23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Bursaspor Basketbol’dan Mesaj Var!

Geçtiğimiz iki hafta boyunca Bursaspor Basketbol takımı ve armanın peşindekiler, federasyona, Bursa’ya, futboldan başka kuş tanımayan yayıncılara, spor pazarlamacılarına ve de özellikle Tofaş ile Renault’ya çok net bir mesaj verdiler.

Bursaspor Basketbol takımı şimdilik 3. ligde oynuyor. Şehrin efsane oyuncularından Şemsettin Baş’ın yönetiminde güçlü bir duruşları var. Basının ve sponsorların desteği sıfıra yakın olmasına karşın, hızla yükselen bir grafikle bu yıl 2. Lige yükselecek. Bu özetten sonra gelelim iki haftadır verilen mesajlara.

Geçen hafta takım İzmir’de Karşıyaka’nın çömezi Bostanlıspor ile karşılaştı. Anlamsız bir kin ve küçüklük psikolojisi ile oyuncularımıza saldıran İzmir takımı, mükemmel bir takım oyunuyla mağlup edildi. Bu hafta bu birliktelik büyük bir coşkuyla ödüllendirildi. Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu tıklım tıklım doluydu. Ve maç inanılmaz bir destekle kazanıldı.

Şimdi pazarlamaya dönelim. Pazarlamacılar ne ister?

Tabi ki topluluğa ulaşmak. İşte Bursaspor Basketbol takımı bu topluluğu sunmaya aday. 5 yıl içinde Avrupa’nın 1 numaralı ligi olan EuroLig’de oynayacak. Akıllı sponsorlar bu fırsatı hemen yakalar. Takıma ve armaya destek çok ciddi dönüş sağlar. Sponsorlar için bulunmaz fiyat.  Bence futbol takımına sponsor olmak yerine basketbol takımına sponsor olmak daha çok kazandıracak.  Çünkü topluluk buraya doğru kayıyor.  Hedef kitlesi Bursa olan ulusal ve büyük yereller kesinlikle bu fırsatı yakalar. Bursaspor sponsor ve reklam çalışmalarını diğerlerinin aksine profesyonellerle yürütüyor. Eminim bu fırsatı kaçırmazlar.

Takım en önemli mesajını futbol marketingini öldürenlere, finansal fair play uzmanı(!) Yıldırım D’ye federasyonculara, e-biletçilere, futbolun  marka değerini öldürenlere verdi. Herkes Bursaspor Basketbol takımının yarattığı etkiden ve taraftardan (ki müşteriler aynı zamanda) gerekli dersi almalı. Spor pazarlaması “Ben bilirim, yaparım, olur biter”le olmaz.  Bursa taraftarı bu hafta bunun dersini verdi.

Asıl mesaj ise Tofaş ve Renault’ya iki takım da yıllarca Türk basketbolunu domine etti. Özellikle Tofaş, Koraç yıllarında çok başarılıydı. Kurum takımı olmasına rağmen, şehir desteğiyle başarıdan başarıya koştular. Ama ani bir kararla küçülme yoluna gittiler. Takımı dağıttılar. Şehri küstürdüler ve inanılmaz bir marketing fırsatını kaçırdılar.

Tofaş’a önerim, talep görmeyen takımı yerine Bursa Basketle organik bağ kurması.

Şimdi mesajları özetleyip yazıyı bitirelim. Yazı sonunda da bir bonus var!

Mesaj 1: Karşıyaka adına layık olmak istiyorsan spor ahlakının dışına çıkma, yoksa cevabını alırsın.

Mesaj 2: Federasyon ve Yıldırım D. futbolu öldürmek üzeresiniz. Futbolun pazarlama ve marka değeri bitti. Biz alternatif topluluk topluluklar oluşturunca Ülker gibi hepsi kaçacaklar.

Mesaj 3: Bursa basını UYAN!

Mesaj 4: Bursa markaları bizimle olun. 5 yılda markanızı Avrupa görsün.

Mesaj 5: Arma sevdası engellenemez. E-bilete hayır!

Pazarlamanın esası tüketicinin ruhunu kavramaktır. Armacılar, takımlar sizi bu ruha götürecektir. Standart bakış açısından kurtulan tüm cesur markalara bir davetim var, Bursaspor Basketbol takımını destekleyin!

Pazar ola.

http://tarikcapci.web.tv/video/bursaspor-basketbolcildirt-bizi-bu-sene-yine__r2hihrbbzxm

http://tarikcapci.web.tv/video/bursaspor-basketbol-konfeti-sov1__lzoixazcjys

http://tarikcapci.web.tv/video/bursaspor-basketbolburda-teksaslilar-hep-yaninda__fv8gsl9zssw

http://tarikcapci.web.tv/video/bursaspor-basketboldale-cavesehd__gg3iwwuzc6y

http://tarikcapci.web.tv/video/bursaspor-basketbol-mehter-marsi__d3zqoset3va

<blockquote><strong>E-Bültenimize abone olun:</strong>[wysija_form id=”1″]</blockquote>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir