E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Youtube içerik üreticileri

COVID-19 İle Mücadelede Youtube İçerik Üreticileri

Koronavirüs pandemisinin gündemimizde yarattığı değişikliklerin sonucu olarak Google’ın aramalarında en sık arananlar da değişti. Google’da en çok arananlarda “video konferans” araması bugünlere kadar ki en üst seviyesine ulaştı (1). Bu küresel mücadelede evde kalma sürecine uyum sağlamak, evde çalışmak, evinde yalnız yaşayan bireylerin sosyalleşme ihtiyacını karşılamak, evde bedensel ve zihinsel faaliyetlere kişileri teşvik etmek için kullanıcılar videolara yöneliyor. Youtube içerik üreticileri de bu konuda boş durmadı ve içeriklerini kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillendirdi.

Peki, Youtube kanalında bu aralar popüler içerik başlıklarımız neleri kapsıyor?

Evden Çalışmak

Evden verimli çalışmanın yolları, online görüşmelerde dikkat edilecekler, nasıl başarılı bir video konferans yaparım gibi içerikler en sık karşımıza çıkanlar. Youtube’da bu başlık içerisinde içerik üreten ve reklam veren firmalardan bazıları Samsung ve Vodafone… Diğer bir yandan bir çok insanın işini kaybetmesiyle birlikte, evden çalışılacak iş ilanları ve evde para kazanmanın yolları, freelance çalışmak gibi kavramlar da insanların odağına girmiş durumda.

Youtube içerik üreticileri
Youtube içerik üreticileri

Evden Ders Çalışmak

Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler EBA TV üzerinden ders alsalar da aileler ve öğretmenleri bunu yeterli görmüyor. Online eğitim kanalları üzerinden ders dinlemek ve sorular çözmek isteyen öğrencilerin de uğrak noktası Youtube ders içerikli kanallar oldu. Özellikle online kitap evleri ve kırtasiyelerin de bu kanallarda reklamlarını görüyoruz.

Evde Spor ve Bakım

Spor ve güzellik salonlarının kapanması ile evde bakım ve spor konularını işleyen içerikler her geçen gün artıyor. Doğal maske yapımları, evde basit egzersizler, yüksek tempolu kardiyo, dans, meditasyon, yoga ve pilates videoları son günlerin en fazla hit alan içerikleri oldu. İnsanların evde kalırken, hareketsiz kalmaları ve kilo alma endişeleri de bu videoları izlemeleri için tetikleyici bir unsur oluyor.

Kendin Yap (Do it Yourself – DIY)

Evde insanlar kendilerini iyi hissetmek, yeni şeyler denemek ve üretmek için “kendin yap” videolarını izliyorlar. Özellikle bu günlerde evde zaman geçirmek için yeni hobiler arayan ya da bu zamana kadar hobilerine zaman ayıramamış kişiler için en çok tıklananlar listesinde. Bu içerik neleri kapsıyor derseniz, dekoratif ürünlerin yapımı (sepet, mumluk, vazo, çerçeve vb.), yeme-içme hazırlıkları, hayatımızı kolaylaştıracak icatlar ve çok daha fazlası.

Siz de kendi sektörünüze uygun olarak bu trend başlıklardan içerikleri Youtube kanalınızda üretebilir ya da ilgili alanlarda içerik pazarlaması yapabilirsiniz.

Kaynaklar (1)

1 Google Trendler Verileri, ABD, 10 Mart 2020 – 16 Mart 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir