E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Pazarlamada Dönüşüm ve CRO Nedir?

Dijital dünyada yeni tanımlar kazanmaya devam eden pazarlama arenasında CRO nedir, dönüşüm neleri kapsıyor detaylandıracağım.

Pazarlamanın uyum gücü, özellikle dijital dünyaya adapte olan markalar için vazgeçilemez faydalar sağlamaya başladı. Dijital dünya, kapsamını her daim genişleterek ve birçok yeni uzmanlık alanı açarak farklı istihdam olanakları sağladı. Özellikle COVID-19 süreci ile birlikte dijitale kayan yatırımlar, SEO gibi alanların farkındalığının artmasında etkili oldu. Bu yazımızda özellikle dijitalleşme kapsamında bulunan bir başka konuya, dönüşüm kavramına ve dönüşüm oranlarına odaklanacağız.

Dönüşüm ve CRO Nedir?

Dijital pazarlama alanındaki en önemli kavramlardan biri olan dönüşüm, sitenizin elde ettiği ziyaretçi sayılarını baz alarak site trafiğinizi kontrol etmenizi sağlayan bir süreçtir. Yani internet sitenize gelen bir ziyaretçinin istenen bir hedefi tamamlamasıdır. Bu şekilde ziyaretçilerin, potansiyel müşterilere veya müşterilere dönüştürülmesidir. Bir ziyaretçi pasif bir konumdan aktif, ilgilenen bir ziyaretçiye veya müşteriye dönüştüğünde dönüşüm gerçekleşir. İdeal dönüşüm, birisinin satın alma işlemi gerçekleştirerek müşteriye dönüşümüdür. Bununla birlikte, diğer dönüşümler de değerlidir ve ziyaretçilerin nihayetinde müşteri olma süreçlerine rehberlik edebilecek adımlardır.

Dönüşüm kavramının bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi ise tabi ki işinizi kârlı hale getirebilmesidir. Nihai dönüşüm bir satıştır, ancak olası satışları bulmanıza ve bunları ödeme yapan müşteriler haline getirmenize yardımcı olursa diğer dönüşümler de değerlidir.

Dönüşümleri takip etmek ve dönüşüm odaklı raporlamalar yapmak hedef kitlenizi tanımanızı, pazarlama stratejinize yön vermenizi ve eksiklerinizi görmenizi sağlar. Bu yüzden dönüşüm oranlarını artırmak ve olabildiğince kontrol altında tutmak pazarlamacıların temel hedeflerinden biri haline gelmiştir.

Dönüşüm oranınızı hesaplamak ise çok kolaydır. Hedeflediğiniz dönüşüm sayınız ile toplam ziyaretçi sayınızın bölümü, dönüşüm oranınızı vermektedir.

dijital-pazarlama-donusum-cro-nedir

CRO Nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu veya CRO, sitenizi ziyaret edenleri, ürün satın alma, döküman indirme veya bültene abone olma gibi belirli işlemleri yapmaya ikna ederek dönüşüm oranınızı yükseltme uygulamasıdır. CRO genellikle küçük iyileştirmeler yapmak için kullanılsa da daha geniş amacı tüm pazarlama sürecinizi optimize etmek ve dijital stratejilerinize yön vermektir. Pazarlamanız ne kadar optimize edilirse dönüşüm oranınız da o kadar yüksek olur.

CRO ve SEO

CRO ve SEO (arama motoru optimizasyonu) birbiriyle ilgili olsa da aslında çok farklı disiplinlerdir. En temel farklılık, CRO’nun insanların web sitenizi nasıl deneyimlediği, SEO’nun ise yalnızca makinelerin, algoritmaların ve Google botlarının onunla nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili olmasıdır. CRO ve SEO, satış dönüşüm huninizin farklı aşamalarına odaklanır. Arama motorları için optimizasyon dönüşüm hunisinde daha erken gerçekleşir ve ziyaretçilerin mağazanıza tıklamasını sağlar. CRO buradan sonra devreye girer. Sitenize giren ziyaretçiyi eyleme geçirmeye yani müşteriye dönüştürmeye çalışır.

CRO için A/B Testleri nedir? Niçin yapılır?

CRO yapmak için en kolay ve en etkili yöntemlerden biri A/B testidir. İstediğiniz her şeyi değiştirebilir ve değişikliklerin yarattığı etkiyi gözlemleyebilirsiniz. A/B testi, çok değişkenli bir testtir.  Bir web sayfasının, e-postanın veya diğer pazarlama öğelerinin iki sürümünü karşılaştırma ve performans farkını ölçme işlemidir. Web siteniz için de aldığınız trafiği bölmeniz anlamına gelir. Ziyaretçileri farklı arayüzlere ya da farklı deneyimlere yönlendirerek dönüşüm oranlarını karşılaştırırsınız. Verileri analiz ederken, sonraki adımlarınızı belirlemek için A/B testlerinin sonuçlarını kullanabilirsiniz.

A/B testleri, hangi kelimelerin, resimlerin, videoların, referansların ve diğer öğelerin en iyi sonucu verdiğini bilmenizi sağlar. En basit değişiklikler bile dönüşüm oranlarını etkileyebilir. Kısaca, A/B testleri ziyaretçilerinize en iyi deneyimi yaşatmanızda size yol gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir