E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijitalleşmek Ya Da Dijitalleşememek İşte Tüm Mesele Bu

Dijital dünya her geçen sene büyüme hızını artırarak gelişiyor. Şu an da dünya çapında 3.77 milyar internet kullanıcısı (%50), 2,80 milyar sosyal medya kullanıcısı (%37), 4.92 milyar mobil kullanıcı (%66), 2,56 milyar mobil sosyal medya kullanıcısı %34 ve 1.61 milyar e-ticaret kullanıcısı (%22) bulunuyor. Toplam internet kullanıcı sayısı dünya nüfusunun yarısını aşıyor.

 

Dijital alanda büyümeye artık çağımızın bir gerekliliği olarak her sene şahit olmaktayız. Ancak Pazarlama Türkiye olarak verileri incelendiğimizde 2016-2017 yılları arasındaki büyümenin 2015-2016 yılları arasındaki büyüme hızından daha fazla olduğunu görüyoruz. Her geçen sene yenilenen teknoloji ile dijital yayılım hızı artış gösteriyor.

 

Yıllık büyüme grafiklerine baktığımızda internet kullanıcıları sayısının 354 milyon artışla % 10, aktif sosyal medya kullanıcılarının 482 milyon artışla % 21, benzersiz mobil kullanıcların 222 milyon artışla % 5, mobil sosyal medya kullanıcılarının 581 milyon artışla %30 büyüdüğünü görüyoruz.

Bu senenin verilerinde en göze çarpan olay, gelişmiş ekonomilerin küresel dijital kullanıcılarının payının bu yıl düşüş gösterişi ve dijital büyümenin doğuya kayması.

 

Asya Pasifik şu anda dünya internet kullanıcılarının yarısından fazlasına sahip, tüm sosyal medya kullanıcılarının % 54’ü ve mobil sosyal medya kullanıcılarının % 56’sı burada bulunuyor. Halen çok hızlı bir büyüme söz konusu. Bir sene de Asya Pasifik’deki küresel internet kullanıcısı % 70, sosyal medya kullanıcısı % 62 ve mobilin kullanıcısı % 64 büyüme kaydetti. Ve bu değişim henüz yavaşlama belirtisi göstermiyor. Yine 2018 verilerinde muhtemelen Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya’daki oranların hızlı yükselişine şahitlik edeceğiz.

 

Asya Pasifik, %95’i mobil cihazlarla erişim sağlayan 1,5 milyardan fazla aylık aktif sosyal medya kullanıcısıyla dünyanın en büyük oranına sahip. Bu sene de internet kullanıcıları yıllık % 15 artışla 1,9 milyarı geçerek birinciliği kaptırmadı. Sosyal medya büyüme oranları 2015’e kıyasla % 50’den fazla artarken, sosyal medya kullanımı % 25 artış gösterdi. Geçen yılki verilere göre % 14’lük büyüme kaydedildi.

 

Afrika dünyadaki en hızlı büyüyen 10 internet popülasyonunun 7’sine ev sahipliği yapıyor. Yine de şu anki büyüme eğilimlerine göre Afrika’daki internet kullanıcı sayısının %50’ye ulaşması, 2020 yılını işaret ediyor.

 

Amerika, son 12 ay içinde 53 milyon yeni internet kullanıcısı edindi. Bu sayı bölgesel olarak % 8’lik bir artışa tekabül ediyor. Büyümenin büyük kısmını Orta ve Güney Amerika oluşturuyor.

Amerika’daki mobil bağlantı sayısındaki hafif düşüş dikkat çekici. Ancak sanıyoruz ki bunun sebebi akıllı telefonların artan kullanımı, ‘geleneksel’ sesli aramalara ve SMS’e göre daha ucuz olan uygulamaların seçilmesi. Kuzey Amerika’daki geniş internet nüfuzundan dolayı muhtemelen 2018’de de büyümenin büyük bir kısmını Orta ve Güney Amerika oluşturacaktır.

 

Avrupa’da dünyanın diğer bölgelerine kıyasla biraz daha yavaş bir dijital büyüme yaşandı. Sosyal medya kullanıcıları % 5’lik artışla 400 milyonu geçti. İnternet kullanıcılarında 21 milyon yani % 3’lük büyüme kaydedildi. Avrupa’daki aylık aktif mobil sosyal medya kullanıcı sayısı 340 milyon. Toplamda da 637 milyon kullanıcı bulunuyor. Avrupa dijitalde köklü bir temel oluşturduğu için yine 2018’de de büyük bir değişim beklemiyoruz.

 

Son olarak Orta Doğu, bu yılki büyüme sıralamalarında en üst sırada yer aldı. İnternet kullanıcıları yıllık bazda % 15 arttı, bölge toplamı da hızla 150 milyona yaklaşıyor. Mobil sosyal medya kullanımı ise % 44 arttı. Hem sosyal medya hem de mobil sosyal medya kullanımı nüfusun % 40’ının altında kalıyor. Bu nedenle Orta Doğu’da da 2018 için daha fazla büyüme bekliyoruz.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir