnekliğe sahip olup olmadığını ölçümleyin.

4) İşe almak isteyip istemediğinize karar verin.

Maile Ohye, SEO tarafındaki işe alımınızın baştan sonra bir deneyim şeklinde ilerlemesi gerektiğini söylüyor. Danışmanın ilk temastaki yaklaşımı, talep ettiğiniz bilgileri karşılayabilme yetisi, ekibinizle olan uyumu, yaklaşım biçimi ve şirketinizi benimseyebilme seviyesi doğru danışmanı seçmeniz için en gerekli olan metrikler diyebiliriz. SEO’nun, çağımızın en geçerli veriye dayalı çalışması olduğu düşünüldüğünde, bunun için yapacağınız işe alımın yalnızca bir işe alım olmadığını, stratejik partnerlik anlamına geldiğini özellikle belirtmemiz gerekiyor.

 

Bu konu ile alakalı detaylı blog yazısına Zeo Blog’tan ulaşabilirsiniz.

Doğru SEO Ajansı Nasıl Seçilmeli Yazısı Kaynağı Zeo Blog

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir