E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

BBC’nin İlk AR Uygulaması: Civilisations

BBC yeni sanat ve kültür serisi Civilisations’ın başlatılmasına eşlik etmek için ilk genişletilmiş gerçeklik uygulamasını başlatıyor. BBC Araştırma ve Geliştirme ile Nexus stüdyolarının geliştirdiği Civilisations AR, Bbc ile işbirliği yapan 30’dan fazla İngiliz Müzesinden sergileri keşfetmemiz konusunda bizlere olanak sağlayacak.

BBC Ar-Ge yürütme ürün müdürü Eleni Sharp, “Bu kuruluşlarla yaptığımız iş birliği, Civilisations taraftarlarının, ülkenin dört bir yanındaki sanat ve kültürel eserlerle buluşmalarına ve keşfetmesine olanak sağlayacak.” dedi ve ekledi; “BBC’nin ilk AR uygulaması, kullanıcıların her zaman ve her yerde büyüleyici parçalardan oluşan kişisel ve sanal bir sergiyi keşfetme olanağı sağlayan mükemmel bir örnek.”.

Sergileri görüntülerken, kullanıcılara ‘sihirli spot’ özelliği üzerinden baktıklarıyla ilgili bilgi veren ek açıklamalar, sesler ve görüntüler verilecek. Diğer özelliklerse; ‘X-Ray2, bu özellik kullanıcıların etraftakileri ve nesnelerin içindeki şeyleri görmelerine olanak sağlıyor, ‘Restorasyon’, kullanıcının “tarih katmanlarına yapışmasını” daha doğrusu tanımasına olanak sağlıyor; ve ‘Gezinme’ özelliği ise, kullanıcıların serginin coğrafyasıyla Ar küresini ya da serinin katmalarını keşfetmesini mümkün kalıyor.

Ayrıca, BBC Ar-Ge, müzeleri, galerileri ve kütüphaneleri, yayın kalitesinde

canlı yayınlar, panel tartışmaları ve Q & A üretmek üzere bir araç da geliştirdi; katılımcılar yaparak toplulukları ve izleyicileri meşgul etmelerini sağlamak için bir araç oluşturdu. BBC, bir de kültür kuruluşlarına 360 video aracı sağladı ve BBC Taster VR uygulamasında ‘360 koleksiyonlar’ olarak adlandırılan etkileyici deneyimler oluşturmalarını sağladı. Medeniyetlerde görülen eserlerin hikayesini anlatan görsel bir hikaye anlatım aracı da var. Kısacası BBC’nin ilk deneyimi olabilecek en iyi haliyle görücüye çıkacak, sanatseverlere de keyfini çıkartma evresi düşecek gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir