E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Aralarında Elon Musk’ın da olduğu uzmanlar Birleşmiş Milletler’i “Katil Robotlar” hakkında uyarıyor!

Geçtiğimiz haftalarda yapay zekanın yaratabileceği tehlikeler konusunda Mark Zuckerberg ile polemiğe giren Elon Musk, aralarında Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da olduğu 26 ülkeden 116 robot ve yapay zeka uzmanları ile birlikte Birleşmiş Milletler’e bir mektup yazarak öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep etti.
Uzmanlar, yapay zeka algoritması ile hedefleri otonom olarak belirleyip onları yok edebilen robotların, insanlık için büyük bir tehlikeye yol açabileceğinden geliştirilmelerinin engellenmesi isteniyor.

Birleşmiş Milletler’e gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:
“Otonom silahlar geliştirildiği takdirde savaşlar, insanlık tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde artacaktır. Bu silahlar teröristler veya despotlar tarafından kullanılabileceği gibi hacklenmeye de müsait olacaktır. Harekete geçmek için çok zamanımız yok. Pandora’nın kutusu bir kere açıldıktan sonra onu kapatması zor olacak.”

Birleşmiş Milletler’den Olumlu Yanıt

Mektuba olumlu yanıt veren Birleşmiş Milletler Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu, oybirliği ile otonom silahların yasaklanmasıyla ilgili resmi tartışmaları başlatmayı kabul etti. Üye ülkelerden 19 tanesi, öldürme yeteneğine sahip robotların yasaklanmasını destekleyeceklerini açıkladı. Birleşmiş Milletler 21 Ağustos’ta otonom silahlar üzerine bir oturum yapma kararı almıştı ancak son gelen haberlere göre toplantı Kasım ayına ertelendi.

Ancak uzmanlar gibi düşünmeyenler de var. New South Wales Üniversitesi’nden yapay zeka profesörü Toby Walsh, yapay zekanın da diğer teknolojiler gibi iyi veya kötü amaçlar için kullanılabileceğini söylüyor: “Yapay zeka eşitsizliği ve yoksulluğu yok etmek, iklim değişikliği ve küresel finansal krizin getirdiği sorunlarla başa çıkmak için kullanılabilir. Ama aynı teknoloji otonom silahlarla savaşları endüstriyelleştirmek için de kullanılabilir. Hangi türden bir gelecek istediğimize karar vermemiz gerekiyor.”

Güney Kore şirketi Samsung ise ülkenin Kuzey Kore sınırına otonom bir silah yerleştirdi bile. SGR-A1 adlı silah, otonom bir şekilde hedef tespit edip ateş etme yeteneğine sahip. Fakat sınırda bu özelliğin kullanılıp kullanılmayacağı konusu netleşmedi.

İngiltere’deki BAE Systems’in geliştirmekte olduğu Taranis adlı insansız hava aracı da otonom özelliklere sahip.

Rusya ve ABD birer otonom tank projesi üzerinde çalışırken ABD’nin ayrıca otonom savaş gemisi de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir