E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Büyük Buluşların Basit Tekniği ‘’ SCAMPER ’’

Yerine başka bir şey koy, birleştir, uyarla, değiştir, farklı bir şekilde kullan, çıkart  ya da ele, yeniden düzenle ve iştee Scamper ile çok işimize yarayacak yeni bir buluş hazıır. Demek isterdim lakin bu kadar basit olmadığını hepimiz biliyoruz ancak bu yolu kullandığınızda iyi bir sonuca ulaşacağınızın garantisini Scamper tekniği veriyor, tabii doğru yolu bulabilirseniz.

Yani yeni iş fikri denemeleri, büyük buluşlar, akla gelen küçük fikirlerin başarılı olmasını isteyenler bu posta acilen bekleniyor!

Bir yaratıcılık yöntemi olan SCAMPER, özellikle tasarımcılar tarafından çok uygulanıyor. Geçerliliğini her zaman koruyan bu yöntem sizlerin de ilhamlanmanıza yardımcı olabilir. Çünkü uzun süredir şirketlerin pazarlama departmanları, marka konumlandırıcıları, grafik tasarımcılar başları sıkıştığında Scamper yöntemine başvuruyor.

Peki, SCAMPER Nedir ?

S: Substitute – yerine başka bir şey koymak

C: Combine – birleştirmek

A: Adapt – uyarlamak

M: Modify – değiştirmek

P: Put to other uses – farklı bir alan ya da şekilde kullanmak

E: Eliminate –  çıkarmak, elemek

R: Rearrange – yeniden düzenlemek

SCAMPER yönteminin açılımını öğrendik. Sıra yaratıcılık için doğru soruları sormaya geldi. Kim bilir belki bundan sonraki trilyonluk şirketi siz kurarsınız 🙂

 

S: Yerine Başka Bir Şey Koy

Aklınıza çok güzel bir fikir ya da çok güzel bir reklam filmi geldi. Başarılı olmak için çok çalışacağınız bir projeden önce doğru hamleleri yapmak sizi daha az yoracak ve kısa yoldan sonuca ulaştıracaktır. İşte burada yapmanız gereken aklına gelen fikri ya da reklamı  başkaları yapmış mı ve eğer yapılmamışsa diğerlerinden farkınız ne olacak. Unutmayın rakiplerinizin kullandıklarının ‘’yerine’’ geçebilecek bir yenilik bulamazsanız başarılı olma ihtimalinizi baştan kaybedersiniz.

C: Birleştir

Birleştirmeyi iki farklı şekilde ele alabilirsiniz. Birincisi müşteri tarafından çok beğenilen ve hep görmek istediği kısım ya da sizi siz yapan özellikleri olarak ele alınabilir. Bu genellikle daha çok reklam- reklam filmi için geçerli. Sizi belirli bir jenerik ile kabul eden müşteri kitlesini yeni reklam filminde farklı bir konsept ile karşılarken buna dikkat etmeniz gerekebilir.

İkinci husus ise kitlenin ‘’keşke şu da olsa ‘’ dediği kısmı oluşturuyor. Yani muhteşem bir fikir buldunuz ve bunu hayata geçirmek üzeresiniz rakiplerinizden ‘’ farklı’’ olmak için birleştirme sizi çok başarılı yapabilir. Telefon ve bilgisayarda hafıza sorunu yaşayan kullanıcılara Pinterest’in sağladığı imkan bunun en güzel örneği olabilir. Önemli olan ‘’ihtiyaç’’ ile ihtiyaca uygun değişken sağlayabilmektir.

 

A: Uyarla

Son dönemlerin en popüler konusu ‘’dijitalleşme’’, hep konuşuyoruz ve hatta olması gerektiğinden çok konuşuyoruz. Dijitalle birlikte değişiyor ve hatta dönüşüyoruz. Vereceğim basit örnek kimilerine göre ‘’hadi oradan’’ dedirtecek cinsten. Twitter küreselleşen dünyamızda yalnız kalan insanların içini dökebildiği, bilgi paylaşabildiği sosyal bir ortam değil mi?  Ee bizden önceki atalarımız da duvarlara çizmiş, taşlara yazmıştı. Görmek bu kadar basit aslında tabii doğru yerden bakabiliyorsak.

M: Değiştir, Küçült, Büyüt

Netflix, Türkiye’ye girdiğinden beri kalbimizin baş köşesine oturmuş ve rahatça dizi film izleyebildiğimiz bir uygulama haline geldi. Bundan öncesinde yani bu Lost zamanına denk geliyor J yabancı dizi izlemek o kadar çok zordu ki, herkes birbirinden link ister, site site dolaşırdı. Netflix’de işte o amaçla oluşturulmuş müşterinin ihtiyacını kolayca gidermesine yardımcı olmuş bir uygulamadır. Buna annelerimizin eskiden tarif defterleri yerine şimdilerde çok kullandığımız yemek blogları da örnek verilebilir J  Burada asıl sorulması gereken soru ‘’halen kullandığım ama ihtiyacımı görmeyen hangi hizmeti ya da ürünü değiştirebilirim’’ den geçmektedir.

P: Farklı Bir Alan ya da Şekilde Kullanmak

Swarm ya da diğer bir adı ile Forsquare gezdiğimiz yerlerin bildirimi için kullandığımız bir aplikasyondur. Eskisi kadar kullanım alanı geniş olmasa bile halen günümüzde yaşamını devam ettirmektedir. Şimdilerde farkındaysanız ‘’bugün nereye gitsem’’ ‘’yemek nerede yenir’’ gibi Instagram sayfaları çok popüler hale geldi. Artık insanlar bir yere gitmeden önce araştırmalarını Swarm’da kim nerede yemiş, nereyi gezmişten ziyade Instagram’daki sayfalara göre şekillendiriyor. Başta bu bir hizmet gibi değil diyebileceğiniz bu sayfalar reklamlarla ve insan ilişkileriyle çok büyük takipçilere ulaşıyor. ‘’Kullanılan ürün ya da hizmetleri hangi farklı amaçlar için kullanabilirim’’ düşüncesi ile kolayca elde edebilirsiniz.

E:  Yok et, Çıkart, Ele

Çok tasvip edilmeyen bir durumdan bahsedeceğim sizlere. Bilindiği gibi artık kitap, dergi okumaları online olarak gerçekleştiriliyor. Benim fikrimle de çok hoş olmayan bir konu ancak hem yer tasarrufu hem de kağıt israfından kaçınmak için son yılların popüler ‘’ dijitalleşme ‘’ trendlerinin başında geliyor.  Ya da reklam kampanyalarında hep aynı odak noktasını seçmeniz, aynı grupla çalışmanız veya belirlenen şartlarda gerçekleştirilen bir reklam sizi geriye itebilir. Bunun için elimine etmek sizi büyük başarılara sürükleyebilir. Unutmayın, ‘’daha kolay, ucuz ya da hızlı yapmak için halihazırdaki hizmetlerden ya da ürünlerden neyi çıkartabiliriz?’’ sorusu size büyük başarılar getirebilir.

R: Yeniden Düzenle

Facebookta beğenme ‘’like’’ butonuyla başlayan macera Instagram da kalplerle yolculuğuna devam ettiriyordu. Beğendiğimiz fotoğrafları, takip ettiğimiz blog sayfalarındaki bilgileri işimize tam yarayacağı zaman geri dönüp bulmak o kadar zordu ki bunun imdadına yine Instagram koştu. Artık beğendiğimiz ve sonradan bize yardımcı olacak bilgileri koleksiyonunuza kaydederek istediğiniz zaman profilinizden ulaşabiliyorsunuz. Scamper’ın son halkasında beyin fırtınası esnasında sormanız gereken soru ‘’var olan hizmet veya ürünleri nasıl yeniden düzenleyebilir ya da tersine çevirebilirim’’ olacaktır.

Yaratıcılık doğduğumuzdan beri kendi zihnimizde yer edinen ama ne hikmetse büyüdükçe hızlı bir ivme ile düşen muazzam bir dünya..

Eğer kaybetmek istemiyorsanız doğru soruları sorarak muazzam işler başarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir