23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Deneyim Pazarlamasının Gücü

Hayatımız boyunca karşılaştığımız her olayı geçmiş deneyimlerimize göre değerlendirir ve karar veririz. Kelly, kişisel yapılar kuramında her insanın hayatı boyunca bir bilim adamı gibi davrandığını belirtmiştir. İnsanlar karşılaştığı sorunlara karşı hipotezler geliştirir ve çözü yolu arar. Bu şekilde her insan kendi deneyim şemalarını oluşturarak hayatına devam eder. Kelly kuramında aynı deneyimlere sahip kişilerin birbiri ile daha kolay anlaştığı ve o kişilerle aynı ortamda bulunmak istediğini belirtmiştir.

Günümüz pazarlama dünyasında en çok kullanılan yöntemlerden biri deneyim pazarlamasıdır. Deneyim pazarlaması tüketicilere yaşatılan deneyim ile bu temele dayanmaktadır. Markalar ürünleri ve hizmetleri ile ilgili tüketicilerin deneyim yaşayabilecekleri ortamlar yaratarak tüketicileri ile aralarında bir bağ kurmaya çalışmaktadır. Marka ile yaşanan deneyim tüketicinin zihninde marka için olumlu ya da olumsuz bir kalıp oluşturacaktır. Oluşan kalıp markanın tercih edilmesi ve tüketiciler tarafından diğer tüketicilere önerilmesini konusunda olumlu ya da olumsuz bir durum oluşturacaktır.

Bu sebeple yapılan deneyim pazarlaması faaliyetleri hedef kitlenin özelliklerine çok uygun olmalıdır. Ayrıca yaşatılan deneyimin gelecek karar süreçlerinde ve ağızdan ağıza reklamda yarattığı etki düşünüldüğünde ne kadar incelikli tasarlanması gerektiği göz ardı edilemez bir gerçektir.

Sonuç olarak, tüketici üzerinde oluşturulan pozitif deneyim markanın tercih edilmesine büyük katkı sağlayacaktır. Kelly’nin dediği gibi kişiler benzer deneyim yaşadığı kişiler ile aynı ortamda oluşmak isterler ve markayı diğer markalara göre daha fazla tercih ederler. Bu sebeple deneyim pazarlaması markaların çok önem verdiği konulardan biri olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir