”Belki de en özel hediye onu tanımaktır” Halkbank Anneler Günü Reklamı

ds-damat

”Belki de en özel hediye onu tanımaktır” Halkbank’tan Anneler Günü Reklamı

Markaların özel günler için en özel içeriği ortaya koyma çabasında Halkbank bu sene öne çıkmış durumda.

Halkbank’ın çağrı merkezindeki çalışanların gözünden oluşturulan senaryo ile klişeleşmiş Anneler Günü kutlamalarına derin dokunuş yapan reklam filmine Zerrin  Özer’in Her şey seninle güzel isimli efsanevi şarkısı eşlik ediyor.

Aslında monotonlaşan işin içerisinde sorulan ” annenizin kızlık soyadının 3 ve 5. hanesi” ile başlayan soruda birden göze çarpan bir fotoğraf ile serüven başlıyor..

” Annenizin en sevdiği renk nedir?”

” Annenizin en sevdiği yemek nedir?”

” Annenizin en sevdiği çiçek nedir?”

‘‘ Annenizin en sevdiği şarkı nedir?’’

Verilen cevaplar arasında kendi sevdiklerini direkt söyleyebilen müşteriler annelerinin en sevdiği şeyleri bilmiyor ya da hatırlamıyor. Bankaların hangi alanda daha çok annelerle buluştuğunu gözeterek yola çıkan Halkbank annelerin doğrulama kodunda kullanılan bir şifreden daha fazlası olduğunu vurgulamak adına çok başarılı bir işe imza atmış. Reklam filmi yayınlandıktan kısa süre sonra sosyal medya kullanıcıları tarafından uzun süre #HerŞeyAnnemleGüzel hashtag’iyle çok konuşuldu ve çok ses getirdi.

Konuyla ilgili Halkbank Kurumsal İletişim Daire Başkanı Neşet Dereli açıklama yaptı. ‘‘ Çağrı merkezlerimizi arayan müşterilerimize annelerinin evlenmeden önceki soyadından harfler soruyoruz. Bu müşterilerimizin güvenliği için gerekli bir kimlik doğrulama sorusu ve herkes bu sorunun yanıtını çok iyi biliyor. Peki, soruyu değiştirsek ne olur?  Annemizin en sevdiği renk, yemek, çiçek, şarkı diye sorulduğunda yanıtı biliyor muyuz diye düşündük. Anneler çocukları hakkındaki her şeyi, onları mutlu edecek her ayrıntıyı ezbere biliyor. Peki, biz onlar hakkında ne kadar çok biliyoruz? Reklam filmimizde de bu içgörüden yola çıktık. Biz işimiz gereği annenizin evlenmeden önceki soyadından harfler sormak zorundayız ama siz annenize daha fazlasını sorun. Onlara zaman ayırın, onları daha yakından tanıyın çünkü, annelerimiz bizim için bir şifreden daha fazlası ’’

Anneler günü kutlamaları öncesi birçok görsel paylaşıldı, reklamlar çekildi. Sosyal medya gündemi sürekli anneler günüyle doldu taştı. Peki, neden bu reklam bizi bu kadar etkiledi?

Bizi bu reklama bağlayan neydi ?

Gerçekçilik.

Cevabı basit ve çok net. Gerçekçi olması. Evet gerçekçi bir reklamdı. Her birimiz o reklamın içinde kendimizi bulduk. Kimi iş hayatının bir noktasında kendisini o çerçevede buldu kimi bir telefon konuşmasında kimi de bir küçük hatıra arasında.

Hepimiz Zerrin Özer’in sesiyle büyülenirken bir anda gerçeklerle yüzleştik. Aslında günlük rutin işlerin arasında akıp giden zamana yetişmek için annelerimizin en sevdiği küçük detayları bile bilmediğimizi fark ettik. Gerçekler bir reklam filminde yüzümüze vurunca doğal olarak hepimiz etkilendik.

Konuyla ilgili özellikle bankalarda güvenlik doğrulama olarak çıkan annelerimizin kızlık soyadları ile yola çıkan Halkbank aynı zamanda annelere verdiği değeri de göstermiş. Biz size annelerinizin soyadlarını soruyoruz ancak annelerinizin en sevdiği çiçeği, yemeği, rengi ve şarkıyı da önemsiyoruz der gibi hissedildi. Birçok marka anneler günü reklam filmini kendi markasıyla birleştirmeden izleyici kitlesine ulaştırıyor. Ancak Halkbank hedefi tam 12 den vurarak nasıl kullanıyorsa reklama da öyle yansıtarak daha çok beğenilmesini sağlamış.

Aynı zamanda reklam filminin son kısmında diğer markalardan ziyade hediye almak, vermek yerine değer unsurunu öne çıkararak reklam filmini anlamlı hale getiriyor. Reklam filmi ‘‘ Annenize vereceğiniz en güzel hediye onu daha iyi tanımaktır.’’ Mesajı ile son buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir