E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yaratıcılıklarına ve Başarılarına Hayran Olduğumuz İlham Kaynağı 10 İsim

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bizim ulusumuzdan çıkmış ve tüm dünya çocuklarına da bahşedilebilecek en özel günlerden biri. Bizler de bu anlamlı günde okuyabileceğiniz, geçmişin çocukları şimdinin ilham kaynakları olan tüm dünyadan 11 insanı sizler için derledik.

1)Philip Kotler

Pazarlamanın en önemli isimlerinden, babası denilen Philip Kotler dünyaya gözlerini 27 Mayıs 1931’de Chicago’da açmış. Financial Times tarafından tüm zamanların 4. önemli gurusu seçilmiştir.

2) David Ogilvy

Öğütlerini uygulamaya çalıştığımız, kitaplarını ve söylemlerini reklamcılık sektöründe kendimize ışık tuttuğumuz David Ogilvy, 23 Haziran 1911 İngiltere doğumlu. Reklamcılıktan önce satışçılık yapmış, satışçılık konusundaki başarısı patronu tarafından fark edilmiş ve diğer satış elemanları için bir kılavuz hazırlaması bile istenmiştir.

3) Eli Acıman

Belki de bugün ülkemizde sektöre girmiş insanların, girmeye hazırlanan öğrencilerin ve hayalini kuran birçok insanın bu hayali kurmasına öncülük eden kişidir Eli Acıman. 1919 doğumlu Eli Acıman, Türkiye’nin ilk reklamcısı ve ilk reklam ajansının kurucusudur. Öyle ki kurmuş olduğu Manajans ülkemizin hala en iyilerinden.

4) Jeffi Medina

Kimisinin adına bakarak Türk olmadığını bile düşünebileceği Jeffi Medina 1950 yılı İstanbul doğumlu bir Türk vatandaşı. 1974’de televizyon prodüktörü olarak başladığı kariyerine, Manajans’ta devam etmiş, genel müdürlüğüne getirilmiş bir isim. Daha sonra 1993 yılında bugün adını sıkça duyduğumuz Medina Turgul Reklam Ajansını, Yavuz Turgul ile açmış, 1995’te uluslararası hale getirerek DDB ile ortaklık sağlamışlardır.

5) Kamuran Uçar

1974 Diyarbakır doğumlu, başarılarıyla adını duyurmuş, duyurmaya devam edecek bir kadın Kamuran Uçar. 2016 yılına kadar çeşitli görevlerde çalışan, 2016 yılı itibariyle, Ev Bakım Kategorisi Başkan Yardımcısı ve bu görevi yalnızca Unilever Türkiye bünyesinde değil, Unilever Rusya, Orta Doğu, Kafkasya, Kuzey Afrika, Orta Asya’da bu başkan yardımcılığını görevini sürdürüyor. Ayrıca kendisi Unilever Türkiye yönetim kurulu üyeliği görevi de yapmakta.

6) Ali Taran

1952, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde gözlerini açmış Ali Taran. 1970 yılında reklamcılık sektörüne atılıp, çeşitli ajanslarda metin yazarı ve kreatif direktör olarak çalıştı. Yayınlandığı dönemde etki yaratan ve akıllarda kalan, hatta bir çok insanın halen aklında kalan reklamların altında imzası oldu. 40 yılı aşmış reklam hayatına, bir de kendine ait Ali Taran Creative Workshop’u sığdırdı. ATCW kendisine has kuralları ve inançları olan sektörün nadir bulunan yerlerinden ve halen bizim için çok değerli.

7) John Hegarty

Sir John Hegarty 1944’te doğmuş ve sektörün halen yaşayan efsanelerinden. Bir reklam yönetmeni ve Bartle Bogle Hegarty ajansının kurucusu. Saatchi & Saatchi, TBWA’nın da kurucu ortaklarından. 2007 yılında reklam ve yaratıcı endüstrilere yaptığı hizmetlerden ötürü şövalye ilan edilmiş bir isim.

8) Ann Handley

1963 yılı doğumlu Ann Handley, karşımıza dijital pazarlama öncüsü ve Wall Street Journal’ın en çok satan yazarlarından biri olarak çıkıyor. Forbes’te en iyi düşünce lideri olarak gösterildi. IBM tarafından modern pazarlamayı şekillendiren 7 kişiden 1’i olarak seçildi. Dünyanın ilk İçerik Sorumlusu ve beğenilen bir iletişimci.

9) Serdar Erener

1960 yılı İstanbul doğumlu bir reklamcı. Dönemin şartlarına göre iyi eğitim almış, Robert koleji mezunu, mezuniyetinden sonra diplomat olma isteğiyle Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine giren, daha sonra farklı eğilimler ile Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümüne geçen ve 30 yaşında mezun olan bir isim. Tavsiye üzerine reklamcılık alanında iş arayıp, daha sonra başarılı bir kariyer ile adını ödüllerle, hatırlanan işlerle sektöre yazdırdı Serdar Erener.

10) Nesteren Davutoğlu

Ankara’da doğan başarılı reklamcı. Ankara Koleji ve Aita Gazetecilik ve Halkla İlişkiler mezunu, senelerce TRT’de çalışmış, 1981’de Ajans Ada Müşteri İlişkileri Bölümünde reklamcılığa başladı ve 1986’da bu bölümün başkanı oldu.1992’de burayla yollarını ayırdı. Yüzlerce markanın sorumluluğunu taşımış olan Davutoğlu, 1999’da asbaşkan seçildiği Reklamcılar Derneği’nde, 2002 yılından sonra başkanlık yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir