23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Artırılmış Gerçeklik Uygulamalarının Pazarlama ve Reklamcılıktaki Yeri

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız artırılmış gerçeklik uygulamaları oldukça dikkat çekici. Peki artırılmış gerçeklik ne anlama geliyor? Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyada var olan nesnelerin görüntülerinin bilgisayarlar tarafından üretilen grafik, ses, video ve konum verileri gibi ek veriler ile gerçek zamanlı olarak zenginleştirerek tanımlanmasıdır. Bu uygulamalar akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla kullanılabiliyor. Günümüzde kullanılan mobil cihaz sayısı düşünüldüğünde de artırılmış gerçeklik uygulamalarının ne kadar önem kazanabilir olduğu ortaya çıkıyor.

Otomotiv sektöründen mimari sektöre, film sektöründen eğitime ve oyun sektörüne kadar çok geniş kullanım alanını içine alan artırılmış gerçeklik teknolojisi aynı zamanda pazarlama ve reklam alanında da başarılı bir ilerleme sağlayabilecek bir uygulama. Sürekli yeni şeyler keşfetmekten zevk alan ve bu deneyimlerini sosyal medya platformlarında paylaşan günümüz tüketicilerinin marka tanınılırlığını artırma yönünde firmalara yararlar sağlıyor. Tüketici sürekli maruz kaldığı tek tip reklamlardan çok, kendini beklemediği bir anda içine çeken reklamlardan etkileniyor. İnteraktif bir reklamla karşı karşıya gelen tüketicinin, markaya karşı tutumu olumlu yönde oluyor. Bu sayede markanın imajı tazelenmiş oluyor. Aynı zamanda reklamlarını artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla gerçekleştiren markalar, bu reklamlarla eğlenen tüketici görüntülerini sanal ortamda yayınlamasıyla reklam viral hale geliyor.

Teknolojik cihazların sunduğu deneyimi neredeyse beş duyuya hitap eden bir gerçekliğe dönüştüren artırılmış gerçeklik uygulamaları, pazarlamacılar ve reklamcılar tarafından kampanyalara entegre edilerek, hedef kitlelerin ilgisini çekme ve farklı bir deneyim sunma konusunda teknolojiden yararlanmış oluyor.

Videolarda da görülen artırılmış gerçeklik uygulamaları için hem ülkemizde hem de diğer birçok ülkede ciddi bir pazar oluşturmaya başladığını söyleyebiliriz.Bu noktada firmalar doğru yatırımları yaparak, sektördeki konumlarını sağlamlaştırma yönünde artırılmış gerçeklik uygulamalarından yararlanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir