Avea Bunu Hep Yapıyor

damattween

6502 sayılı Tüketici Korunması Hakkındaki Kanun, Abdullah Gül’ün onayıyla Resmi Gazete’nin 28 Kasım 2013 tarihli sayısında yayınlanarak onaya girdi.

6502 sayılı kanunun 61. maddesinin 5. fıkrasında aşağıdaki madde ile karşılaştırmalı reklamın önü açıldı.

(5) Aynı ihtiyaçları karşılayan ya da aynı amaca yönelik rakip mal veya hizmetlerin karşılaştırmalı reklamı yapılabilir.

Bu karardan sonra ülkemizde geçen 15 ayı incelediğimizde iki üç firma dışında ‘karşılaştırmalı reklam’ kampanyasına rastlamadım. Avea bu kanun öncesinde de Turkcell’e üzeri kapalı olarak karşılaştırmalı reklam yapıyordu. Şimdi sırayla o reklamları inceleyelim.

 

İlk olarak 17 Haziran 2011 tarihinde Ata Demirer’in teknik direktör olarak oynadığı reklam filmi karşımıza çıktı. 00:35 de geçen ‘ Zaten dünya futbolunda 3-5-2’ye yer yok diyerek Turkcell’e gönderme yapıyor. Malumunuz Turkcell hep tarifeleri pahalı olan bir operatör olarak biliniyor.

 

İkinci reklamımızda ise Turkcell Sertap Erener ile 4 çeker bir jeep ile Turkcell’in her yerde çektiğini anlatan bir film yayınladılar. Aradan çok geçmeden Avea’dan cevap geldi. Fasülye ‘sarı jeep’ ile dağda bayırda dolanırken Optik ‘Çok yakar abi bu’ diyerek Turkcell’in pahalılığını üstü kapalı dile getiriyordu. Turkcell bu reklam filmi üzerine şikayette bulunup reklamı yayından kaldırıyordu. Bu olay üzerine Avea’dan çok ince bir cevap geliyordu 🙂 Necefli Maşrapa ile tekrardan Turkcell’e göndermesini yapıyordu.

 

 

Bu reklamlar ‘karşılaştırmalı reklamlar’ serbest olmadan önce çekilen reklam filmleriydi. Şimdi sıra serbestlikten sonra çekilen reklam filmlerinde. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte en büyük problemimiz şarj olmuştu. Vodafone ve Turkcell bu sorunu biraz da olsa çözdüklerini belirten reklam filmleri çektiler. Aradan çok gecikmeden Avea’dan çok zekice bir film geldi. İzleyelim efendim 🙂

 

Avea bunu hep yapıyor dedim. Evet ülkemizde yasak olduğu dönemlerde bile bunu yapıyordu, şimdi de boş durmuyor. Bundan bir ay kadar önce Turkcell yurt dışındaki ülkelere göre çekim gücünün internet hızının daha yüksek olduğunu anlatan reklam filmleri yayınlamıştı. -Elma ile armutu kıyaslayarak yapılan ve duygu sömürüsü olan bi filmleri hiç sevmemiş ve samimi bulmamıştım- Bu durumu fırsata çevirmeyi en iyi yine ‘Avea’ bildi 🙂 şimdi o reklamları izleyelim.

 

Yukarıdaki 4 örnekte de görüldüğü gibi Avea bunu hep yapmış, hep yapıyor, hep yapacak 🙂

 

 

E-Bültenimize abone olun:[wysija_form id=”1″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir