23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Covid-19 Zamanı Tüketiciler Dijitalde Ne Arıyor?

Günümüzde geçirmekte olduğumuz süreç hepimizin üzerinde büyük etkiye sahip. İşletmeci ya da marka yöneticisi olarak görevimiz ise bu süreçte anlık ihtiyaçları yakalamaya açık olmak ve değişen süreçteki ihtiyaçları yakalayabilmek. Bunun için çalışmalarımızın merkezinde olan tüketicilerin yakından takibini yapmamız gerekiyor, gündemin yüksek hızda değiştiği bu günlerde kullanıcı davranışları ve alışkanlıkları da aynı hızı takip ediyor.

Kullanıcıların aramalarının değişimi de bunun bir göstergesi. Bu konuda çok içerik gördüğünüzü tahmin ederek bu kısmın üzerinde çok durmayacağım. En yakın tarihli araştırmalardan birkaç örnek vermem gerekirse:

2020’de e-ticaretteki önemli arama trendlerinin senelere göre değişimin sunulduğu güncel bir rapora göre kadın ve erkek kıyafet aramalarında bir düşüş var. Hatta kadın kıyafetleri aranmasında daha büyük bir düşüş gözlemleniyor. Online perakende markalarına tek tek bakıldığında da (Zara, ASOS, Topshop gibi) markaların daha az arandığını fark ediyoruz.

Genel görünüm böyle ama evde giyim ve evde spor ile alakalı kıyafetler bu süreçte daha fazla aranıyor. Ülkemizdeki spor ayakkabı aranma trendi de bunun göstergesi.

Eve yemek siparişi vermek de kafelerin kapanmasının ve olabildiğince evde kalmanın bir diğer yan etkisi. Global araştırmanın sonucu da ülkemizdeki sonuçlar da bunu gösteriyor.

Bu süreçte önemli olanlar bu yükselen trendleri yakalamak ve düşenlere göre yeni stratejiler geliştirmek. Bu kadar anlık olmayan, daha uzun vadeli plan gerektiren kısmı ise bu trendlerden hangisinin kalıcı hangisinin geçici olacağını öngörmek ve bunun için yeni stratejiler oluşturmak. Daha önce benzeri ile karşılaşmadığımız bu süreçte öngörüler yapmak için kullanabileceğimiz en sağlam kaynaklar ise güncel araştırmalar.

Covid-19 Döneminde ve Sonrasında Dijital Pazarlama Stratejinizi Optimize Etmek e-kitabındaki araştırmalardan örnek verecek olursak, kullanıcılar bu dönemde onlineda daha fazla vakit geçiriyor. Video, podcast, mobil oyunlar, e-spor kullanıcıların bu dönemde tüketim miktarını arttırdığı içerik ve aktivite türlerinden.

Webrazzi’nin Corona Virüs Salgınına Bakış Açısı araştırmasına göre evde ve internette tüketim miktarı en fazla artan aktiviteler ise haberleri daha çok takip etmek ve sosyal medyada daha fazla vakit geçirmek.

İçeriğe ulaşma yolunda en fazla tercih edilen kanal sosyal medya. İçeriğe Google kanalından organik olarak ulaşma ise ikinci yol. Bu da uzmanların “SEO’yu sakın bırakmayın” uyarılarını destekliyor.

Bu kanallarda ne tarz içeriklere yer vermemiz gerek derseniz, Global Web Index’in nisan ayında yayınladığı araştırmaya bakabiliriz. Bu araştırmaya göre tüketiciler salgın hakkındaki güncellemelerin yanı sıra

  • Pozitif hikayeler,
  • Nasıl sağlıklı ve aktif kalınacağına dair öneriler,
  • Evde neler yapabileceklerine dair fikirler ve
  • Finansal tavsiyeler görmek istiyor.

 

Günümüzde nelerin nasıl tüketildiğinden bahsettiysek, gelecekte neler olması bekleniyor onlara geçebiliriz.

Alışverişlerin gitgide daha fazla internete taşınması da bu sürecin tüketici davranışları üzerindeki değişimlerinden biri. Özellikle market alışverişindeki fizikselden dijitale geçişin kalıcı olacağından bahsediliyor. Yazıda, online market alışverişine başladıktan ve üç-dört alışveriş yaptıktan sonra bunun rutin hale geldiği ve kolayca uzaklaşılamayacağından, bu süreç devam ederse virüs sonrasında dahi bu alışkanlığın sürdürüleceğinden bahsediliyor.

Yalnızca online market alışverişi değil, salgın sürecinde büyüyen sektörlerin birçoğunun kazandıkları ivmenin kalıcı olması bekleniyor. E-ticaret, uzaktan eğitim, video konferans gelecek dönemde büyümeye devam etmesi sektörleri oluşturuyor.

Uzaktan çalışmanın kalıcı olması da beklenen değişiklikler arasında. Ortak çalışma alanlarına talebin artması, kafelerin kalabalıklaşması, şirketlerin giderlerinin azalması, karbon emisyonunun azalması remote çalışmanın uzun vadeli sonuçları arasında. Dijital yansımaları olarak ise bulut sistemlerinin önem kazanması ve remote çalışmak için kullanılan Slack ve Zoom gibi araçların daha da popülerleşmesi bekleniyor.

Hangi alışkanlıkları salgından sonra da devam ettirmeyi planladıkları sorulduğunda ise araştırmanın katılımcıların %20’den fazlası daha fazla haber, video ve canlı içerik izleme alışkanlıklarının devam etmesini planladıklarını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir