E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijitalleşme ile Birlikte Önem Kazanacak 10 Meslek

“Gelecek tatilinizin ne zaman olduğunu merak etmek yerine belki kaçmak zorunda kalmayacağınız bir hayat kurmalısınız.” demiş Seth Godin. Günümüz iş dünyasında dijital bu kaçışı kolaylaştırıyor. İki iş arasında kısa bir mola amacıyla internete bakıldığında uzun bir süre orada kaybediliyor. Peki dijitali ve işinizi birleştirmeye ne dersiniz ?

Chief Experience Officer(CXO) 

Vikipedi’ye göre: ”CXO, bir organizasyonun tüm kullanıcı deneyiminden sorumlu bir yetkili.” Kullanıcı deneyimi denilen UX tasarımcısının yönetici seviyesine yükselmesi aslında.

CXO, UX stratejisinde kurumsal liderlik, yazılım ve donanım tasarım yönetimi, yaratıcı incelemeler gelişimi konularında bilgi sahibidir.

Türkiye’de dışındaki ülkelerde tüketicilerin markalarla yaptığı deneyimi yönetmek için bireylere acımasız bir odaklanma var. Türkiye’de ise UX daha tam anlamıyla oturmuş değil. Sadece Koç Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi UX’in yüksek lisans eğitimini veriyor.

Deneyimsel pazarlama şirketi IDL Worldwide’ın yaratıcı direktörü Alex Vera ise CXO olarak kariyer yapmak isteyenlerin, tüm medyada içerik yaratma konusunda derin bir anlayış geliştirmeleri, tecrübe yaratma onların bir tutkusuysa, öğrencilerin eğitimlerinde tasarım düşüncesinin iyi bir dozunu almasını tavsiye ediyor.

VR Editor

Sanal gerçeklik (VR) veya 360 derecelik video, geleneksel videonun iyi kurulmuş iş akışlarından yararlanmayan, çoğunlukla keşfedilmemiş bir araçtır. VR yıllardır mainstream’a girmeye çalışıyordu ancak teknoloji şimdi tüketicilerin sadece bir akıllı telefon ile gerçekten etkileyici bir tecrübeye sahip olabilmesi için yeterince güçlü. Çünkü sabah uyandığımızda herkesten ve her şeyden önce ilk akıllı telefonlara bakarız değil mi?

“Bu format çok yeni olduğu için geleneksel, daha kişisel olmayan bilgi sunma yollarına bakılmaksızın kışkırtıcı fikirler denemek ve sunmak için çok açıktır.” diye açıklıyor PS260 editörü Matt Posey. “İş için en iyi insanlar yeni ve deli bir şeyler denemek isteyenlerdir.” diye de ekliyor.

Ayrıca Posey, yönetmenlerin, reklamcıların, editörlerin ve görsel efekt sanatçılarının VR ve 360 ​​derecelik videoların geliştirilmesine katkıda bulunmak için güçlü bir fırsat sunduğunu belirtiyor.

Nesneye yönelik programlama, proje yönetimi ve video sanatlarındaki uzmanlığa sahip olmak; Adobe Creative Cloud ve Unity3D gibi yazılım ürünlerini de bilmek gerekir.

Bot Developer

Gartner’a göre, botlar veya sanal asistanlar, akıllı telefonlarla kullanıcı etkileşimlerinin yüzde 20’sini 2019 yılına kadar oluşturmuş olacak.

Yakın tarihli bir IDC araştırmasına göre ise bilişsel yapay zeka hakkındaki küresel harcama yüzde 54’lük yıllık bir büyümeyle artıyor ve 2020’de 46 milyar dolara ulaşacak. Yeni bir çalışma hattı arıyorsanız, konuşma botları fırsatlara açık zengin bir niş.

Derin bir alan uzmanlığına sahip botlar kısa sürede yüksek talep gösteriyor. Bu nedenle bot geliştiricileri finansal hizmetler veya sağlık sigortası gibi belirli bir alana odaklanmaya teşvik ediyor.

PullString CEO’su Oren Jacob bot geliştiricilerinin yazma, arayüz tasarımı ve oyun tasarımı da dahil olmak üzere üç iyi gelişmiş alandan çekileceğini söylüyor.

Özgeçmişini chatbot’a çeviren Sosyal Medya Yöneticisi Pınar Çetin ise bu alanın en iyi örneklerinden.

Dilbilimi, interaktif dil sanatları, programlama, tasarım, mühendislik, doğal dil işleme ve etik bilgisi konularına hakim olmak gerekir.

IoT Marketing Strategist

IoT, giyilebilir ve bağlı aletler gibi çeşitli ilgisiz cihazların şemsiye bir terimidir. Pazarlama stratejistleri, perakende sensörleri, radyo frekansı teknolojisi, dijital tabela, akıllı telefonlar, giyilebilir ürünler, otomobiller ve veriyi ileten neredeyse her şey konusunda uzmanlaşmış becerileri ile kuruluşlara yardımcı olabilir.

IoT, hızla büyüyen ve görünüşte her şeyi kuşatan bir alandır. Bu yılın sonuna kadar dünya genelinde en az 8,4 milyar bağlı cihazlar kullanılacak ve bu sayının 2020 yılına kadar 20,4 milyara ulaşması bekleniyor. IoT uç noktaları ve hizmetleri hakkındaki toplam harcamaların bu yıl 2 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Sahaya girmek isteyenler, insanların ve makinelerin kesintisiz bir şekilde etkileşime girdiği bir dünyayı kucaklamak için bir önceliğe sahip olmalıdır.

Mixed-Reality Designer

Karma gerçekliğin (MR) ortaya çıkmasında teknolojiler konusunda tutkulu olan ve sanal veya artırılmış gerçeğin ötesindeki ortamlar hakkında merak uyandıran kişilerin katkısı büyük. 2024 yılına kadar tahmini 3 milyar dolar piyasa yer alacağı öngörülüyor

Karma gerçeklik tasarımı alanında kariyer yapmak isteyenler grafik tasarım veya bilgisayar grafiklerinde yüksek lisans derecesi alabilir.

Karma gerçeklik aynı zamanda, hem tasarım hem de teknoloji için güçlü bir geçmiş ve tutkuyu gerektiren bir alan haline getiren, sanatın ve bilimin mükemmel bir şekilde harmanlanmasıdır.

 

Data Scientist

Veri bilimi alanında dramatik bir eksiklik var: Önümüzdeki yıl ABD’li işletmeler, (IDC’ye göre) veri yoğunluğunu yönetmek ve yorumlamak için derin analitik becerilere sahip en az 181.000 kişiye ve yaklaşık 1 milyon ek uzmana ihtiyaç duyacak. Derin analitik, sofistike veri işleme tekniklerinin kullanılmasını gerektirir ve genellikle gerçek zamanlı bilgi sunmak için yapılandırılmamış veri kümeleri üzerinde karmaşık sorgular içerir.

Goodway Group’un veri bilimcisi Scotty Pate: “Bir veri bilimcisi, resmi bir matematik eğitimini ve genellikle istatistiklerin, doğrusal cebirin ve taşların bir kombinasyonunu gerektirir. Bu çalışma için en uygun nitelik merak. Cevaplar genelde engebeli bir dağa gömülür ve keşfedilmesi zordur.”

Yapay zeka ve veri optimizasyonuna hakim olmak gerekir.

Machine-learning Engineer

Giderek algoritmik hale gelen bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle, makine öğrenmeyle(ML) alakalı içerikleri sağlamak pazarlama açısından önem kazanmaktadır. Bu teknolojilere sahip olan uygulamalar içerik veya iş boru hattının tüm bölgelerine uyarlanabilir.
Matematik lisansüstü çalışmalar yapan ve Medya Math’de bilim insanı olan Prasad Chalasani, istatistik ve fizik okumanın makine öğrenimi alanında kariyer için en iyi yol olduğunu söylüyor: “ML tekniklerin uygulanmasında pratik deneyim kazanmak, olasılık ve istatistik alanlarında sağlam nicel bir temel kurmak ve kodlama yetkili olmak çok önemli.”

Omnichannel Retail Strategist
LinkedIn’de Omnichannel Retail Strategist için yaklaşık 400 tane iş ilanı bulunuyor. Bu alan daha yeni bir oluşum ve önümüzdeki yıllarda yüksek talep göreceği kesin. Çünkü e-ticaret satışları Forrester Research göre, 2020 yılına kadar 500 milyar doları aşacak.
Facebook’un Ürün Pazarlama Müdürü olarak bünyesinde bulunan Graham Mudd önümüzdeki yıllarda hem e-ticaret hem fiziksel perakende alanında uzmanların bulunmasının zorluğundan bahsediyor.

Bu alanda yeni teknoloji çözümlerinin en etkili nasıl kullanılabileceğini anlamak şart. Birçok kuruluş perakende için bütünsel çözümler üzerinde işbirliği için danışmanları ve stratejistleri bir araya getiriyor.

Psikoloji, nörobilim, veri analizi, pazarlama stratejisi, proje yönetimi, kullanıcı deneyimi tasarımı ve hızlı prototipleme bilmek gerekir.

Voice Skills Developer

Altimeter Group’un Etlinger’ine göre: “Çok çeşitli yeteneklerle donatılmış olan sesle çalışan yardımcılar, güçlerini önemli alanlarda derinleştiriyor. “ Sonuç olarak, ses becerileri geliştiricilerinin net hedefler ve çeşitli komutlara cevaplar üreten bir şey yaratması gerektiğini açıklıyor. “Etkileşime uygun dili kullanın ve markanızın kişiliğini vurgulamak için tonda farklılıklar geliştirin.” diye de ekliyor.

Dilbilim lisans derecesi; JavaScript, Python deneyimi ve Alexa, Google Asistan veya Microsoft Cortana için projeler yapma deneyimine sahip olmak gerekir.

 

Hologram Retail Display Designer

The Matrix’in hayranları yakında alışveriş merkezlerindeki sinemalar dışında gerçek hayatta da bir halini yaşayabilir. Endüstri uzmanları, gerçek dünyadaki nesnelerin 3 boyutlu görüntülemelerinden oluşan hologramların perakende satışlarda yararlı olabileceğini söylüyor çünkü mağazaların gerçek envanteri taşımadan vitrin ürünleri sunmasına izin veriyor.

Provision Interactive Technologies CEO’su Curt Thornton’un öngördüğü gibi holografik teknoloji, fiziksel dünyaya artırılmış bir gerçeklik getiriyor ve tüketiciyle bir başka katman, etkileşim ve katılım katıyor.

Gelişmekte olan holografik perakende tasarım alanındaki uzmanlar, hikaye anlatım sanatını yeniden tanımlama ve bir ürünü veya hizmeti temsil etme konusunda daha yoğun yollara odaklanma fırsatına sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir