Değişime Bayılan Girişimci Mark Zuckerberg Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

damattween

Dünya üzerinde Mark Zuckerberg gibi hem güce hem de üne sahip pek az kişi var. Uzun bir zamandır halkın gözü önünde bulunan biri olsa da, Zuckerberg ilginç özelliklere sahip bir karakter. İşte bilinmeyenleri ile Mark Zuckerberg :

1. Kendisi Bir Çocuk Dâhiydi

Zuckerberg dâhi beyniyle doğan çocuklardandı. Daha çocukken Zuckerberg kendi video oyunlarını yaratmayı seviyordu. Programlama hocası David Newman, onu bir “dâhi” olarak tanımlıyordu. Çocukluktan başlayan bir şeyler üretme isteği ilerleyen yıllarda da sürdü. Lisedeyken oluşturduğu Synapse adlı bir yapay zeka programı tasarladı. Synapse, kullanıcının müzik zevklerini öğrenip ona uygun başka müzikler tavsiye eden bir programdı.

2. İnsanlar Ona “robot” Diyordu

Her ne kadar sosyal ağların kralı olsa da, kendisinin pek sosyal olduğu söylenemez. Zuckerberg’i tanıyanlar, onu soğuk, dikkatli bir şekilde buluşlarına odaklanmış olarak tanımlıyor.

3. Kendisi Renk Körüdür

Facebook, internet dünyasının en büyük web sitelerinden biri olabilir ama tasarımı o kadar da iyi değil, değil mi? Fonksiyonel, iyi çalışıyor, kolay anlaşılır bunlar doğru ama neden bu kadar mavi?

Çünkü aslında Mark Zuckerberg aslında kırmızı – yeşil renk körü. Zuckerberg, renk körü olduğunu yetişkin biri olana kadar fark etmediğini, mavinin bütün tonlarını rahatlıkla görebildiği için dikkatini mavinin çok çektiğini söylüyor.

4. Oldukça Dindardır

Mark Zuckerberg’in ailesi Yahudiliği benimsiyor. Yaşı ilerledikçe köklerinden ayrılmış gibi gözüken Zuckerberg, açıkça ateist olarak kabul ediliyordu. Din, ilerleyen yıllarda kendisinin hakkında konuştuğu bir konu değildi. O, daha çok kendisini üne kavuşturan konulara odaklanıyordu.

2016 yılında paylaştığı “Merry Christmas and Happy Hannukah” “Mutlu Noeller ve Mutlu Hannukah Bayramları” mesajı dikkatleri çekmişti. Bir Facebook yorumcusunun, “Sen ateist değil misin?” sorusuna cevaben Zuckerberg, ateist olmadığını belirtmişti. Uzun bir süre bazı şeyleri çok sorguladığını belirten Zuckerberg, nihayetinde dinin kendi hayatında çok önemli olduğu düşüncesine varmış.

5. Her Gün Gri Bir Tişört Giyiyor

Zuckerberg’in ne kadar azimli ve odaklanmış olduğunu görmek isteyenlerin onun elbise dolabına bakması yeterli. Her gün aynı şeyi giydiğinin farkına vardınız mı?

Kendisi de yılın çoğu zamanı, gri bir tişört giydiğini kabul ediyor. Peki ama neden? Çünkü kendisi, her gün ne giyeceğine karar veremeyecek kadar meşgul.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir