E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Bir Türlü Harekete Geçemeyenlerden Misiniz?

Hayat kısa hayaller listesi uzun… Herkesin belki söylemeyip içinde sakladığı belki bunu dile getirdiği hayalleri vardır. Terfi etmek, kilo vermek, para kazanmak, seyahat etmek, girişimci olmak gibi birçok hayal sıralayabiliriz. Ancak bu hayalinizi bir türlü gerçekleştiremeyip, hayaliniz uzun süredir zihninizi kurcalıyorsa burada bir sorun var demektir. İşte harekete bir türlü geçemeyen insanların yaşadığı durumlar:

Başkalarının fikirlerini dinleyip hayalinden vazgeçerler.

Bu bir gerçek ki herkes hayalleri konusunda objektif bakış açısına kolay kolay sahip olamaz. Bu yüzden çevrenizdeki insanlardan fikir edinmek özellikle hayalinizi geliştirmenizde en etkili yol. Ancak edinilen bu fikirlerin hayallerinizi vazgeçirmesine izin vermemek, hayallerinizi geliştirecek fikirleri dikkate almak gerekiyor.

Kaderimde varsa zaten olur.” deyip harekete geçmezler.

Alın yazısı dediğimiz şey düz bir çizgi değil, çabalarla örülmüş seçimlerle dolu bir yoldur. Bu seçimler çaba gerektirir, kendi çabanız ile seçtiğiniz yola göre kaderiniz şekillenir. Ör: Pazarlama Türkiye kurucusu Ender Satıcı, Pazarlama Türkiye’yi başta üniversite sınavlarına yardımcı olması için ders notları paylaşan bir platform olarak düşünmüştü ancak şu an okuyuculara bilgi vermek amacıyla güncel pazarlama haberleri,makaleleri paylaşan bir platformuz. Ender Satıcı’nın Pazarlama Türkiye’yi kurma düşüncesi onun bir seçimiydi ancak verilen çaba ile günümüzdeki halini aldı.

Yeteri kadar iyi olmadıklarını düşünürler.

Yapmak istenilen bir şey için harekete geçme konusunda yeterliliğimizden şüphe duyabiliriz. Gerçekçi olmak ve kendini bilmek önemlidir ancak bu hayaliniz için çaba göstermemenizi gerektirmez tam tersi daha çok çabalamanızı gerektirir.

Hayallerini imkansız olarak nitelendirirler.

Çok iddialı bir hayal diye bir şey yoktur. Hayallerin ayakları olup yere basmasını sağlayan çabadır. İnsanlık tarihi boyunca keşfedilen icatları düşünün. Ör: Uçak. Uçmanın imkansız olduğu düşünülen bir dönemde uçmak veya uçak yapmak bir hayaldi. Ancak harekete geçildi ve bu hayal ürünü olmaktan çıktı. Uçaklar şu an hayatımızda önemli bir yere sahip.

Harekete geçmek için çok geç olduğunu düşünürler.

Hayallerinizi birden gerçekleştiremezsiniz. Belli adımları atmak belli kazanımları elde etmek gerekiyor. Adımınızı geç atsanız bile bir adım attınız. Bu attığınız adım belki de size başka kapılar açacaktır. Hem ne demişler: ”Zararın neresinden dönülürse kardır.”

Başarısızlıktan korkarlar.

Bebeklerin yürüme süreci gibi her başarı içinde başarısızlık hikayelerini barındırır. Zaten başarısız olunması gerekiyor ki başarılı olma çabası değerli olsun.

Harekete geçmek için çok erken olduğunu düşünürler.

Bir şey yapmak için asla mükemmel bir zaman yoktur. “Şimdi yiyeyim pazartesi başlarım diyete.” gibi davranışlar sadece bir kaçış ve mevcut durumu ertelemeye çalışmaktır. Zaten pazartesi başlayan diyetler cuma sonlanır.

Zamanları yoktur.

Kimsenin bugünlerde bir şeyler için zamanları yok gibi görünüyor. Gerçekten öyle mi? TV izleyince veya Instagram’da pazartesi sendromlu fotolar paylaşmak gibi sosyal medya hesaplarında vakit geçirmeye zaman ayrılmıyor mu?

Hayatta hiçbir şey için asla zaman bulamayacaksınız. Bu şeyler için vakit ayırmanız gerekiyor.

Zaten her iyi fikir yapıldı.” diye düşünürler.

Günümüzde zorlu bir rekabet var. Ancak bu yaratıcı olmamak konusunda bir bahane olamaz. Yaratıcılık kelimesinin altı boşaltılıp, göz korkutmaya çalışılsa da yaratıcılık bir çiğköftenin hamburger ekmeği arasına konulup Amerika’da satılması kadar sadece gözlem yapmayı bilmeyi gerektiren bir olgu.

Kısa vadeli mutlulukları tercih ederler.

Diyelim ki size “Şu an gelirseniz 500 TL alacaksınız haftaya gelirseniz 520 TL.” sorusu sorulsun. Hangisini seçersiniz? Araştırmalar gösteriyor ki 520 TL daha fazla olmasına rağmen çoğunluk şu an parayı almayı tercih ediyor. Kısa vadeli mutluluk, gereken disiplin ve zaman yüzünden, uzun vadeli mutluluğun üzerinde hakim görünüyor. Oysa kısa vadeli mutluluktan sonrası pişmanlıktır.

Tüm iyi şeyler zaman alır.

Maddi gücünün yeterli olmadığını düşünürler.

Para insanın hayallerine ulaşmasını kolaylaştıran unsurlardan biri gibi görünüyor. Bazı açılardan anlaşılabilir ancak diğer açıdan sadece bir bahane. Gerçekten istekliyseniz bir şeye başlamak için yeterli paraya sahip olmasanız bile mutlaka bir yolunu bulursunuz.

Harekete geçmeme konusunda bu durumlardan başka birçok sebep üretebilirsiniz. Ancak hepsi bahane değil mi? Sizinle aynı hayalleri kurup da hayallerini gerçekleştirenlerin, sizden ne farkı var? Cevabı aynaya baktığınızda gördüğünüz şey. Şu ana kadar gerçekleştiremediğiniz hayallerinizin sorumlusu çevredeki insanlar değil sizsiniz!

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir