Okuduğunuz Yazı
Bütçe açığı 6 Ayda 3,4 Milyar Lira

Bütçe açığı 6 Ayda 3,4 Milyar Lira

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, altı aylık bütçe rakamlarını açıkladı. 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, altı aylık bütçe rakamlarını açıkladı.

Şimşek, Ocak-Haziran dönemindeki bütçe açığının 3,4 milyar lira olduğunu söyledi. Haziran’da bütçe açığı 613 milyon lria oldu.

Ocak-Haziran’da faiz dışı fazla 23,1 milyar lira oldu. Ocak-Haziran’da bütçe giderleri 213,9 milyar lira, bütçe gelirleri 210,5 milyar lira oldu.

Bütçe Hedefleri Gerçekleşecek

Şimşek, “Bütçe hedefimizi tutturmada tereddüt yok. Şu an için bütçede herhangi bir tedbir öngörmüyoruz” dedi.

Şimşek, “Vergi dışı gelirler yüzde 30 arttı, hedefin yüzde 77’si ilk 6 ayda tutturuldu” diye devam etti.

Maliye Bakanı, “Bütçe performansı hedeflere paralel gidiyor, hedefleri rahat yakalayacağız” dedi.  Şimşek, “İkinci yarıda bütçe disiplinini koruyacağız” şeklinde konuştu.

Özelleştirmeden Gelirler

Ocak-Haziran’da özelleştirmeden Hazine’ye 5,3 milyar lira transfer edildi.  

Milli Piyango Özelleştirmesi

Şimşek, Milli Piyango özelleştirmesiyle ilgili olarak da konuştu. Maliye Bakanı, “Bugün 3 firma ile açık ve şeffaf şekilde yapılacak. Bir rezerv fiyatımız var, mevzuata göre onun altına inemeyiz” dedi.

İstihdamı Arttırmalıyız

İlginizi Çekebilir

Şimşek, önümüzdeki dönemde istihdamın daha da artırılması gerektiğini söyledi. Maliye Bakanı, “daha fazla istihdam için işgücü piyasası reformunu yapmamız lazım” dedi.

İşler İyiye Gidiyor

Şimşek, Türkiye ekonomisindeki son aylık verilerin işlerin iyiye gittiğini gösterdiğine dikkat çekti.  Maliye Bakanı, “İkinci yarıda siyasi istikrarın pekişmesi ve para politikasındaki gevşeme büyümeyi destekleyecek” dedi.

Yıl Sonu Hedef Tutturulacak

Şimşek, “Jeopolitik gelişmeler büyüme üzerinde aşağı yönlü baskın yaratmaya devam edecek” diye devam etti.  Maliye Bakanı, Irak’taki gelişmelerin Avrupa ekonomisindeki toparlanma ile telafi edilecek, yıl sonu yüzde 4 büyüme hedefini tutturacağımıza inanıyoruz” dedi.

Cari Açık ve Enflasyon Düşecek

Şimşek, “Enflasyon Mayıs’ta zirveyi gördü, Haziran’dan itibaren düşüş eğilimine girdi, önümüzdeki dönemde düşüş trendi devam edecek ve yıl sonunda TCMB tahminlerine paralel seyredecek” diye devam etti.  Maliye Bakanı, “Cari açıktaki daralma devam edecek ve yıl sonunda OVP’deki hedefin oldukça altına kalacak” dedi.

Yorum Yok

Leave a Reply

Your email address will not be published.© 2020 Pazarlama Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.

Hosting Sponsoru: Turhost