23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Araba Mı Yumurtadan Çıkar, Yumurta Mı Arabadan?

Cadillac CT6 için gerçekleştirilen doğrudan pazarlama çalışmasında lüks çikolata yumurtaların içine Cadillac anahtarları yerleştirilmiş.

En pahalı çikolata deneyimine hazır mıyız? Kemerleri bağlayın, baş-lı-yo-ruz!

Otomotiv sektöründe test sürüşünün önemi hepimizin malumu. O yüzdendir ki markalar insanları sıklıkla test sürüşüne ikna etmeye çalışmaya vakitlerini harcarlar. Peki, Cadillac gibi premium bir marka; bayilerde indirim, test sürüşüne gelene lastik hediyesi gibi promosyon taktiklerine düşmeden, lüks algısını koruyarak insanları Cadillac’ı denemeye nasıl teşvik eder?

Red Lion imzası taşıyan çalışmada lüks, ustalık ve kişiye özel olma gibi özellikler silsilesi esas alınmış ve Cadillac bu doğrudan pazarlama hamlesiyle kullanıcılarının gönlüne taht kurmayı başarmış.

Cadillac kendi Premium algısını tamamlayacak öge olarak el yapımı, özel çikolataları kullanmayı tercih etmiş. Çünkü el yapımı, özel çikolatalar insanda pahalı, şımartan ve keyif veren bir algı bırakıyor ve buda pek tabii Cadillac’ın konumlandırmasıyla örtüşüyor.

Çalışma için Toronto merkezli çikolatacı Brandon Olsen ile iş birliği yapılmış. Olsen, Toronto’daki popüler restoranı La Banane’ın sevilen ürünlerinden biri olan “Ziggy Stardust Disco Egg”i Cadillac CT6 için yeniden yaratmış. Üzeri elle boya sıçratılarak renklendirilen, her biri diğerinden farklı görünen, tanesi 50 dolar olan bu özel çikolata, Torontoluların hemen tanıdığı, artık ikonikleşmiş bir ürün ve sosyal medyada da ürüne ilgi büyük demeden geçmeyeyim.

Cadillac, Olsen’ın bu simgeleşmiş tasarım çikolatasını insanlara yollamış.

Eee bütün tantana bunun için miydi dediğinizi duyar gibiyim.

Tabii ki de Cadillac bunla sınırlı kalmamış. Çikolatanın içine bir de özel sürpriz yerleştirmiş. Ambalajında insanlara çikolatayı kırıp sürprizi keşfetmelerini söyleyen Cadillac, aslında bu şekilde bir test sürüşü daveti yapmış.

Red Lion’da başkan ve CCO Matt Litzinger,

“Cadillac Kanada her zaman sınırları zorlamayı seviyor. Bu kampanyadan inanılmaz etkilendim. Bana göre, bir markanın kampanyaları hakkında bilgilendirmek ve kampanyalarına yönlendirmek için verileri nasıl yaratıcı kullanabileceğine harika bir örnek.”

Zira hedef kitlesi içerisinden segmentasyon yaparak evlerine çikolata gönderilen insanların kapılarının önünde 2017 model bir CT6 Sedan bekliyor.

Çikolatanın içinden çıkan anahtarla insanlar Cadillac’a binip, aracın keyfini gönüllerince yaşama fırsatına sahip oldular.

Vay be dediğinizi duyar gibiyim fakat Cadillac’ın hamleleri hala bitmedi 

Programlanmış navigasyon sistemi onları doğrudan La Banane’a götürürken, orada Cadillac tarafından karşılanan 2 kişilik muazzam bir yemek yeme fırsatı bulmuşlar. Tabii bu içki eşliğinde yenen yemeğin ardından, sarhoş misafirleri evine geri götürmek için ayarlanan bir şoför olduğunu da belirteyim. Müşterilerine özel olduklarını her hamlesinde hissettiren Cadillac’a hayran olmamak elde değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir