E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Pazarlama Uzmanları Digitalzone17’de Buluşuyor

Yakın zamana kadar markaların ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için uyguladıkları yöntemler, televizyon, radyo gibi iletişim araçları ya da billboard, broşür gibi reklam teknikleri aracılığı ile yapılırdı. Ancak ilerleyen teknoloji ve aynı doğrultuda kullanımı artan internet ile birlikte klasik pazarlama yöntemlerinin tek başına yeterli olmadığı anlaşıldı. Başlarda eleştirilen dijital pazarlama yöntemlerinin, zamanla kitlelere ulaşmanın en yeni yolu olduğuna ikna olundu. Kitlelere daha hızlı ve anında geri bildirim alınan bu yöntem bir fırsat olma niteliği taşıyor.

Dijital pazarlamanın en bilinen alt dallarından biri olan arama motoru optimizasyonu anlamına da gelen SEO ve arama motoru reklamları ile potansiyel müşteriler tarafından fark edilmenizi sağlayan bu yöntem, markayı Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarında anahtar kelime yardımı ile üst sıralara çıkararak bilinirliğini sağlıyor. İnteraktif ve gerçek zamanlı bir pazarlama yöntemi olan SEO çalışmaları, satış hacmini artırarak markanın daha fazla yatırım getirisi sağlaması gibi uzun vadeli bir çözümü de beraberinde getirir. Klasik pazarlama yöntemlerinde müşteri reklama giderse ancak markayı tanıyabilir ama dijital pazarlama yöntemlerinde; markanın tıklanma, paylaşılma, beğenilme, okunma ya da izlenme sayıları da anlık geri bildirimler alınmasını ve bunlara bağlı olarak kazanç sağlanılmasını etkilediğinden çok önemlidir.

 

Dijital pazarlama yöntemlerinin bir diğer avantajı da hedef kitle belirlenirken ölçüm yapabilmemizdir. Rakip firma ile markamız arasında karşılaştırma yapabilmemiz adımlarımızı doğru atmamızı sağlar. Rakiplerimizin durumunu görmek kendi zayıf ve güçlü yönlerimizi görmemize olanak tanıdığından bu durumu kendi avantajımıza çevirebiliriz.

SEO’nun tanıtılmak istenen marka için pek çok avantajı vardır. Marka prestijini ve bilinirliğini artırır, doğrudan ilgili hedef kitleye ulaşılmayı sağlar, klasik pazarlama yöntemlerinde kullanılan reklam ve mağaza giderlerinden tasarruf sağlar, her yerde her zaman teknolojiyi ve interneti kullandığımız için marka görünürlüğü daha fazla olur. Bütün bu faydalar ile birlikte markanın prestijini etkileyecek en önemli durum Google sıralamasında yükselmesi, tüketici açısından güven yaratır. Dijital pazarlama alt dalları yeni iş kollarına da olanak sağlar. En popüler olanı SEO hakkında eğitim verilmesi, dokümanların artışı, bu konuda yapılan etkinlikler ilgililerin bu alana yönelmesi kariyer yapmalarını destekler.

Bu konuda Türkiye’de yapılan , sadece Türkiye’de değil, Doğu Avrupa’nın da en önemli etkinlik olan, dünyaca ünlü isimleri bir araya getiren Digitalzone (eski adı SEO zone),  uluslararası SEO ajansı Zeo Agency tarafından düzenlenmektedir.  Dinleyiciler arasında web sitesi kurucuları, firmaların SEO bölümü yetkilileri ya da bu alanda kariyer yapmak isteyenler bulunuyor. Bu sene yapılacak konferansın konuşmacılarından biri MobileMoxie’nin kurucusu Cindy Krum’dur. MobileMoxie, mobil pazarlama danışmanlığı vererek kendisine başvuran web sitelerine destek veriyor. Mobile Marketing konusunda yazdığı kitabı ile sektördeki pek çok insana rehber olmuştur. Ulusal ve uluslararası etkinliklere konuşmacı olarak düzenli bir şekilde katılarak deneyimlerini paylaşmaktan çekinmiyor.

Sürekli güncellenen teknoloji ve araçlarına bağlı olarak gelişen dijital pazarlama, ticari sektörü bu denli etkilerken hakkında eğitimler, konferanslar yani etkinlikler düzenlenmeye devam edilmelidir. Web sitelerinin dijital pazarlama ile birlikte sürekli olarak kendini güncellemesi kaçınılmazdır. Dünyaca ünlü SEO konferansı SMX’ten konuşmacıların da yer aldığı Digitalzone, 20-21 Ekim tarihlerinde Hilton Bomonti Hotel’de!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir