23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
cmo

CMO’nun Dönüşümü

Dünya çok hızlı değişiyor ve teknoloji, işletmelerin ve şirketlerin organizasyon yapılarını değiştiriyor. Son 20 yılda birçok yeni rol ortaya çıktı. Yeni rollere ek olarak, mevcut roller kendilerini yeniden şekillendiriyor.

CMO bu rollerden biri. 20-30 yıl öncesine baktığımızda, pazarlamacının rolü ajansları yönetmek, medya planlama, pazar araştırması ve pazarlama iletişimi ile sınırlıydı. Ürün oluşturma veya geliştirme aşamasına çok fazla dahil olmuyorlardı. Satış söz konusu olduğunda, departmanlar pazarlamanın sahneye çıkmasını beklerler. Pazarlama, uzun vadeli bir ilişkinin aksine tek gecelik bir ilişki olarak algılanır. Geçmişte, çoğu CEO pazarlamanın rolünü fazla önemsemiyordu. Şirket yönetim kurullarında işler iyi gitmediğinde diğer C-seviyesi pozisyonlar arasında ilk görevden alınan CMO’lar olabiliyordu.

Bu yeni dünyada, pazarlamanın rolü önemli ölçüde değişti ve şirket için son derece önemli hale geldi. CMO’lar için Dijitalden sorumlu başkan yardımcısı (Chief Digital Officer) veya büyümeden sorumlu başkan yardımcısı (Chief Growth Officer) gibi farklı unvanlar kullanılıyor. Yeni bir yapıya dönüştürülen CMO rolü, tüm departmanlarla bir köprü haline gelmeye başladı, çünkü artık yeni nesil pazarlama çok fazla anlık müşteri verisine ulaşabilen bir duruma geldi. Bu verileri iyi analiz edip departmanları da birebir yönlendirme fırsatı yakaladı. Bu veriler şirketlerin büyümesinde çok önemli bir rol almaya başladı. Mesela websitesinde küçük bir iyileştirme veya ürün ile ilgili anlık bir geri bildirim şirketin büyümesine çok önemli bir katkı sağlayabilir. Bu nedenle CMO rolünün şirketlerin büyümesinde bir motor görevi olacağına inanlardanım ve belki de ilerde bu rol büyümeden sorumlu başkan yardımcısı (Chief Growth Officer) rolüne dönüşebilir. Bu yeni rol şirkette kendini kanıtlamalı ve üst yönetim tarafından da saygı görmeli. Bu yeni görev, şirkete 360 derece bir bakış ve departmanlar arasında çok sayıda işbirliği fırsatı sunuyor.

Bu yeni rolde pazarlamacının işi anlaması ve departmanlarla işbirliği yapması gerekiyor. Pasif olmamalı. Pazarlamacı bir ürünün tüm aşamalarına dahil olmalı ve şeytanın avukatlığını yapmalıdır. Pazarlamacı, müşteri perspektifinden düşünmeli ve şirketin müşteri dostu olmayan departmanları tarafından dayatılan stratejiler yerine, müşterilerin hayatını daha iyi hale getiren stratejileri uygulamalıdır, çünkü artık pazarlamacının elinde çok fazla veri bulunmaktadır. Pazarlamacı, bir kampanyanın veya ürünün etkinliğini anında ölçebilir. Dünya, pazarlamacı için eskisi gibi olmayacak, bu nedenle yeni CMO aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:
• Müşteri odaklı.
• Ürün geliştirmenin tüm aşamalarında bulunmalı, paydaşları iyi anlamalı ve geri bildirimde bulunmalıdır.
• Cesur, çevik ve sık sık harekete geçebilen biri olmalı.
• Bu rekabetçi ortamda her gün test yapmaktan korkmamak
• Veri konusunda bilgili ve analitik olmak
• Birden çok kaynaktan gelen verileri işleme yeteneği
• Anında karar verebilen
• Pazarlama teknolojisinin temellerini anlama ihtiyacı
• Güçlü ikna ve liderlik becerileri sayesinde departmanlar arasında bir köprü olabilecek biri olmalı
• Ekibine ilham verebilen

Sonuç olarak, pazarlamacının rolü artık kreatifler, medya planlama ve iletişimle sınırlı kalmayacak. Eskisinden daha fazla data ve performans göstergeleri olacak. Bu anlamda CMO’nun üzerinde çok fazla baskı olacak ve karar vermede zorluklar yaşayabilecek. Pazarlama organizasyonu büyüyecek ve departmanda birçok yeni rol olacak. Burada CMO, önceliklerini çok iyi belirlemeli ve ona göre çok çabuk aksiyon alma yeteneğine sahip olmalı, çünkü bu yeni dünya pazarlamasında hızlı ilerleyen bu pazarlama trenine bir şekilde bir istasyondan binmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir