Bokanovski Çağında Pazarlama İletişimi

damattween

Garip bir başlık oldu. Bokanovski Süreci Aldous Huxley’in  “Cesur Yeni Dünya” isimli nefis kitabında anlatılan bir “aynılaştırma” süreci. Cesur Yeni Dünya ışığında pazarlama ve marka hakkında yazdım, şüphe ile okuyun. Zaten hep şüphe ile okuyun.

Ekonomi merkezli bir dünyada, marka vaatlerinin çılgınca havada uçuştuğu, pazarlamanın her şey olduğu bir sistemde “akıl sağlığı” imkansızdır. Hele ki  itiraf edilmemiş bilinçaltı iletişim ve pazarlama tekniklerinin sonucunu tahmin bile edemiyorum.

Pazarlama iletişimi “faydanın iknasını” en hızlı anlatma yolu. satışın anahtarını elinde tutuyor. Huxley’in belirttiği gibi bilim ve teknoloji uyum sağlatır, ki bu köleleştirme işlemidir. Tanıdık geldi mi marka sadakati, pazarlamanın yüksek amaçları falan… İşte hepsi aynı kavramdan yola çıkıyor. Bu kavramın adı da “Yüce faydacılık”. Yüce faydacılık, ideolojinin de, markanın da özünde olan bir konu.

Bir marka ne satar? Ev, araba, cips, bot… Hayır, bir marka Maslow Piramidinde karşılığı olan bir ihtiyacın tatminini satar.

Piramidin tabanından zirvesine giden yol bizi refah tiranlığına çıkaracaktır.Bugün pazarlamayı, markayı canlı bir organizma olarak ele alırsak, bu organizmanın ruhu refah tiranlığıdır. Her marka tüketicinin sınırsız açlığını tatmin etmek için refah vaadeder. Sonunda da refah tiranlığı kurulur.

Bu tiranlıkta en önemli mekanizma iknadır. Çünkü yazarın terimiyle kitle bokanovskileştirilmezse şartlandırma başarısız olur. “Marka” kavramı ruhunu kaybeder. Sözsüz şartlandırma kaba, ilkel ve toptancıdır. Ama pazarlama, iletişim, propaganda ile ikna zarif, yumuşak, kolay ve uzun sürelidir. Bu nedenle sistem pazarlama ile aynılaştırır. Farklılaştırıyorum vaadi ile aynılaştırır.

Hiç hipnopedya diye bir şey duydunuz mu? Peki hipnopedyaya maruz kaldınız mı? Duymamış olabilirsiniz ama sizi temin ederim  milyonlarca defa hipnopedyaya maruz kaldınız. Hipnopedya pazarlamanın gizli silahı. Nasıl gizlediğini biliyor musunuz? Her yerde göstererek…

Hipnopedya televizyonda, gazetede, cepte, nette, sokakta, AVM’de, hipnopedya her yerde. Hipnopedyayı görmek mümkün değil, ama efsunlu bir güç gibi hissedilebilir. Kim sizi yetersiz tüketim felsefesinden kurtarıp, tüketim seferberliğine itiyorsa hipnopedya orada işte…

Pazar ola.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir