E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Büyük Markaların İsimleri Nasıl Bulundu?

Günlük hayatta ürünlerini çokça kullandığınız kullanmasanız bile adını sıkça duyduğunuz markaların isimlerinin doğuş hikayeleri hiç merak ettiniz mi? İşte büyük isimlerin hikayeleri:

Spotify:

Son yıllarda internette müzik dinleme olanağını ücretsiz olaran sunan ve premium özellikleri ile dikkat çeken Spotify’in hikayesi enteresan. İsveç kuruluşu olan şirket’in kendi dilinde hiçbir anlamı bulunmuyor. Kurucular isim ararlar iken bu kelime olmuş ve Google ile aratıldığında hiçbir sonuç çıkmadığını gördüklerinde hemen isim hakkını almışlardır. Yanlış anlaşılmış bir kelime gibi gelen kurucular daha sonra bu ismi çok sevmişlerdir.

Amazon:

Logosu ile oldukça dikkat çekici olan yurtdışı başta olmak üzere ülkemizde de kullanılan online site ‘abracadabra’ sözünden türeyen bir isim. Ancak telif hakları nedeniyle istenen olmamış ve Amazon nehri’nden ‘amazon’ kelimesi doğmuştur.

Asus:

Anlamsal olarak gücü ve saflığı temsil eden hikayeye sahip olan Asus, Yunan Mitolojisi’nde Pegasus olarak bilinen kanatlı attan doğmuştur.

McDonalds:

Mc Donalds, Dick ve Mac Mc Donalds tarafından kurulmuştur. Kardeşlerin öncelikle otomobillere yemek servisi yapan ancak sonrasında tüm dünyada büyüyen restoran zinciri kendi isimlerinden gelmektedir. Ancak 1969 yıllarında amblemi yaratılmıştır ve kavisli bir ‘M’ harfi türetilmiştir.

IKEA:

Mobilya üretiminde bilinen markalardan olan IKEA’nın ismi İsveçli kurucunun baş harfleri ile büyüdüğü yerden oluşuyor. I ve K harfi kurucunun baş harfleridir ve diğer E ve A ise Elmtaryd Çiftliği ile Agunnaryd Köyü’nün baş harfleridir.

H&M:

Son yıllarda ülkemizde pazara girdikten sonra bilinmeye başlanan ve sevilen H&M, aslında ilk olarak Hennes adıyla pazara çıkmıştır. Kadınlar için onunki anlamına gelen Hennes, daha sonra erkek kıyafetlerini de ürünlerine ekledi ve Mauritz ismini de markasına ekledi. Böylece isim halen H&M olarak markasına devam etmektedir.

AKBANK:

Bir Türk markası olan Akbank’ın hikayesi Adana ve Kayseri’nin ilk harflerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Hacı Ömer Sabancı zamanında temelleri atılan Akbank, Adanalı ve Kayserili iş adamları tarafından kurulmuştur. Birçok banka arasında hala ön planda kalabilmeyi başaran ve başarılarına hep yenisini ekleyen Akbank’ın temelleri 1948’te atılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir