berk hi̇soğlu

Berk Hisoğlu ile Özel Röportaj: E-Ticarette Dijital Pazarlamanın Önemi

Teknoloji; çok uzun süreden bu yana hayatımızın tam merkezinde yer alıyor. Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her markanın teknolojinin avantajlarından yararlandığının altını çizebiliriz. Takdir edersiniz ki, reklam ve pazarlama; ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere tanıtmak isteyenler için son derece önemli! Hatta, markaların reklam ve pazarlama için oldukça ciddi bir bütçe ayırdıklarının altını çizebiliriz. Söz konusu bütçenin en iyi şekilde kullanılabilmesi adına geleneksel seçeneklerden ziyade dijital pazarlamayı tercih etmek şart!

CRM Medya; çok uzun süreden bu yana dijital pazarlama ve SEO ajansı olarak faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar yüzlerce kişi ve kurumun ihtiyaçlarına hitap eden çözümler geliştirmeyi başaran CRM Medya; kalitenin bir numaralı adresi olarak biliniyor. Bu başarıda önemli bir paya sahip olan CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu ile e-ticarette dijital pazarlamanın önemi hakkında konuştuk. Keyifli okumalar!

Dijital Pazarlama Zannettiğinizden Çok Daha Avantajlı!

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; her şeyden önce, dijital pazarlamanın avantajlarından bahsetti:

 • Bir diğer adı online pazarlama olan dijital pazarlama; faydalanmasını bilene büyük fırsatlar sunuyor. Bilhassa herkese eşit imkanlar sunması ciddi bir avantaj! Bu durum; küçük ve orta ölçekli firmaların işini kolaylaştırıyor. Sektörü yakından takip edenlerin bildiği üzere offline pazarlamada çok ciddi bir rekabet var. Özellikle büyük markalar çok ciddi reklam bütçeleri ile yola çıkıyor. Bu durum; küçük ve orta ölçekli markalar açısından dezavantaj! Ancak, üzülmeye gerek yok! Reklam ve pazarlamaya yüksek bir bütçe ayıramayanlar; online pazarlama sayesinde ürün ve hizmetlerini hedef kitleleri ile buluşturabilirler.
 • İşin bir de maliyet kısmı mevcut! Dijital pazarlama; diğer seçeneklere kıyasla çok daha uygun maliyetlidir. Firmalar; reklam ve pazarlama için daha az bir bütçe ayırma şansını elde ediyorlar. Hatta, dijital pazarlamanın dükkan açmaya kıyasla daha az maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, markalar; bilinirliklerini arttırmak adına ek şube ihtiyacı da hissetmezler.
 • Dijital pazarlama; içerisinde bulunduğumuz çağın tüm gerekliliklerini bünyesinde taşıyor. Her şeyden önce, geleneksel reklam seçeneklerine kıyasla çok daha ölçülebilir platformdur. Televizyon veya billboard reklamları için ciddi bir para ödemek gereklidir. Ancak, söz konusu reklamların hedef kitleye ulaşacağının garantisi yoktur. Bir başka deyişle, markanın ödemiş olduğu para boşa gidebilir. Fakat, internete verilen reklamları kimlerin gördüğünü bilmek mümkündür. Hatta, gören kişinin kaç yaşında olduğu ve cinsiyeti gibi bilgilere de ulaşılabilir. Reklam veren markalar; söz konusu reklam ile ilgili olarak tüm detayları seçebilirler.
 • Dijital pazarlama; etkili sonuçları ile dikkat çeker. Reklamı gördükten sonra ilgili markanın sitesine giren ve ürün alışverişi yapan kişi olduğu takdirde bu durumun markaya haber verildiğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, markaya müşteri takibi yapma fırsatı sunulur. Bunun yanı sıra, reklama rağmen markanın ürün ve hizmet satışlarında herhangi bir değişim olmadığı takdirde söz konusu reklamı durdurma şansı da sunulur.
 • Dijital pazarlama; markalara hedef kitlelerini belirleme fırsatını verir. Marka; reklam kampanyasından veya vermiş olduğu mesajdan olumlu geri dönüşler aldığı takdirde söz konusu hususları devam ettirebilir. Buna ek olarak, yapılan çalışma sayesinde hedef kitleden bir veritabanı oluşturulabilir.
 • Takdir edersiniz ki, dijital pazarlama; genellikle sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirilir. Sosyal medya; çok uzun süreden bu yana hayatımızda bulunuyor. Markalar; sosyal medya platformlarındaki kullanıcıları çok daha rahat bir şekilde harekete geçirebilirler. Sosyal medyada ürün tanıtımı yapıldığını gören internet kullanıcıları; ürünü beğendikleri takdirde onu satın almak adına harekete geçiyorlar. Bu sayede, markaların fiziksel bir gayret göstermesine gerek kalmıyor. Dijital pazarlama; markalara sınırlara hapsolmama şansını sunuyor. Bir başka deyişle, bir marka; ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleştirerek dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kullanıcılara da erişebiliyor. Onların da söz konusu ürün ve hizmetleri satın almasını sağlayabiliyor. Birçok marka; yerellikten kurtularak uluslararası seviyeye çıkmayı başarıyor.

Dijital Pazarlama E-Ticarette Büyümeye Yardımcı Olur

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde dijital pazarlamanın en sık kullanılan pazarlama seçeneği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Herhangi bir ürünü, hizmeti veya servisi tanıtmak adına dijital kanalların kullanılmasına dijital pazarlama adı verilir. Dijital pazarlama kanalları sayesinde hedef kitlelere daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşılır. Ayrıca, markalar; hedef kitlelerini istedikleri gibi belirleyebilirler.

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital pazarlamanın e-ticaret adına olmazsa olmaz bir öneme sahip olduğunun altını çizdi: “Her şeyden önce, dijital bir çağda yaşadığımızın altını çizmeliyiz. İnternet kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum; e-ticaret siteleri açısından ciddi bir avantaj! E-ticaretin ne kadar önemli ve gerekli olduğu bilhassa pandemi döneminde anlaşıldı. E-ticaret siteleri; herhangi bir ürünü tanıtmak ve ürünün satışlarını arttırmak adına dijital pazarlamadan faydalanabilirler. Takdir edersiniz ki, e-ticaret; internet üzerinden gerçekleştirilen alım ve satım işlemleridir. Dijital pazarlama; kendisini geliştirmek ve pazarda daha büyük bir paya sahip olmak isteyen markalar için önemli bir fırsattır.”

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; sözlerine şu şekilde devam etti: “Dijital pazarlama araçlarının dikkat çekici özellikleri bulunuyor. Bilhassa değişen eğilimlere uyum sağlamaları ve bunları birer fırsata dönüştürebilmeleri adına kullanma esnekliğine sahip olmaları ciddi bir avantaj! Büyümek ve sürdürülebilir olmak isteyen e-ticaret sitelerinin dijital pazarlamaya kesinlikle ihtiyaçları vardır. E-ticaret siteleri; dijital pazarlama kanalları sayesinde birçok şey gerçekleştirebilirler. Bilhassa hedef kitlenin belirlenmesi, potansiyel müşterilerin satın alma davranışına yönlendirilmeleri, satışların sürekli hale getirilmesi, satışları arttırmak adına birtakım pazarlama kampanyalarının oluşturulması, söz konusu kampanyaların raporlanması ve daha birçok husus; dijital pazarlama yöntemleri ile gerçekleştirilebilir.”

E-Ticaret Siteleri Dijital Pazarlama Stratejilerine Odaklanmalılar!

Dijital pazarlama; e-ticaret siteleri için çok büyük bir fırsat! Ancak, dijital pazarlamadan olabilecek en iyi şekilde faydalanmak adına yapılması gerekenler mevcut! CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; e-ticaret siteleri için dijital pazarlama stratejilerinden bahsetti:

 • Her şeyden önce, ürün görsellerine özen göstermelisiniz. Takdir edersiniz ki, internet kullanıcıları; herhangi bir ürün ile ilgili bir şeyler okumak yerine o ürünü görmeyi tercih ederler. Bu yüzden, görsel pazarlama; e-ticaret siteleri için önemli hale gelir. İnternet sitesinin akılda kalıcı hale getirilmesi şart! Bilhassa grafikler, tasarımsal öğeler, imajlar ve ürün görselleri kullanılmalıdır. Görselliğe önem verildiği takdirde pazarlamanın başarısının artacağını söylemek gerekir. E-ticaret siteleri; ürün görsellerini doğru bir biçimde sergiledikleri takdirde internet kullanıcılarına istedikleri ürünü inceleme fırsatı sunarlar. Bu durum; kullanıcıları satın alma davranışına yönlendirir.
 • Search Engine Optimization olarak bilinen SEO; internet dünyasının olmazlarından birisidir. Herhangi bir sitenin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak adına yapılan çalışmalar olarak tanımlanabilecek SEO; e-ticaret sitelerinin başarısını etkiler. E-ticaret siteleri; organik arama motoru sonuçları aracılığıyla daha çok kişiye ulaşırlar. Ürün ve hizmetlerinden daha çok kişinin haberdar olmasını sağlarlar. İnternet sitelerinin trafiğini ve değerini arttırırlar. SEO; dijital pazarlamanın belki de en önemli detayıdır. E-ticaret siteleri; SEO konusunda deneyimli, uzman ve profesyonel bir kişi veya kurumdan hizmet almalıdırlar.
 • SEM en az SEO kadar önemli! Birçok marka; SEM hakkında yeterince bilgi sahibi değil! Arama motoru pazarlaması olarak bilinen SEM; internet sitesini daha görünür hale getirmeye yarar. Bu sayede, arama motoru sıralamasını arttırır. İnternet sitesi sahibinin kısa zamanda olumlu geri dönüşler almasını mümkün kılar. SEM; farklı bir çalışma prensibine sahiptir. İnternet sitesinin kullanıcılara ulaştırılması adına ihtiyaç duyulan anahtar kelimelere dayalı ücretli reklam kampanyalarından yararlanır. SEM’in en popüler ve en çok tercih edilen platformu tahmin edebileceğiniz üzere Google ADS!
 • Dijital pazarlama; farklı kanallar aracılığıyla gerçekleştirilir. E-posta pazarlaması; dijital pazarlamanın ekonomik ve etkili kanallarının başında gelir. E-ticaret siteleri; bilhassa kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları sayesinde müşteri memnuniyetini arttırabilirler. E-posta pazarlamasının birtakım avantajları vardır. Kullanıcılara alışveriş deneyimleri hakkında sorular yöneltmek, anketler düzenlemek ve doğum günü gibi özel günlerde tebrik mesajları iletmek; e-posta pazarlamasının sunmuş olduğu avantajlar arasında yer alır.
 • Sosyal medyanın olmadığı bir dünyayı hayal etmek mümkün değil! 2023 yılında olduğumuz şu günlerde her yaştan insanın sosyal medyada vakit geçirdiğinden bahsedebiliriz. Bu durum; ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleştirmeyi düşünenler için büyük bir şans! Takdir edersiniz ki, ölçeğinden bağımsız bir şekilde her markanın birden çok sosyal medya platformunda hesabı vardır. Söz konusu sosyal medya kanallarının doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekiyor. E-ticaret siteleri; sosyal medyanın gücünü asla göz ardı etmemeli! Bilhassa kurumsal sosyal medya hesapları aracılığıyla hali hazırdaki veya potansiyel müşterileri ile iletişime geçtikleri takdirde onların güvenini kazanabilirler. Bunun yanı sıra, sosyal medyada pazarlama kampanyaları yürütebilirler.
 • Re-marketing olarak bilinen yeniden pazarlama; e-ticaret siteleri için hayati bir öneme sahip! Takdir edersiniz ki, sıradan bir e-ticaret sitesinin herhangi bir şey yapmadan bir anda büyümesi asla mümkün değildir. Büyümek isteyen bir site; her şeyden önce, stratejilerini doğru bir şekilde belirlemelidir. Bunun yanı sıra, doğru pazarlama kampanyalarını seçmelidir. Bu kampanyaların uygulanması da en az seçilmesi kadar önemlidir.

E-Ticaret Danışmanlığı Hizmeti Alınabilir

Dijital pazarlamada başarılı olmak kolay değil! E-ticaret siteleri; birtakım hususlara dikkat etmek zorundalar! Her şeyden önce, yapmış oldukları yatırımın boşa gitmemesi adına e-ticaret danışmanı ile çalışmayı tercih edebilirler.

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; e-ticaret danışmanlığının öneminden bahsetti: “İnternet tabanlı şirket sahiplerinin sayısı her geçen gün artıyor. Her e-ticaret sitesinin tek amacı daha çok müşteriye ulaşmak! Bir başka deyişle, ürün ve hizmet satışlarının arttırılması hedefleniyor. Fakat, bunu yapabilmek adına profesyonel destek alınmalı! Bilhassa alanında uzman bir e-ticaret danışmanı ile çalışılmalı! E-ticaret danışmanı; şirket sahiplerine satış faaliyetlerini iyileştirmek adına birtakım tavsiyeler veren kişidir. Pazarlama, reklam ve web optimizasyon çözümleri konularında tavsiyeler sunan e-ticaret danışmanı ile çalışmak bir gereklilikten ziyade zorunluluktur.”

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; iyi bir e-ticaret danışmanında olması gereken özelliklerden de bahsetti: “İçerisinde bulunduğumuz dönemin bir özelliği olarak e-ticaret danışmanlığı hizmeti verdiğini söyleyen çok sayıda kişi bulunuyor. Ancak, e-ticaret danışmanı seçiminde birtakım hususlara dikkat edilmelidir. Her şeyden önce, interaktif pazarlama stratejileri bilgisine sahip bir kişiden hizmet alınmalıdır. Ayrıca, e-ticaret danışmanı; bilhassa Google Analytics gibi internet sitesinin performansını ölçen araçların kullanımı konusunda deneyime sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra, e-ticaret danışmanı; eleştirel düşünebilmelidir. Olaylara yaratıcı bir bakış açısı ile bakmalıdır. Hedef kitleye nasıl hitap edilebileceğini bilmelidir. Analitik düşünme becerisine sahip olması bir diğer gerekliliktir.”

Dijital Pazarlamada Başarılı Olmanın Yollarını Bilmelisiniz

Takdir edersiniz ki, akla gelebilecek her sektörde çok ciddi bir rekabet söz konusu! Markalar; rakiplerinden bir adım önde olabilmek adına ellerinden geleni yapıyorlar. Dijital pazarlamanın önemi yavaş yavaş anlaşılıyor. Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her marka dijital pazarlama sayesinde ürün ve hizmetlerini tanıtmak istiyor. Ancak, dijital pazarlamada başarılı olabilmek adına doğru stratejiler belirlenmeli! Doğru adımlar atılmalı! CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; e-ticaret sitelerinin dijital pazarlamada başarılı olabilmek adına yapması gerekenlerden bahsetti:

 • Her şeyden önce, hedefinizi belirlemelisiniz. Stratejiniz; hedefiniz ile yakından alakalı olacaktır. Belirlemiş olduğunuz hedefe uygun adımlar atmalısınız. Bazı e-ticaret siteleri; yalnızca marka bilinirliklerini arttırmak isterler. Bu noktada, sosyal medya aracılığıyla farklı kişilere ulaşmak gerekli olabilir. Takdir edersiniz ki, birçok e-ticaret sitesi; ürün ve hizmet satışlarını arttırmak adına uğraşır. Bu noktada, yapılması gereken ise SEO’ya odaklanmaktır. İnternet sitesindeki içerikler optimize edilmelidir.
 • Hedefini belirleyen bir markanın yapması gereken bir diğer şey ise hedef kitle belirlemek! Dijital pazarlama; daha önce de söylediğimiz üzere hedef kitlenin başarılı bir şekilde belirlenmesini sağlar. Ancak, markaların hedef kitle belirleme sürecinde bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bu konuyu güzel örneklerle açıklayabiliriz. Instagram’ı hedef kitlesi olarak belirleyen bir marka; buradaki gençlere hitap edecek türden özgün, kaliteli, hızlı ve esprili içerikler hazırlamalıdır. Fakat, Linkedln platformu için çok daha profesyonel ve olgun içeriklere ihtiyaç duyulur. Markalar; hedef kitlelerini tanımak zorundadırlar.
 • Bütçe son derece önemli! Hiçbir markanın sınırsız bir reklam ve pazarlama bütçesi yok! Fakat dijital pazarlama; kısıtlı bütçe ile mükemmel işler yapmayı mümkün kılıyor. Bilhassa SEO, sosyal medya ve içerik hazırlama gibi hususlarda uzmanlaşmak isteyenlerin yüksek bir bütçeye ihtiyaçları yoktur. Dijital pazarlama; hedef kitlenin görmek istediği içerikleri oluşturmaktan ibarettir. Kaliteli ve özgün bir içerik oluşturmak adına da çok paraya ihtiyaç yoktur. Bunun yanı sıra, e-posta listeleri satın almak ve internette reklam vermek isteyenlerin daha yüksek bir bütçeye ihtiyaçları olduğu aşikardır. Fakat, yine de reklamın maliyeti; reklam sonucunda elde edilmek istenen başarı oranı ile yakından alakalıdır. Örneğin, Google AdWords aracılığıyla ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleştirmek isteyen bir e-ticaret sitesi; anahtar kelimenin rekabet gücüne göre değişen bir ödeme yapar.
 • İçerik oluşturmak; bu işin püf noktası! Hedef kitlesini tanıyan ve reklam bütçesini oluşturan bir e-ticaret sitesinin vakit kaybetmeden içerik oluşturması gerekiyor. Sosyal medya gönderileri, dijital reklamlar, blog içerikleri, e-posta pazarlama, sponsorlu içerikler ve daha birçok seçenek aracılığıyla içerik hazırlanabilir. İçerik; bilhassa hedef kitleye hitap etmelidir. İlgi çekici bir yönü kesinlikle olmalıdır. Marka farkındalığı yaratacak ve daha çok kişiyi markaya çekecek türden içerikler hazırlanmalıdır.
 • Mobil pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? İnsanlar; 24 saatlerinin önemli bir kısmını mobil cihazlarda harcıyorlar. Bilhassa gençlerin günde ortalama 2-3 saat akıllı telefonda vakit geçirdiklerini söyleyebiliriz. Bu noktada, e-ticaret sitelerinin yapması gereken birtakım şeyler bulunuyor. Her şeyden önce, dijital reklamların, sosyal medya görsellerinin ve internet sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra, e-ticaret sitesinin mobil uygulama geliştirmesi de oldukça önemli! Tüketiciler; söz konusu mobil uygulama sayesinde siteden ürün satın alabilirler. Ayrıca, e-ticaret sitesi müşteri temsilcileri ile doğrudan iletişim kurabilirler. E-ticaret sitesi; kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmak zorundadır. Bu konuda profesyonel destek alınmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir