23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Bir Dünya Şirketi Turkcell

Turkcell, Türkiye’de kurulmuş bir teknoloji ve iletişim şirketidir. Müşterilerine sabit ve mobil şebekeler üzerinden internet, tv ve iletişim imkanı sunmaktadır. Turkcell’in hayatımıza ilk girişi 1994’e dayanmaktadır. 27 Nisan 1998’de T.C. Ulaştırma Bakanlığı 25 yıllık bir GSM lisans anlaşması imzalamıştır. Başarının çıkış noktası buradan başlamaktadır. Bu tarihten itibaren Turkcell’ i hayatımızda, yaşadığımız kültürde ve hatta dünyada büyük bir paya getiren çalışmaları inceleyelim.

Hayatımızda Turkcell

Bu birazcık benim kişisel görüşümü kapsayacak bir düşünce olacak ama bence Turkcell’i Türkiye’de ve hatta dünyada böyle büyük bir konuma getiren ana etken müşterilerine vermiş olduğu kaliteli hizmet. Biraz detaya girecek olursak Turkcell müşterilerine sadece iletişim, internet ve Tv imkanı sunmuyor verdiği hizmetin yanında müşterisinin fayda güdebileceği ,müşterisine ekstra yarar sunabilecek faaliyet alanları da üretiyor. Bunlar neler inceleyelim ;

Turkcell Akademi

Eğitim alanındaki sağlamış olduğu bu çalışması Turkcell’i kullanıcının gözünde farklı bir pencereye çekebiliyor. Ünlü şirketlerin başarılı çalışanlarından konuşmalar , online eğitim programları ve hatta sertifika alabileceğiniz eğitimler, yabancı dil eğitimi ve daha fazlası. Düşünsenize size yönelik bireysel faydasını sadece, mobil şebeke için kullanmış olduğunuz bir şebeke size tercih ettiğinizden daha fazlasını veriyor ve hep daha iyisi ve daha fazlası için sürekli yenileniyor.. Bunlar sizin için yapılan bireysel çalışmalardan bazılarıydı .Peki toplum için neler yapıyor Turkcell

Toplum İçin Turkcell

Bizler gerek birey olarak gerek toplum olarak kullandığımız herhangi bir nesneden de olabilir yada tercih ettiğimiz bir markadan da olabilir her zaman maxsimum fayda bekleriz. Çağın ve teknolojinin getirisiyle ihtiyaçlarımızda da bir takım değişimler oluyor. 1994’te sadece “Alo” demeye yaradığı için hayatımızda büyük yer edinen Turkcell bugünün şarlarında yine sadece “Alo” demeye yarasaydı teknolojin rüzgarında bugün çoktan silinip gitmişti. Turkcell’i toplum için dünya için büyük bir markaya taşıyan olay Turkcell’in teknolojiyle paralel olarak kendini geliştirmesidir.

“Toplum geliştikçe biz,biz geliştikçe toplum gelişir” anlayışıyla hayatımızda çok büyük gelişimlere de yer verdiler.

Ø Engel Tanımayanlar

Ø Zeka Küpü Projesi

Ø Merhaba Umut

Ø Geleceği Yazanlar

Ø Turkcell Diyalog Müzesi

Ø Kardelenler

Ø Ekonomiye Kadın Gücü

Ø Van İçin Türkiye Kumbarası

Bütün bunlar Tukcell’in toplumda şekillendirdiği tabir yerindeyse toplum için şekillendirdiği çalışmalardan bazıları..

Turkcell Bütün Bunları Niye Yapıyor ?

İyi bir marka olmanın en önemli kuralı iyi bir marka olmak için yapılması gereken getirileri yerine getirmektir. İnsanlar artık bir markayı tercih ederken sadece somut bir fayda beklemiyor markanın sağlayabileceği soyut faydaları da empoze ediyor. Bugün sadece iletişim kurmak yeterli kabul edilseydi bir telekomünikasyon şirketi için dünyanın önde gelen şirketleri bu denli rekabet içinde olmazlardı. Turkcell’in bütün bu çalışmaları kaliteli bir hizmetin yanı sıra kaliteli bir marka olabilmek adına. Bütün bunlar sonucunda da müşteri ve marka arasında marka sadakati kurmak . Değer gördüğünü anlayan müşteri farklı tercih hakkı tanımadan kendine, sürekli aynı markayı tercih ediyor.

Müşteri sadakatini yakalayan markanın büyümesi bu anlamda daha kolaylaşıyor. Memnuniyet olgusunun kulaktan kulağa pazarlama dediğimiz tabirle yayılmasıyla daha fazla kitleye hitap eder. Tabi Turkcell de bu olgu Global bir şirket olmasından dolayı yerini çok daha büyük pazarlama stratejilerine bırakıyor. Ama yine de çekim kalitesi, internet hızı, kampanya çalışmaları insanlar arasında muhabbet konusu olmuyor değil.

Turkcell’de Herkes Aynı Değil

Her insan aynı değildir,ihtiyaçları farklıdır ,beklentileri farklıdır. İnsanların yaşam tarzı ve farklıklarını da göz önüne alan Turkcell 1 Nisan 2015’te ayrı bir kanat oluşturarak gençler için “gncrtkcll” oluşturdu. Bu çalışmasıyla benzer ihtiyaçları olan üyeleri bir arada topladı. 25 yaş ve altı müşterilerine sunduğu bu çalışma tamda gençlerin yaşam sitiline uygun hizmet verdi. Genel olarak alıştığımız müşteri temsilcilerinden farklı olarak mesela Gencaver uygulamasını devreye soktu. Gençler bu şekilde müşteri hizmetleriyle mesajlaşarak sıkıntılarını giderebildiler. Buradaki asıl amaç aynı ihtiyaçlara sahip olan insanlara aynı iletişim hizmeti vermekten öte onlara çeşitli kulüp marka ve mağazalardan fırsatlar sunup yararlanabilmelerini sağlamak. İşin bu ayağında yine bir pazarlama stratejisi görüyor muyuz ? Evet ! Ama şu da bir gerçektir ki karşılıklı fayda sağladığı sürece pazarlama marka için de müşteri içinde çok önemli bir olgudur.

Bugün İçin Turkcell’in Yeri

Bugün itibariyle Turkcell hisseleri Borsa İstanbul’da adi hisse senedi olarak, NYSE’de ise Amerikan Depo Sertifikası (ADS-American Depositary Shares) olarak işlem görmektedir. Turkcell, NYSE’e kote olan tek Türk şirketidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir