23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Casper Türkiye Kurumsal Pazarlama ve İletişim Direktörü Ahmet Beliktay Röportajı

Casper olarak şirket için motivasyonunuz nedir, sektördeki bu başarınızı neye borçlusunuz?

Kullanıcılarımızı en iyi tanıyan markalardan biri olarak motivasyonumuz, tüketicimizin ihtiyaç duyduğu cihazları onlara özel tasarlayıp sunabilmek. Bunu bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kategorilerinde layıkıyla sunabildiğimizi düşünüyorum. Müşteri memnuniyetini ve ulaşılabilirliği ticari kaygıların önünde tuttuğumuz için sektörde başarımızı artırdığımızı düşünüyoruz. Biz Casper olarak uzun yıllardır hizmet veriyoruz. Yerli bir markayız bunu yeri geldiğinde vurgulamaktan gurur duyuyoruz. Tüketici dostu marka olma vizyonumuz ile kullanıcıların nezdinde bir sempati uyandırdığını ve başarımıza katkı sağladığını düşünüyorum.

Casper olarak yeni marka algınız nedir, tüketicileriniz ile kuracağınız bu duygusal bağdaki en temel unsur ne olacak?

Casper dendiğinde ortaya çıkan marka algımızın “en son teknolojiyi kullanıcı ile buluşturan marka” olduğunu söyleyebilirim. Piyasaya sürdüğümüz her yeni cihazda performansı ön planda tutuyoruz. Bir önceki soruda da altını çizdiğim gibi karlılıktan ziyade ulaşılabilir olmaya önem veriyoruz. Uzun yıllardır hizmet verdiğimiz için de bu iki durumun tüketici zihninde bütünleşerek marka algısı olarak yerleştirdiğini düşünüyorum.

Casper olarak somut olan ürünleri tüketiciye ulaştırsak da aslında soyut bir kavram olan deneyimi de yaşatıyoruz. “Tüketici dostu teknoloji” mottosuyla marka ve tüketici arasındaki bağı güçlendirmek, müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşım sergilemek en büyük hedeflerimiz. Kurulan duygusal bağın yaşattığımız olumlu deneyim ve tüketici ile kurduğumuz iletişim olduğunu ve bundan ziyadesiyle beslendiğimizi söyleyebilirim.

Bugün ülkemizin teknolojide dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri olan Casper’ın yeni pazarlama faaliyetleri nelerdir?

Son dönemde yaptığımız en önemli pazarlama faaliyeti birisi web sitemizi yenilemek oldu. Ara yüzünden kodlamasına kadar her şeyi büyük bir özenle yürüttük ve ortaya çok güzel bir site çıkardık. 2021 yılındaki en büyük stratejilerimizden biri de “Excalibur” markası ile oyun dünyasında daha fazla yer almak. Bunun için markamız için topluluk oluşturma hedefiyle çeşitli etkinler ve turnuvalar düzenlemeye başladık. Şu an son dönemin en popüler oyunlarında biri olan “Valorant” turnuvası düzenliyoruz. Turnuvaya ilgi oldukça yüksek. Oyun dünyasında büyümek için çok heyecanlıyız.

Bir diğer konu ise konvansiyonel mecralar dışında dijital mecralara yaptığımız iletişim yatırımları. Geofancing ve geo targeting odaklı çalışmalar, influencer iş birliktelikleri, deneyim odaklı içerikler ve özel haberler ile tüketicimiz ile olan iletişimimizi gün geçtikçe artırıyoruz.

Yaklaşık bir yıldır devam eden pandemi sürecinde ne gibi pazarlama stratejileri kurdunuz? Bu dönemde müşterilerinizle etkili iletişimi nasıl gerçekleştirdiniz?

Pandemi genel bakış olarak tüm sektörler için ezber bozan bir süreç oldu. Bu süreçte insanların evde daha fazla vakit geçirdiği ve eğitimin online olarak verildiği için teknolojik ürünlere talep doğal olarak arttı.

Olağanüstü, beklenmedik bir durum olduğunda öncelikli olarak devamlılığı sağlayabilmek önem kazanır. Örneğin, bir deprem olduğunda binaların çatısına değil temeline bakarsınız. Çünkü ayakta tutacak olan odur. Biz de öyle yaptık. Pandemide çok önemli olan üretim ve tedarik kaslarımızı kontrol ettik. Bir sorun olmadığını gördükten sonra online iletişim ve pazarlamaya daha çok eğilim gösteren bir strateji izledik.

Empati kavramı böyle dönemlerde önem kazanıyor. Kendinizi müşterinin yerine koyarak ekstra isteklerini ve beklentilerini anlayabilmek son derece önemli. Bizler de bunu göz önünde bulundurarak iletişimizi şekillendirdik.

Oldukça şık ve sade bir internet siteniz var. Buradaki düzenlemeleri ve güncellemeleri yaparken ki standartlarınız nelerdir? Site yönetimi için ilerleyen zamandaki yenilikler nelerdir?

Basitlik ve zaman günümüz pazarlama faaliyetlerinde çok önemli iki anahtar kelime. Tüketici sitenize girdiğinde kafası karışmamalı ve işini kısa sürede tamamlayabilmeli, yani kullanıcı dostu olabilmeli. Yeni site ile bunu başardığımızı ve faydalarını kısa sürede gördüğümüzü rahatlıkla söyleyebilirim. Site yeni olduğu için kuşkusuz geliştirmemiz gereken yerler çıkacaktır. Bunu yaparken gelen geri bildirimleri son derece önemseyecek ve bunlarla sitemizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Casper bünyesinde 4 yıldır olan Excalibur serisi ile Casper’ın ayrışma sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

Kullanıcılar teknolojik ürünleri bir tema üzerinden değerlendirmeye başladığı için ayrışma kaçınılmaz oluyor. Her kullanıcının üründen beklentisi ve kullanma amacı farklı olurken, ürünlerin de kategori olarak ayrışarak farklı vaatler sunması gerekiyor. Bu nedenle Casper olarak 4 yıldır oyunculara daha doğrudan ulaşabilmek, onların performans ihtiyacını karşılayabilmek için Excalibur serisini sunuyoruz. Bu ayrışmayla Excalibur adına iletişim yaparken gamer kitlenin arzu ettiklerini direkt olarak söyleyebiliyoruz. Amaçlarımızdan birisi olan Excalibur eşittir oyun bilgisayarı düşüncesinin gamer kitlenin zihninde yer ettiğini ve bir marka topluluğu oluşturma yolunda adımlar attığımızı düşünüyoruz.

Excalibur ailesinin hem global oyun pazarında hem de Türkiyedeki oyun pazarındaki yeri nedir?

Excalibur markası oyun dünyasında çok genç bir marka. Pazar payını gün geçtikçe büyüten ve gelişen bir marka. Yolumuz uzun. Genç bir markanın avantajı olan yenilikçi yaklaşımı, oyun dünyasının en son trendlerini takip edip etmesi ve kullanıcıları ile buluşturması pazarın güçlü oyuncularından biri olmasında önemli rol oynayacak.

Excalibur ailesinin gaming dünyasına bakışı nedir, oyun severler ile oluşturulan bu bağ ilerleyen dönemlerde ne gibi stratejiler ile güçlendirilecek?

Gaming dünyası bizim için vazgeçilemez bir noktada. Bu dünyada varız ve yerimizi daha da sağlamlaştırmayı amaçlıyoruz. Bunu yaparken gaming dünyasının tamamına hitap edemeyeceğimizin farkındayız. Çünkü bu dünya konsol ve PC olarak bölünmüş durumda. Bizim hitap edebileceğimiz kitle gaming dünyasının PC ayağı. Gamerlar ile bağ kurmak için sadece beklentileri karşılayan bir cihaz üretmek yetmiyor. Bunun dışında gaming dünyasıyla bağ kurmak, topluluk oluşturmak ve oyuncularla sürekli iletişimde olarak bağımızı kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz.

Casper’ın telefon ve tablet pazarındaki VIA markası ve dizüstü masaüstü bilgisayar pazarındaki Nirvana markasını gelecek hedefleri nelerdir? Tüketicileri ne gibi gelişimler bekliyor?

Her bir ürünümüz farklı kitlelere hitap ediyor. Hedefimiz ilgili kitlelerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilecekleri, güzel deneyimler sunan cihazlar sunmak ve bu cihazlarla pazardaki varlığımızı güçlendirmek. Tüm bunları yaparken de tüketiciyle daha çok bağ kurmayı amaçlıyoruz. Tüketicilerimizi gelişen teknolojik trendleri yakalanan, beklentilerini karşılayan yeni cihazlar bekliyor diyebiliriz.

Sektördeki rakipleriniz hakkında ne düşünüyorsunuz? Casper’ı, Excaliburu diğer markalardan ayrıştıran özellikler nelerdir?

Casper’ın ve Excalibur’un rakiplerinden performans açısından bir eksiği yok. Rakiplerimizde başlangıç düzey ya da üst düzey çeşitli özelliklerde cihazlar üretiyorlar, biz de aynı ihtiyaçları karşılıyoruz. Ancak ayrıştığımız noktanın ulaşılabilirlik olduğunu düşünüyorum. Bizim ürünlerimiz rakiplerimize oranla tüketici nezdinde daha ulaşılabilir.

Ayrıştığımız bir önemli nokta daha var ki o da Türk kullanıcısını iyi tanımak. Onların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler üretebilme yeteneği. Bu da hem tüketici ile konuşmak adına hem de marka bağı kurmak adına çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir