23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Dijitalizm Çağı!

Oyun tekrar kuruluyor, kartlar yeniden dağıtılıyor. Üstelik artık sadece aslar, papazlar, kızlar iş yapmıyor. Yeni oyunda yeni kurallar var. Kurallar değişirken pazarlamanın yeni çağı başladı. Bu yazıda yeni çağın pazarlamasındaki en önemli unsurlardan birisi olan dijital dünyadan söz edelim.

Yeni çağın adı Dijitalizm. Dijitalizm çağında pazarlama ve reklamcılık önemli değişiklikler yaşadı. Bu değişim tüm markalara dijitale adapte olmayı emrediyor.

Pazarlama 1. 2. ve 3. dönemlerinde hiç olmadığı şekilde, etkileşim odaklı. Dijital de bu etkileşimi en kolay ve ölçülebilir olarak sağlayan kanal. Dijitalizm çağında pazarlama etkileşim, hız ve fayda üzerine kuruluyor.

Dijitalizm kendi mecraları ile hüküm sürmeye başlıyor. Sosyal ağlar, web siteleri, haber portalları, alışveriş siteleri ve hepsinden önemlisi Google… pazarlamanın yeni kurallarını bunlar belirliyor.

Pagan dönemlerden itibaren bilgiyi üretmek en büyük güçtü. Bu Orta Çağ’da da, Sanayi Devrimi’nde de, soğuk savaş döneminde de böyleydi. Dijitalizm bu kuralları geliştirdi. Ve dedi ki, artık bilgiyi üretmek kadar önemli bir şey daha var, o da bilgiyi kolay ve hızlı yaymak.

Dijital pazarlamanın en önemli yetisi,  topluluk oluşturmak ve ölçümleme yapabilmek. Pazarlamacı topluluğu yakalamak istiyorsa dijitalde oynamaya başlamalı.

Hürriyet’in ünlü Kırmızı Ödülleri yarışmasında bir reklam var. Diyor ki “basına renk katanların ödülü” Felaket bir cümle. Reklamcılığın derhal kaçması gereken bir bakış açısı. Reklamveren basına renk katmak, gazete sayfalarını süslemek için mi milyonlar harcıyor?

Kırmızı’nın reklamında Hürriyet’in bilinçaltı sürçmüş. Niyetini çok belli etmiş. Bu sapkın bakışın dijitalde iş yapma şansı yok.

Dijitalizm Çağı beraberinde dijitalistleri de doğurdu. Peki, bu dijitalistler ne yapıyor?

Dijitalistler içeriğin kural olduğunu biliyor ve topluluk odaklı iletişim kuruyorlar.

Sürekli, sabırlı ve özgün içerikli olmaları gerektiğini biliyor ve buna göre hareket ediyorlar.

Etkileşimin sattığını çoktan çözdüler. Dijtalist pazarlamacılar, kendileri gibi dijitalist müşterileri yakalıyorlar.

Mobil pazarlamanın gelişiminin geleceği noktanın farkındalar.

Dijital Çağ yerel ve düşük bütçeli markalar için büyük fırsat. Hızlı ve etkileşimli olan kazansın.

Pazar ola.

E-Bültenimize abone olun:[wysija_form id=”1″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir